ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مقام وزارت کشور: کولبری همان قاچاقچیگری‌ست

حسین ذوالفقاری می‌گوید ما دیگر چیزی به نام «کولبری» نداریم. معاون امنیتی وزارت کشور کولبران را در رده قاچاقچیان و تروریست‌ها قرار داد.

با اعلام ممنوعیت کولبری مرزنشینانی که از این طریق معیشتشان را تأمین می‌کردند، علاوه بر امنیت جانی، حداقل حقوق اجتماعی خود از جمله وعده دولت برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه‌ تأمین اجتماعی را از دست داده‌اند. معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور گفته است: «ما دیگر چیزی به نام کولبر نداریم. این کلمه کولبر هم کلمه‌ای بود که نمی‌دانم کجا اختراع شد، هم برای خود مردم و هم برای مسئولان مشکل درست کرد.» حسین ذوالفقاری، کولبران را در رده قاچاقچیان قرار داد.

هرسال صد‌ها نفر از کارگران کولبر جانشان را در مناطق مرزی کردستان از دست می‌دهند.

حدود دو هفته قبل یک کولبر به نام اکرم خلیلی در مرز سومای ارومیه با شلیک مأموران مرزبانی جمهوری اسلامی کشته شد. شبکه خبری هه‌نگاو گزارش کرده است تنها در ماه گذشته میلادی (سپتامبر ٢٠١٨) ٢٩ کولبر در درگیری با مرزبانان ایرانی کشته یا زخمی شدند. از این تعداد ٨ کولبر جانشان را از دست دادە و ٢١ تن نیز زخمی شدەاند. در نیمه نخست سال جاری ۲۹ کولبر در مناطق مرزی با شلیک گلوله و یا بر اثر انفجار مین، سقوط از ارتفاع  و سکته قلبی جان باختند. بالا گرفتن درگیری‌ها بین مرزبانان ایرانی و احزاب مسلح کرد، سبب شده که جان کولبران بیش از گذشته به خطر بیفتد.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران کولبران را در رده قاچاقچیان قرار داده و گفته است:

«می‌بینم که متأسفانه مسئولان از لفظ کولبر را استفاده می‌کنند. آنهایی که از مرزهای غیرمجاز عبور می‌کنند دیگر کولبر نیستند، قاچاقچی هستند. قاچاق هم نکند ترددش غیرقانونی است. ما در مناطق مرزی خط قرمز نداریم. هرکس وارد منطقه مرزی شود اخطار می‌دهند و اگر توجه نکرد مورد هدف قرار می‌گیرد.»

ایران ۷۵ هزار کولبر دارد که ۲۰ هزار نفر آنها در سردشت و پیرانشهر ساکن‌اند.

«کولبر» اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از «کول» خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند. کولبران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه کار می‌کنند. اکثر کارگران کولبر را افراد فقیری تشکیل می‌دهند که فقط برای امرار معاش روزانه‌شان به این شغل خطرناک روی آورده‌اند. در آذر ۹۶ که وزارت کشور کولبری را ممنوع اعلام کرد، قرار شد به کولبران کارت پیله‌وری داده شود. معاون امنیتی وزارت کشور اما در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، بدون اشاره به وعده‌های تحقق نیافته، کولبری را با «تروریسم» در یک رده قرار داده است:

« اگر فردا چهار تروریست در قالب این کولبران به جای کالا، مواد منفجره وارد کشور کنند و در ۱۰ نقطه کشور عملیات تروریستی انجام دهند آن موقع چه کسی پاسخگو است؟ آن موقع مردم و خبرنگاران از کولبران سؤال می‌کنند یا از مسئولین امنیتی می‌خواهند امنیت را برقرار کنند؟ من از این واضح‌تر نمی‌توانم موضوع کولبران را تشریح کنم.»

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • کارو

    خب، بالاخره تعارف را کنار گذاشتند و حرفی را که در تمام این مدت از گفتنش شرم داشتند زدند. وقتی سیدعلی آقا می گوید منظور از قاچاق، قاچاق عمده است و نه کولبر، دارد زیر نور آفتاب دروغ می گوید. وقتی فلان نماینده مجلس می گوید کولبری جرم نیست، دارد دروغ می گوید. فقط همین حرف ها است که راست است. همینکه «معاون امنیتی وزارت کشور» دربارۀ کولبر حرف میزند، مشخص است که چه نگاهی به کوردستان و زندگی مردم کورد در این دم و دستگاه تبهکارانۀ جمهوری اسلامی وجود دارد.تمام استان های کوردنشین ایران (جنوب آذرباجان غربی، کوردستان، کرماشان، ایلام، شمال لورستان، غرب همدان) تحریم اقتصادی هستند و روزی نیست که جوانان کورد زندانی نشده و یا در زندان های ایران تحت آژار قرار نگیرند. روزی نیست که برای کورد بدون محرومیت و محکومیت بگذرد، و آن وقت یک «مقام مسئول» اینگونه بخش زیادی از جمعیت کوردستان را متهم به تروریسم و نقل و انتقال مواد منفجره می کند. جمهوری اسلامی باید بداند که تا زمانی که برای حل مسئلۀ کورد گامی برندارد، توانایی کنترل اوضاع را نخواهد داشت. شما به راحتی می توانستیدبا پذیرش خودمدیریتی کوردها به صورت محدود، هم نیروی کوردها را حفظ کنید و هم از تبدیل مرز به کانونی امنیتی جلوگیری کنید، اما در آن «اسلاموفاشیسم» شما به جز زور و قلدری و توحش منطق دیگری وجود ندارد. می توانستید به راحتی مرزها را به نقاطی آرام و عبور از مرزها را به مسئله ای عادی و غیرامنیتی تبدیل کنید، اما مدام جرم زائی کردید و هیچ تلاشی نکردید تا چنین بدیهیاتی را بپذیرید. آنچه که شما «مرز» مینامید، وسط خانۀ ماست، وسط باغ و حیاط و شهر ماست، وسط سرزمین ماست، کوردها از مرز رد نمی شوند، این مرز جعلی شماست که از وسط زندگی کوردها رد شده و تاریخ ما را تگه پاره کرده است. به جای این نگاه فاشیستی و امنیتی، مرزتان را از وسط زندگی ما جمع کنید، و فکرش را هم نکنید که با این روش حکومتداری بتوانید بیش از این سلطۀ نامشروعتان را تداوم ببخشید. اعتصاب و حرکات سیاسی خلق کوردستان نشان داد که جمهور یاسلامی نمایندۀ توحش و بربریت و وحشیگری و اعدام و جنگ و زور است، و نیروهای سیاسی کورد نمایندۀ رفتار سیاسی و تعقل و مدارا و نوگرایی سیاسی و آزادیخواهی هستند.