ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمله به کردها در نخستین روز گشت‌زنی مشترک ترکیه و آمریکا در منبج

آمریکا و ترکیه گشت‌زنی‌های مشترک خود را در طول مرز قلمرو کردها و نیروهای مورد حمایت ترکیه آغاز کردند تا مانع از درگیری‌های احتمالی شوند اما ترکیه در طول پنج روز به کردها حمله کرد.

گشت‌زنی‌های مشترک نیروهای آمریکا و ترکیه در ۲۰ کیلومتری شهر منبج سوریه در حالی آغاز شده است که ارتش ترکیه و متحدانش در این پنج روز به «نیروهای دموکراتیک سوریه»، متشکل از کردها حمله کرده و مناطق مرزی را بمباران کرده‌اند.

بزرگ‌ کنید
گشت‌زنی‌های مشترک نیروهای آمریکا و ترکیه در اطراف شهر منبج سوریه

نیروهای آمریکا و ترکیه گشت‌زنی‌های مشترک خود را پنج‌شنبه یکم نوامبر / ۱۰ آبان با هدف جلوگیری از درگیری‌های احتمالی بین نیروهای ترکیه و کردهای مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه آغاز کردند.

پیشروی ارتش ترکیه در طول دو سال اخیر در شمال سوریه، نیروهای آمریکایی حاضر در این منطقه را بر سر راه آن‌ها که متحد واشنگتن در ناتو هستند، قرار داد.

دو کشور تلاش کردند تا مانع از رویارویی مستقیم نیروهای خود شوند و این در حالی بود که ترکیه خواهان نابودی شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) بود، نیروی نظامی کردها که گروه اصلی «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF) را تشکیل می‌دهند. آمریکا با ۲۰۰۰ سرباز و نیروی هوایی خود در این منطقه از «نیروهای دموکراتیک سوریه» در مقابله با گروه «دولت اسلامی» (داعش) حمایت کرده است.

به‌منظور جلوگیری از گسترش درگیری‌های نظامی در این منطقه شمال سوریه، آمریکا و ترکیه از سه هفته پیش گشت‌زنی‌های مشترک را در اطراف شهر منبج و در کرانه غربی رود فرات سازماندهی کردند. این تصمیم در چارچوب توافق بر سر عقب‌نشینی نیروهای کرد از این شهر گرفته شد.

با این حال، در حالی که قرار بود این هفته گشت‌زنی‌های مشترک آغاز شود، ترکیه حملات جدید علیه کردها در آن سوی رود فرات، منطقه‌ای که در کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» است را آغاز کرد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا روز پنج‌شنبه آغاز گشت‌زنی‌های مشترک در منبج، واقع در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه را اعلام کردند. پیش از این، نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای گشت‌زنی‌های جداگانه را هماهنگ می‌کردند.

رویترز روز پنج‌شنبه از کاروانی با شش خودرو نظامی در ۲۰ کیلومتری منبج خبر داد که برخی از آن‌ها پرچم‌های آمریکا را با خود داشتند و برخی دیگر پرچم‌های ترکیه. این گشت‌ها در طول مرز بین دو قلمرو تحت اختیار شورای نظامی «نیروهای دموکراتیک سوریه» و ترکیه انجام می‌شود.

با این وجود، همکاری مشترک آمریکا و ترکیه در منبج مانع از حمله ترکیه به اطراف رود فرات نشده است.

ترکیه پس از آن‌که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور دستور حمله به کردها و نابودی آن‌ها را صادر کرد، در پنج روز اخیر در طول مرز این دو منطقه دست به حملاتی زده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه و کینو گابریل، سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» گفته‌اند که ارتش ترکیه منطقه اطراف شهر تل ابیض در مرز ترکیه را بمباران و گلوله‌باران کرده است. آن‌ها افزوده‌اند که در این حملات یک دختر کشته شده است.

روز چهارشنبه «نیروهای دموکراتیک سوریه» اعلام کردند که حملات ترکیه آن‌ها را مجبور کرده تا کارزار مقابله با داعش در منطقه مرزی با عراق را معلق کنند.

روز پنج‌شنبه سرهنگ شن رایان، سخنگوی ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا به رویترز گفت که تعلیق عملیات علیه داعش همچنان باقی است اما گفت‌وگوها در این‌باره ادامه دارد.

فرماندهی ارتش آمریکا در این منطقه روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای از تمام طرف‌ها خواست تا از وضعیت فعلی و خنثی کردن فشار حداکثر علیه داعش جلوگیری کنند.

در همین حال، در هفته اخیر داعش یکی از شدیدترین حملات خود در سال جاری را علیه «نیروهای دموکراتیک سوریه» انجام داد. «نیروهای دموکراتیک سوریه» از کشته شدن ۱۴ نفر از افراد خود خبر دادند اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید شمار کشته‌شدگان بیش از این‌هاست.

در دو سال گذشته، نیروهای ترکیه در دو عملیات نظامی جداگانه به سوریه حمله کردند تا «یگان‌های مدافع خلق» را از منطقه غرب فرات به عقب برانند. حملات گذشته در کرانه‌های فرات به‌منظور اجتناب از رویارویی با نیروهای آمریکایی متوقف شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.