ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

انجمن قلم سوئد جایزه خود را به نسرین ستوده اهدا می‌کند

انجمن قلم سوئد نسرین ستوده را به‌خاطر شجاعت‌اش در دفاع از صداهایی که سانسور می‌شوند شایسته جایزه کورت توخولسکی ۲۰۱۸ دانست. این انجمن می‌گوید وضعیت آزادی بیان در ایران بدتر شده است.

انجمن قلم سوئد جایزه خود به نام جایزه کورت توخولسکی را به نسرین ستوده اهدا کرد. شیرین عبادی در ماه نوامبر جایزه ستوده را به نیابت از سوی او دریافت خواهد کرد. انجمن قلم سوئد معتقد است که وضعیت آزادی بیان در ایران بدتر شده است.

بزرگ‌ کنید
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشری ۲۳ خرداد سال جاری بازداشت شد.

انجمن قلم سوئد در بیانیه‌ای که منتشر کرده گفته که جایزه کورت توخولسکی ۲۰۱۸ «به نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و نویسنده، به‌خاطر شجاعت او و مبارزه مداوم‌اش در راه دفاع از صداهایی در ایران که در خطر سانسور و به سکوت کشانده شدن قرار دارند، اهدا می‌شود. ستوده همچنان برای حقوق نویسندگان، روزنامه‌نگاران و فعالان زن زندانی در کشورش مبارزه می‌کند.»

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشری ۲۳ خرداد سال جاری بازداشت شد. به گفته پیام درخشان، وکیل نسرین ستوده، او به خاطر محکومیت به پنج سال حبس با اتهام جاسوسی که در کیفرخواست او وجود ندارد، همچنین شکایت بازپرس دادسرای کاشان و صدور قرار بازداشت از سوی شعبه دوم بازپرسی در زندان است. ستوده که در زندان اوین در حبس است، در زندان دست به اعتصاب غذا زد و ۱۱ مهرماه جاری پس از ۳۸ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

نسرین ستوده در ماه‌های گذشته وکالت دختران خیابان انقلاب را به عهده داشت و شکایت بازپرس یکی از پرونده‌های دختران انقلاب به عنوان دلیل بازداشت نسرین ستوده ذکر می‌شد.

یسپر بنگتسون، رئیس انجمن قلم سوئد گفت: «وضعیت آزادی بیان در ایران از سال‌ها پیش وخیم بوده اما به‌تازگی بدتر هم شده است. نسرین ستوده به‌عنوان وکیل و نویسنده در جریان مبارزه طولانی برای آزادی بیان با شجاعت منحصر به فرد خود نشان داده است که سرکوب آزادی بیان هرگز نمی‌تواند در چشم‌انداز درازمدت پیروز باشد.»

جایزه کورت توخولسکی انجمن قلم سوئد بعد از ظهر ۱۵ نوامبر / ۲۴ آبان در استکهلم اهدا خواهد شد و شیرین عبادی وکیل ایرانی برنده جایزه نوبل صلح که از دوستان ستوده است، این جایزه را به نیابت از سوی او دریافت خواهد کرد.

نسرین ستوده پیش از این نیز در ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شده بود. در دادگاه تجدیدنظر حکم این فعال حقوق بشر به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت کاهش یافت.

او  در سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن سه سال از مدت محکومیتش از زندان آزاد شد. پس از آزادی در روز ۲۶ مهر ۱۳۹۳ شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا حکم محرومیت سه ساله نسرین ستوده از وکالت را صادر کرد و او از صبح روز ۲۹ مهر همان سال در مقابل کانون وکلا تحصن کرد و مدت‌ها به این تحصن ادامه داد. این تحصن منجر به تمدید پروانه‌ وکالت او شد.

جایزه کورت توخولسکی انجمن قلم سوئد یک بورس ادبی به ارزش ۱۵۰ هزار کرون سوئد است. این جایزه که از سال ۱۹۸۵ اهدا می‌شود هر سال به نویسندگان و یا ناشرانی که تحت فشار قرار دارند تقدیم می‌شود.

سال گذشته جایزه کورت توخولسکی به نویسنده سوری یاسین الحاج صالح تعلق گرفت.

کورت توخولسکی، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آلمانی بود که با روی کار آمدن حکومت نازی‌ها در آلمان به دلیل یهودی و سوسیالیست بودن تابعیت آلمانی او لغو و به سوئد تبعید شد. توخولسکی دسامبر ۱۹۳۵ قبل از آغاز جنگ جهانی دوم در بیمارستانی در سوئد دیده از جهان فروبست.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • majid

    اعتصاب غذاها و فعالیتهای حقوق بشری این خانم محترم حداقل در زندگی بنده که خیلی تاثیر گذار بوده مخصوصا اونجایی که از دولت آمریکا خواست ایران را تحریم کند. تا حالا که قدرت خرید بنده نصف شده است. کوروش بزرگ نگهدارش باشه.