ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سال ۹۰ و بازداشت اقلیت‌های دینی

سال ۱۳۹۰ در حالی به پایان رسید که نقض حقوق اقلیت‌های دینی به‌خصوص مسیحیان و بهاییان روندی رو به افزایش یافت

لوا متحده - سال ۱۳۹۰ در حالی به پایان رسید که نقض حقوق اقلیت‌های دینی به‌خصوص مسیحیان و بهاییان روندی رو به افزایش یافت.

محرومیت از تحصیل و کار، تخریب گورستان‌ها، احضار و بازداشت شهروندان بهایی، ممانعت از اجتماعات مذهبی، ممنوعیت چاپ کتاب‌های مقدس به زبان فارسی و بازداشت گسترده نوکیشان مسیحی ازجمله این موارد بودند. براساس گزارش‌های منتشر شده، در پایان سال گذشته، ۶۷ شهروند بهایی بازداشت شدند. هم‌چنین ۱۰ شهروند مسیحی و دست کم سه شهروند زرتشتی در زندان‌ها به سر می‌بردند.

ارسال حکم اعدام یوسف ندرخانی به دایره اجرای احکام

در اسفند ماه گذشته و پس از دوسال بازداشت، حکم اعدام کشیش یوسف ندرخانی به دایره اجرای احکام زندان لاکان رشت فرستاده شد. این اقدام طی ماه‌های اخیر اعتراض کشورهای اروپایی، آمریکایی و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت و خواستار حکم لغو حکم وی شدند.

یوسف ندرخانی ۳۵ ساله، در سن ۱۹ سالگی به آیین مسیحیت روی آورد. وی در هنگام بازداشت، کشیش یک جامعه کوچک چهارصد نفره مسیحی بود. گفته می‌شود این شهروند مسیحی در دوران بازداشت، برای بازگشت به دین اسلام تحت فشار و شکنجه قرار گرفته است. یوسف ندرخانی به اتهام "ارتداد ملی" به اعدام محکوم و در مهرماه سال گذشته حکم وی در دادگاه تجدید نظر تائید شد.

بازداشت شهروندان مسیحی

بازداشت‌های دسته‌جمعی مسیحیان در اسفندماه هم‌چنان ادامه داشت. ماموران امنیتی شهر کرمانشاه در روز سه‌شنبه دوم اسفندماه به یک کلیسای خانگی هجوم بردند و پس از تفتیش محل و ضبط کتاب‌های مذهبی، ۱۳ نفر از حاضران را بازداشت کردند. نه نفر از آنان پس از یک روز و یک نفر دیگر پس از هشت روز با امضای تعهدی مبنی بر عدم شرکت در هرگونه اجتماع مذهبی مسیحیان آزاد شدند، اما سه نوکیش مسیحی دیگر به نام‌های شیرین قنبری، مجتبی باباکرمی و مهدی چقاکبودی هنوز در بازداشت هستند.

سال ۱۳۹۰ شمسی در حالی به پایان رسید که ۱۲ شهروند بهایی در شیراز و هفت شهروند بهایی در مشهد در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرها کماکان بلاتکلیف ماندند.

بازداشت این شهروندان در حالی است که هم اکنون یک شهروند مسیحی به نام مسعود دلیجانی در حال سپری کردن دوره محکومیت سه‌ساله در زندان کرمانشاه است.

در این ماه بازداشت‌های گسترده نوکیشان مسیحی منحصر به کلیساهای خانگی نبود، بلکه دایره آن به کلیساهای رسمی هم کشیده شد. براساس اخبار منتشره در روز چهارشنبه سوم اسفندماه ماموران امنیتی اصفهان، حکمت سلیمی کشیش کلیسای رسمی پولس و گیتی حکیم‌پور ۷۸ ساله کلیسای مزبور را در منزل‌هایشان بازداشت کردند. گیتی حکیم‌پور پس از سه روز بازداشت به طور موقت آزاد شد.

در این روز شمار دیگری از نوکیشان مسیحی ساکن اصفهان نیز دستگیر شدند که اسامی آنان براساس خبر تارنمای محبت نیوز (آژانس خبری مسیحیان ایران) به این ترتیب است: عنایت جعفری، شهرام قائدی، مریم دل‌آرا، شهناز ظریفی، کیهان امیریان، میثم حجتی و خداداد نصیری.

حوریه محسنی

از سوی دیگر در روز جمعه ۱۲ اسفند یک نوکیش مسیحی دیگر به نام فریبرز پارسی‌نژاد که محل کارش در شهرهای جنوبی ایران بود، هنگام بازگشت به اصفهان توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
بازداشت نوکیشان مسیحی به دو شهر کرمانشاه و اصفهان ختم نشد. براساس گزارش خبرگزاری هرانا، علیرضا سیدیان، نوکیش مسیحی ساکن تهران که پیش از این به حکم دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده بود در روز چهارشنبه ۲۴ اسفندماه هنگام خروج از ایران جهت مسافرت نوروزی، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.

در همان حال کشیش فرهاد سبک‌روح و دو نفر دیگر در کلیسا به نام‌های ناصر ضامن دزفولی و داود علیجانی ساکن اهواز پس از دوماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شدند. هم‌چنین سه شهروند مسیحی ساکن شیراز که در تاریخ ۱۹ بهمن به همراه شمار دیگری از نوکیشان مسیحی در حین مراسم عبادی دستگیر شده بودند، به قید وثیقه آزاد شدند.

