Share

از شامگاه چهارشنبه تاکنون شمار زیادی از «زائران اربعین» برای بازگشت به ایران وارد مهران شده‌اند. رانندگان اتوبوس قیمت‌ها را تا حد ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر مسافر و حتی گاهی بیش از آن افزایش داده‌اند و از این‌روی عده زیادی از شهروندان ایرانی در مهران سرگردان شده‌اند. مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری می‌گوید ۷۰۰۰ اتوبوس به سوی پایانه مرزی حرکت کرده‌اند. رضا نفیسی رانندگان متخلف را به برخورد قضایی تهدید کرده است.

شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه ۱۰ و ۱۱ آبان: مسافران سرگردان در مهران زیر سقف آسمان شب را به صبح می‌رسانند

رضا نفیسی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های داخلی تعداد «زائران اربعین» را که در بیابان‌های مهران سرگردان شده‌اند ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته است که ۷۰۰۰ دستگاه اتوبوس به طرف پایانه‌های مرزی چزابه، شلمچه و به ویژه مهران اعزام شده‌اند اما این اتوبوس‌ها به دلیل راه‌بندان در برخی از نقاط مسیر به مقصد نرسیده‌اند:

«قرار بوده که اتوبوس سریع برود و سریع برگردد اما به دلیل گره‌های ترافیکی ایجاد شده به خصوص اطراف مهران، اتوبوس‌ها در کمربندی این شهر چند ساعت گرفتار شده بودند و زائران هم تحت فشار قرار گرفته‌اند.»

به گفته این مقام مسئول هر ساعت ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر از مسافران کربلا وارد مهران می‌شوند. تعداد اتوبوس‌هایی که به پایانه مرزی اعزام می‌شوند پاسخگوی این حجم از مسافران نیست به همین سبب مسافران از پایانه «برکت» مهران خارج شده‌اند و در بیابان‌های اطراف سرگردان‌اند و همین‌که اتوبوسی از راه می‌رسد، به طرف آن هجوم می‌آورند. رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری از مسافران خواسته است، پایانه برکت را ترک نکنند تا «علاوه بر کنترل قیمت‌ها، مسافران بتوانند به سرعت سوار اتوبوس شوند.»

قیمت بالای لوازم یدکی خودروها و عوارض اتوبان‌ها سبب شده که رانندگان اتوبوس قیمت‌ها را افزایش دهند. مسافران مهران می‌بایست برای هر صندلی ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بپردازند.

رضا نفیسی از مردم خواسته که با رانندگان چانه نزنند. این مقام مسئول سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در گفت‌وگو با تسنیم به صراحت گفته کنترل قیمت بلیت‌‌ها در «اختیار» دولت نیست. او به مسافران توصیه کرده رانندگان متخلف را به مسئولان راهداری معرفی کنند تاآن‌ها تحت پیگرد قضایی قرار گیرند.

در روزهای گذشته گروهی از فعالان حزب‌الله با هشتگ «مدیریت مزخرف» و «انتقام از زائرین اربعین» از «بی‌تدبیری» دولت روحانی در انتقال زائران انتقاد کرده‌اند. برخی از نمایندگان اصول‌گرا هم مسئولان دولت را تحت فشار قرار داده‌اند. جلال میرزایی، نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی گفته بود: «مشکل خاصی در بازگشت زائران از مرز مهران وجود ندارد و ترافیک روانی در جریان است.»

بیشتر بخوانید:

هزاران مسافر ایرانی در بیابان‌های مهران سرگردان شدند

Share