ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات- از میان آن‌ها: سومین روز تجمع کارگران شهرداری شوشتر

کارگران شهرداری شوشتر در اعتراض پرداخت نشدن شش ماه دستمزد تجمع کردند؛ دستمزد ۱۴ ماه کارگران معدن آق‌دربند پرداخت نشده و کارگران فولاد شادگان هم چهار ماه است حقوق نگرفته‌اند.

این مجموعه در برگیرنده اعتراضاتی است که سه‌شنبه ۲۴ مهر صورت گرفته یا اخبار آن منتشر شده است. این مجموعه ممکن است با خبرهای تازه به‌روز شود یا تغییر کند.

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری شوشتر در جریان اعتراض به واگذاری خدمات شهری به پیمانکاران- عکس: آرشیو

کارگران شهرداری شوشتر در اعتراض پرداخت نشدن شش ماه دستمزد تجمع کردند

کارگران شهرداری شوشتر در ادامه اعتراضات خود، سه‌شنبه ۲۴ مهر باردیگر مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. خبرگزاری دولتی کار ایران، ایلنا، شمار کارگران معترض را حدود ۳۰۰ تن از بخش‌های فضای سبز، خدمات موتوری و اداری گزارش کرد.

کارگران شهرداری شوشتر که از دی سال گذشته تبدیل وضعیت شده و با واسطه شرکت پیمانکاری به عنوان نیروی انسانی پیمانی اشتغال دارند، از آغاز سال جاری دستمزد دریافت نکرده‌اند. شرکت پیمانکار حق بیمه کارگران را هم پرداخت نکرده و برای همین سازمان تامین اجتماعی دفترچه درمانی کارگران را تمدید یا تعویض نمی‌کند.

این کارگران که در روزهای گذشته نیز مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند، خواستار پرداخت مطالبات مزدی و تبدیل قراردادهایشان به قرارداد رسمی هستند. به گفته کارگران شرکت پیمانکار فاقد توان مالی است و نمی‌تواند تا پایان سال دستمزد کارگران را پرداخت کند. مقام‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر شوشتر هم شرکت پیمانکار را مسئول  تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران دانسته‌اند اما حاضر به حضور در جمع کارگران معترض نشدند.

اعتراض به کمبود معلم در روستای چشمیدر سروآباد کردستان

ساکنان روستای چشمیدر (چەشمیەر) سروآباد کردستان در اعتراض به کمبود معلم، دانش‌آموزان خود را به مدرسه نفرستاند. به گزارش منابع خبری ساکنان روستا گفته‌اند که دبستان این روستا با کمبود معلم روبه‌رو است و مسئولان آموزش و پرورش صدای آنها را نمی‌شوند.

براساس اعلام وزیر آموزش و پرورش، نظام آموزشی ایران با کمبود نزدیک به ۷۰ هزار معلم در مقاطع تحصیلی روبه‌رو است. چشمیدر در فاصله ۱۴ کیلومتری جاده سنندج به مریوان واقع شده و براساس گزارش مرکز آمار حدود ۳۱۰ خانوار در آن زندگی می‌کنند.

دستمزد ۱۴ ماه کارگران معدن آق‌دربند پرداخت نشده است

مالکان معدن زغال سنگ آق‌دربند سرخس واقع در استان خراسان رضوی، ۱۴ ماه است که دستمزد کارگران را پرداخت نکرده‌اند. دادستان سرخس از سهامداران خواسته که «پای کار بیایند و مشکلات متعددی که کارگران این معدن دارند را برطرف کنند».

معدن آق‌دربند

آستان قدس رضوی مالک ۳۰درصد سهام این معدن است و ۷۰درصد آن نیز به «سهامداران خصوصی» تعلق دارد. نماینده آستان قدس رضوی گفته که برای پرداخت مطالبات کارگران به ۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و آستان قدس می‌خواهد با فروش بخشی از دارایی‌هایش، مطالبات کارگران را پرداخت کند.

حسین غریب فرماندار سرخس ۱۰ مهر امسال گفته بود که دو ماه از دستمزد معوق کارگران معدن آق‌دربند پرداخت شده و هیئت مدیره متعهد شده تا با فروش اموال، مابقی مطالبات مزدی کارگران را پرداخت کند.

شمار کارگران این معدن ۱۱۰ تن گزارش شده است. معدن آق‌دربند یکی از  بزرگترین معادن زغال سنگ شمال شرق ایران به شمار می‌رود.

کارگران فولاد شادگان چهار ماه است حقوق نگرفته‌اند

کارگران شرکت صنعت فولاد شادگان روز ۲۴ مهر در اعتراض به نپرداختن چهار ماه دستمزدشان اعتصاب کردند.

شرکت صنعت فولاد شادگان به عنوان یکی از طرح‌های توسعه صنعت فولاد در مناطق محروم ایران از آذر ۱۹۹۶ آغاز به کار کرده است و دو ماه پس از آغاز به کار به دلیل وقوع اشکالی در کوره روند تولید کارخانه به طور کامل متوقف می‌شود. پس از چند ماه مشکل مربوط به کوره رفع می‌شود اما هنوز کارخانه به ظرفیت تولید سودده نرسیده است و کارگران این کارخانه اکنون با مشکل نپرداختن دستمزدها و مزایا روبه‌رو هستند.

شرکت صنعت فولاد شادگان به بخش خصوصی واگذار شده اما پیش از این ۶۵درصد سرمایه‌گذاری آن توسط شرکت فولاد خوزستان و ۳۵درصد نیز از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تامین شده بود.

این شرکت در جنوب شرقی شهرستان شادگان و در ۳۵ کیلومتری این شهرستان و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان بندر امام خمینی و در زمینی به وسعت ۲۶۰ هکتار قرار دارد. فعالان محیط زیست در خصوص وجود این کارخانه در منطقه تالاب شادگان و خطراتی که در بلندمدت برای محیط زیست منطقه دارد هشدار داده‌اند. این منطقه مشکل ریزگرد و آلودگی هوا دارد و پسماندهای کارخانه در ایجاد بحران آلودگی و کمبود آب در تالاب شادگان موثر بوده است.

بازنشستگان در چند شهر تجمع کردند

صبح سه‌شنبه ۲۴ مهر تهران، اصفهان و چند شهر دیگر شاهد تجمع دوباره بازنشستگان بودند.

در تهران شمار زیادی از بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. بازنشستگان از ارگان‌های مختلف دولتی بودند که پلاکاردهایی با طرح خواسته‌هایشان در دست داشتند.

گزارش تجمع بازنشستگان را در ادامه بخوانید:

شمار زیادی از معترضان را معلمان بازنشسته تشکیل می‌دادند. این بازنشستگان می‌گویند حقوق دریافتی‌شان، هم به نسبت معلمان شاغل و هم به نسبت بازنشستگان دیگر ارگان‌های دولتی، بسیار پایین‌تر است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حسین هارونی

    با تشکر و قدردانی از اینکه این سایت را برای تبادل نظر کارگران و کسب اطلاعات و اخبار روزانه ، راه اندازی نموده اید ، به امید بهروزی و کامیابی تمام کارگران ایرانی، دوستان و همکاران که دچار مشکل با سیاست بیمار و غلط کار هستند ، شماها تنها نیستید و ما همه با هم هستیم. هارونی از کرج