به گزارش محبت‌ نیوز، پنج شهروند مسیحی دیگر هنوز به صورت بلاتکلیف در زندان عادل‌آباد شیراز نگهداری می‌شوند که اسامی آنان، فریبا ناظمینان‌پور، مجتبی حسینی، همایون شکوهی، محمدرضا پرتویی و وحید حکانی اعلام شده است.

احضار، بازداشت، زندان

بازداشت شهروندان بهایی مانند ماه‌های گذشته در اسفندماه نیز ادامه داشت. در روز دوشنبه اول اسفندماه، عرفان شجاعی در کرمان بازداشت شد. این شهروند در پیوند با پرونده سه شهروند بهایی دیگر که به اتهام برگزاری جلسه مذهبی از تاریخ ۱۶ دی‌ماه تاکنون در بازداشت به سر می‌برند، دستگیر شده است. هم‌چنین روز سه‌شنبه دوم اسفندماه ناتولی درخشان، شاعر بهایی ساکن ساری و دو روز پس از آن یک شهروند دیگر بهایی ساکن شیراز به نام هومن زارعی بازداشت شدند.

بازداشت‌های دسته‌جمعی مسیحیان در اسفندماه هم‌چنان ادامه داشت. ماموران امنیتی شهر کرمانشاه در روز سه‌شنبه دوم اسفندماه به یک کلیسای خانگی هجوم بردند و پس از تفتیش محل و ضبط کتاب‌های مذهبی، ۱۳ نفر از حاضران را بازداشت کردند.

در روز چهارشنبه ۱۷ اسفندماه هم حوریه محسنی و نگین احمدیان در منزل‌شان در مشهد دستگیر شدند. در روز شنبه ۲۷ اسفند ماه ماموران امنیتی پس از تفتیش منازل هفت شهروند بهایی ساکن شیراز دو تن از آنان را به نام‌های کاووس صمیمی و کامبیز حبیبی بازداشت کردند. در بهمن‌ماه نیز شماری از شهروندان بهایی ساکن در دو شهر مشهد و شیراز بازداشت شدند.

سال ۱۳۹۰ شمسی در حالی به پایان رسید که ۱۲ شهروند بهایی در شیراز و هفت شهروند بهایی در مشهد در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرها کماکان بلاتکلیف ماندند.

در اسفند ماه گذشته برای شماری از شهروندان بهایی حکم زندان صادر شد. بیشترین حکم حبس به یک شهروند بهایی ساکن سمنان به نام ترانه ترابی داده شد. این شهروند به اتهام "تبلیغ علیه نظام"، "تشکیل و راه‌اندازی گروهی غیر قانونی" با اهداف تشکیلاتی و عضویت در آن "به هدف جذب مسلمانان" به پنج سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

یوسف ندرخانی

در این ماه دادگاه انقلاب مشهد بیشترین حکم‌ها را برای شهروندان بهایی صادر کرد: ساناز تفضلی، انیسا دهقانی، آیه انوری و کیوان دهقانی هرکدام به یک سال و نیم حبس تعزیری، دری امری به یک سال زندان تعزیری، مونا رضایی به یک سال حبس تعزیری که به مدت چهارسال به تعلیق در آمد. هم‌چنین سعیده فروغی (نگاری) و ژیلا رضوانی هرکدام به چهارماه حبس که به مدت پنج سال به تعلیق درآمد، محکوم شدند.

در همان حال روز ۱۴ اسفند ماه، سرویس خبری جامعه بهایی از آغاز محکومیت یک شهروند بهایی ساکن حسن‌آباد شهر ری به نام شهرام چینیان میاندوآب خبر داد. این شهروند بهایی براساس حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آنسوتر، ۱۴ شهروند بهایی در شهرستان قروه به اداره اطلاعات این شهر احضار و پس از چند ساعت بازجویی، آزاد شدند.

محرومیت از تحصیل

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، دو دانشجوی بهایی به نام‌های شاهین موسوی دانشجوی رشته عمران دانشگاه غیر انتفاعی بابل و یاسمن فناییان دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه پیام نور ساری، به دلیل اعتقاد مذهبی از تحصیل محروم شدند. هم‌چنین سرویس خبری جامعه بهایی از اخراج یک دانشجوی بهایی دیگر به نام مشکات شادپور که در حال تحصیل در مقطع کاردانی رشته مطالعات کامپیوتر دانشگاه امام علی یزد بود، خبر داد.

افروز ذبیحی، دانش‌آموز بهایی مقطع دوم دبیرستان استعدادهای درخشان شهرستان ساری از ادامه تحصیل محروم شد. افروز ذبیحی در سال ۱۳۹۰ با کسب رتبه اول آزمون ظرفیت تکمیلی وارد مدرسه تیزهوشان شده بود.

هومن زارعی

در ادامه فشارها بر شهروندان بهایی، خشایار زارعی، عضو تیم ملی جودوی ایران با انتشار رنجنامه‌ای از محرومیت خود از شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی خبر داد. همچنین خشایار زارعی به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی از دانشگاه شیراز اخراج شده است.

سرویس خبری جامعه بهایی در اسفندماه گزارش داد، بهاییان از تکمیل فرم الکترونیکی تقاضای کارت معافیت از خدمت سربازی منع شده‌اند.

در همین زمینه:

بازداشت دسته‌جمعی اقلیت‌های دینی
افزایش فشار بر شهروندان مسیحی و بهایی در سال جدید
هیاهویی برای هیچ
کنکور سراسری دانشگاه‌ها و نسل‌کشی فرهنگی
افزایش فشار بر بهاییان ایران

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.