Share

هزاران نفر از مردم سانتیاگو، در تشییع جنازه یک جوان ۲۴ ساله هم‌جنس‌گرا که بر اثر شکنجه نئونازی‌ها کشته شد، شرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر از شهروندان سانتیاگو، پایتخت شیلی روز جمعه، ۱۱ فروردین‌ماه (۳۰ مارس) در حالی‌که دستمال‌های سفید خود را در دست تکان می‌دادند و یا گل پرتاب می‌کردند در تشییع جنازه دانیل زامودیو (Daniel Zamudio) جوان هم‌جنس‌گرا شرکت کردند.

این راهپیمایی که سه ساعت به‌طول انجامید از محل سکونت دانیل زامودیو در محله سن برناردو آغاز و در گورستان عمومی سانتیاگو پایان یافت.

دیه‌گو، برادر دانیل در سخنانی پیش از به‌خاک سپاری برادرش با تأکید بر این‌که "روز عدالت فراخواهد رسید" از همه کسانی که در این مراسم شرکت کرده بودند، به‌خاطر "هر قطره اشکی" که برای برادرش ریخته بودند، سپاسگزاری کرد.

دانیل زامودیو روز سوم مارس توسط یک گروه طرفدار نئونازی‌ها به‌مدت شش ساعت مورد شکنجه قرار گرفت و بر اثر زخم‌های وارده ۲۵ روز بعد جان سپرد

دانیل زامودیو روز سوم مارس توسط یک گروه طرفدار نئونازی‌ها به‌مدت شش ساعت مورد ضرب‌وشتم و سوختگی با سیگار قرار گرفت و بر اثر زخم‌های وارده ۲۵ روز بعد جان سپرد.

چهار نفر از اعضای گروه نئونازی که ۱۹ تا ۲۵ سال سن داشتند دستگیر شدند.

این جنایت به‌شدت جامعه شیلی را متأثر کرد. با این‌که دانیل زامودیو یک هم‌جنس‌گرا بود اما کاتولیک‌ها و محافظه‌کاران که تابوی هم‌جنس‌گرایی در میان آنان نیز آرام ‌آرام کم‌رنگ‌تر می‌شود، از این جنایت ابراز انزجار کردند.

رئیس جمهور دست راستی شیلی، سباستیان پینیه‌را (Sebastian Piñera) در سال ۲۰۱۱ طرحی را در رابطه با قانون خانواده ارائه کرد که به موجب آن ازدواج هم‌جنس‌گرایان به‌رسمیت شناخته خواهد شد. این طرح هنوز به رأی مجلس شیلی گذاشته نشده است.

مرگ دانیل زامودیو همچنین منجر به طرح پیش‌نویس قانون ضد تبعیضی شده که دولت شیلی در روزهای اخیر از فوریت تصویب آن سخن گفته است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت شیلی خواست تا به‌منظور تصویب قانونی برای مجازات جنایات بیشتر بر اساس گرایش‌های جنسی، اقدام کند.

رولاندو خیمه‌نز (Rolando Jiménez) رئیس جنبش آزادی هم‌جنس‌گرایان شیلی (Movilh) روز گذشته گفت: "چیزی که ما می‌خواهیم برابری در برابر قانون است، و دانیل مثالی است برای ضرورت و امکان تغییر بسیاری چیزها."
 

Share