ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دولت عراق تشکیل شد

وزارتخانه‌های کلیدی خالی مانده‌اند. پارلمان با تأیید صلاحیت ۱۴ وزیر پیشنهادی عادل عبدالمهدی به دولت رسمیت داد. محمد عبدالحکیم وزیر خارجه عراق شد.

پارلمان عراق که برای بررسی وزیران دولت جدید عراق به ریاست عادل عبدالمهدی تشکیل جلسه داده بود، صلاحیت چند نفر از وزیران پیشنهادی را تأیید کرد: در همان حد که دولت بتواند تشکیل شود و عادل عبدالمهدی به عنوان نخست‌وزیر سوگند یاد کند.

پنجشنبه ۲ آبان/ ۲۵ اکتبر: جلسه پارلمان عراق برای تأیید صلاحیت وزیران پیشنهادی
پنجشنبه ۲ آبان/ ۲۵ اکتبر: جلسه پارلمان عراق برای تأیید صلاحیت وزیران پیشنهادی

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نمایندگان پارلمان عراق در جلسه‌ای که بامداد پنجشنبه ۲ آبان/ ۲۵ اکتبر برگزار شد از میان ۲۲ وزیر پیشنهادی نخست‌وزیر عراق، صلاحیت ۱۴ وزیر را تأیید کردند تا دولت عراق، رسمیت پیدا کند. بررسی صلاحیت ۸ وزیر دیگر به ۶ نوامبر /۱۵ آبان‌ موکول شد.

در جلسه بامداد پنجشنبه صلاحیت محمد عبدالحکیم به عنوان وزیر خارجه عراق تایید شد. در همان حال چند وزارت‌خانه کلیدی از جمله وزارت دفاع، وزارت دادگستری و وزارت کشور عراق بدون وزیر ماند.

فراکسیون اصلاح که بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد گفته است وقت کافی برای بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی وجود نداشته و عادل عبدالمهدی فقط چند ساعت قبل از تشکیل جلسه پارلمان فهرستی از وزیران پیشنهادی را در اختیار نمایندگان پارلمان قرار داده است.

صالح سعدی، یکی از نمایندگان عراقی در اعتراض در صخن علنی پارلمان گفت:

«من به صلاحیت وزیرانی رأی دادم که نمی‌دانم حتی مدارک تحصیلی آن‌ها جعلی است یا نه. آیا آن‌ها سوءپیشینه قضایی دارند؟»

سخنگوی محمد الحبوسی، رئیس پارلمان سخنان این نماینده معترض را قطع کرد و از او خواست که نظم جلسه را به هم نزند.

فقط ۲۲۰ نماینده در جلسه ۲ آبان/ ۲۵ اکتبر پارلمان عراق شرکت داشتند. ۱۰۰ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان خالی بود.

روز گذشته (چهارشنبه) ائتلاف پارلمانی سنی «القرار العراقی» از گفت‌وگوها برای تشکیل دولت بعدی عراق کنار کشید.

اسامه نجیفی رهبر این ائتلاف به رسانه‌ها گفته بود که ائتلاف او که ۱۴ کرسی را در انتخابات گذشته به دست آورده است به این دلیل گفت‌وگو‌ها را ترک کرده که وزارت‌خانه‌ها تنها به یک ائتلاف سپرده شده بودند. به نظر می‌رسد ارجاع او به دیگر ائتلاف بزرگ سنی به رهبری محمد الحلبوسی رئیس پارلمان است.

۱۵ هزار نفر در سایتی که برای این منظور در نظر گرفته شده بود، برای تصدی وزارت‌خانه‌های دولت عراق خود را به نخست‌وزیر معرفی کرده بودند. هیچیک از وزیران پیشنهادی از میان این متقاضیان انتخاب نشده‌اند.

جلسه بعدی پارلمان عراق برای بررسی ۸ وزیر پیشنهادی دیگر از جمله وزیر دفاع، وزیر کشور و وزیر دادگستری ۶ نوامبر/ ۱۵ آبان برگزار می‌شود.

 بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.