ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روز دوم انتخابات پارلمانی افغانستان: سازمان ملل از روند برگزاری تقدیر کرد

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده در روز دوم نیز قادر به گشودن تمام ۴۰۰ مرکز بسته مانده نیست و تنها ۲۵۳ مرکز اخذ رأی فعال شده‌اند.

یوناما (هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان) در بیانیه‌ای انتخابات اخیر افغانستان یک نقطه عطف در خودکفایی و ثبات افغانستان خواند. در روز نخست نزدیک به سه میلیون تن در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

دستگاه‌های بایومتریک در این دوره از انتخابات افغانستان به کار گرفته شده اند ــ‌ تصویر یک شعبه رأی‌گیری در هرات، منبع: AFP

یوناما در بیانیه خود نوشته این انتخابات نخستین روندی است که توسط افغان‌ها رهبری می‌شود. در بیانیه از مشارکت مردمی و ادای مسئولیت مدنی شهروندان تمجید شده است. یوناما همچنین عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی را موفق ارزیابی کرده است.

نزدیک به چهارصد هزار ناظر و نمایند‌گان نامزدان و همچنان ناظران احزاب سیاسی برای تأمین شفافیت بر این انتخابات نظارت می‌کنند.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات اعلام کرد که تا کنون ۸۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی شمرده شده است. همزمان کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز می‌گوید تا کنون تخلف جدی ثبت نشده است.

شعبه‌های اخذ رأی شنبه ۲۰ اکتبر / ۲۸ مهر از ساعت ۷ صبح (به وقت محلی) در افغانستان باز شد و رأی‌گیری قرار بود تا ساعت ۴ بعدازظهر (به وقت محلی) ادامه یابد که در برخی شعبه‌ها تمدید شد و به روز دوم کشید. دومین روز انتخابات پارلمانی افغانستان در ۱۴ ولایت و ۴۰۰ مرکز رای گیری ادامه خواهد یافت.

اما کمیسیون انتخابات اعلام کرده امروز نیز قادر به گشودن تمام ۴۰۰ مرکز بسته مانده نیست و تنها ۲۵۳ مرکز اخذ رأی فعال شده‌اند.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات وعده داده  مراکز باز نشده روز نخست انتخابات، یکشتبه به‌ روی رای دهندگان گشوده خواهد شد.

کمیسیون انتخابات پیشتر نیز اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی قندهار شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد. پنج‌شنبه ۱۸ اکتبر / ۲۶ مهر، یک حمله انتحاری در قندهار به کشته شدن ژنرال عبدالرزاق فرمانده قدرتمند پلیس این ولایت، افغانستان را در شوک فرو برد.

در روز نخست این انتخابات که در میان تمهیدات امنیتی گسترده‌ای برگزار شد ۱۹۲ «رویداد ضد امنیتی بزرگ و کوچک در کشور رخ داده اند». این ناآرامی‌ها و حملات ه‌ها کشته و مجروح برجای گذاشت.

شهروندان افغانستان در انتخاباتی به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند که قرار بود سه سال پیش در اوایل ۲۰۱۵ برگزار شود اما به دلایل امنیتی و برای اصلاح روند ثبت هویت رأی‌دهندگان به تأخیر افتاد.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.