ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا تمام تحریم‌های قبل از برجام علیه ایران را بازگرداند

وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند ۷۰۰ فرد و نهاد ایرانی به فهرست تحریمی‌ها افزوده می‌شوند و سامانه سوئیفت هم اگر به مؤسساتی که آمریکا آن‌ها را تحریم کرده کمک کند مورد تحریم قرار می‌گیرد.

وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا اعلام کردند که تمامی تحریم‌هایی که با توافق هسته‌ای با ایران لغو شده بودند بار دیگر به‌اجرا گذاشته می‌شوند. آن‌ها می‌گویند تا ایران به درخواست‌های آمریکا عمل نکند تحریم‌ها نیز ادامه خواهد داشت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا

مایک پمپئو و استیون منوچین، وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا جمعه ۲ نوامبر / ۱۱ آبان اعلام کردند که تحریم‌های لغو شده این کشور علیه ایران از دوشنبه پنجم نوامبر عملی خواهند شد.

روز دوشنبه دومین دور تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران به اجرا گذاشته خواهد شد. این تحریم‌ها مربوط به بخش‌های انرژی (نفت)، کشتیرانی و مالی می‌شود.

استیون منوچین از نام ۷۰۰ فرد و نهاد ایرانی در فهرست تحریم‌های جدید خبر داد اما از جزئیات آن چیزی نگفت.

به‌گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا، سامانه سوئیفت که بخش عمده‌ای از تراکنش‌های مالی بین کشورهای جهان را به عهده دارد، اگر به مؤسساتی که آمریکا آن‌ها را تحریم کرده کمک کند مورد تحریم قرار می‌گیرد و این نهاد بین‌المللی نیز با مجموعه‌های دیگر فرقی ندارد.

او گفت: «سوئیفت تفاوتی با سازمان‌های دیگر ندارد. به سوئیفت توصیه کرده‌ایم برای جلوگیری از نقض قوانین تحریم‌ها بایستی با تمامی نهادهای مالی ایران که ما در فهرست تحریم‌ها قرار می‌دهیم، به محض میسر شدن امکان آن از لحاظ فنی، قطع ارتباط کند.»

پیش از توافق هسته‌ای، ایالت متحده آمریکا در سال ۲۰۱۲ در چارچوب تحریم‌های اقتصادی علیه ایران سبب شد که سامانه سوئیفت ایران را از دسترسی به تراکنش‌های مالی این سامانه محروم کند و به این ترتیب کشورهای طرف معامله با جمهوری اسلامی  حتی اگر می‌خواستند نمی‌توانستند طلب ایران را به حساب‌های بانکی در ایران واریز کنند.

سخنان منوچین در حالی بیان می‌شود که فری بیکن به نقل از منابعی که در اختیار دارد گزارش داده بود که دولت ترامپ  قصد دارد با تخصیص امتیازاتی به جمهوری اسلامی از جمله حفظ اتصال ایران به سوئیفت از فشار تحریم‌های اقتصادی بکاهد.

در دور دوم تحریم‌های آمریکا کشورهایی که از ایران نفت وارد می‌کنند باید آن را متوقف کنند و همچنیندشرکت‌هایی که با نهادهای تحریم شده ایران معامله‌ای انجام دهند تحریم خواهند شد.

با این حال آمریکا با معافیت هشت کشور از تحریم نفتی ایران از جمله هند، چین و کره جنوبی موافقت کرده است. نام همه کشورهایی که شامل معافیت از تحریم نفتی ایران شده‌اند، دوشنبه هفته آینده همزمان با آغاز دور تازه تحریم‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام اعلام می‌شود. گفته می‌شود که این معافیت‌ها موقتی و برای مدت محدودی خواهد بود.

روز جمعه، علی کاردر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت با اشاره به معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران گفت هنوز مشخص نیست که این معافیت‌ها موقتی است و ایران باید مذاکره کند تا نتایج مشخص شود. او در مورد ساز و کار دریافت پول نفت از هشت کشور گفت: «در این زمینه بانک مرکزی کار می‌کند و به وزارت نفت مربوط نمی‌شود.»

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در این‌باره توضیحی نداد اما در اینستاگرام نوشت: «بانک مرکزی با توجه به ذخائر ارزی مطلوب، حتی آمادگی کامل گذر از شرایط نامحتمل به حداقل رسیدن صادرات نفت را دارد.»

رئیس بانک مرکزی معتقد است که با معافیت برخی کشورها از تحریم خرید نفت ایران، «فضای آتی تجاری و درآمدی کشور مشخص‌تر می‌شود».

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • sattar beheshti

    مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این زمینه گفته است که هدف این تحریم ها تغییر رفتارنظام ایران به طور اساسی است. او 12 شرط را برای لغو تحریم‌های ایران اعلام کزد که شاملپایان دادن به مداخله نظامی در سوریه تقوف حمایت ایران از «گروه‌های تروریستی»، توقف مداخله تهران در امور کشورهای دیگر و همچنین توقف کامل برنامه هسته ای و موشکی ایران است. او در عین حال گفت که «هشت متحد آمریکا از جمله ایتالیا، هند،‌ ژاپن و کره جنوبی از معافیت موقت از تحریم‌های نفتی ایران برخوردار خواهند شد».او افزود: « از میان هشت کشوری که در باره تحریم‌های ایران معافیت گرفته‌اند، دو کشور قرار است واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.دلیل معافیت به این دو کشور این بود که چند هفته‌ای طول خواهد کشید که واردات خود را به صفر برسانند .شش کشور دیگر هم تضمین‌های فراوانی را قبول کرده‌اند و به این دلیل برای آن‌ها معافیت در نظر گرفته شده است».

  • اردوی کار

    ▪️امام جمعه اصفهان که از نفرت شدید مردم از دستگاه ولایت مطلقه و کلیت حاکمیت باخبر است، گفته، «مردم در گرانی و تحریم نباید دین باخته شوند و به بدگویی از روحانیت، دین و انقلاب روی بیاورند.» ▪️علم الهدی با اشاره به تهدید خامنه ای در بستن تنگه هرمز در صورت قطع جریان صادرات نفت ایران از سوی آمریکا به نقل از فرانس ژیرس استاد دانشگاه جنگ در مجله جنگ جهانی گفته «تنگه هرمز مین‌گذاری شده و ایران تمام مین‌گذاری‌ها را نظارت و پاسداری می‌کند. روزانه ۳ کشتی نفتی عربستان سعوی از تنگه هرمز عبور می‌کند. اگر قرار شد کار به جایی برسد که نفت ایران صادر نشود ساعت ۵ صبح هر روزی که اراده کنیم ۳ کشتی نفتی عربستان سعودی مصادره شده، نفتشان را مصادره می‌کنیم و پرسنلشان را هم اسیر می‌گیریم.» ▪️امام جمعه شهرکرد گفته:« 13 آبان به عنوان روز استکبارستیزی همگانی است» و بعد در حالی که همکارش علم الهدی در یک زجزخوانی ابلهانه مدعی نابودی تمام کشورهای عربی ظرف یک ساعت و نیم شده، می گوید :« ما هیچگاه جنگ‌ طلب نبوده‌ایم.» ▪️امام جمعه کرج گفته، که آمریکا « در نهایت دشمن راهی جز عقب نشینی ندارد». ولی نگفته این «نهایت» چه زمانی فرا می رسد؟ ▪️امام جمعه تبریز هم گفته: 13 آبان شاید تحریم‌های جزیی انجام شود ولی تحریم‌های سنگین از خیلی وقت پیش اعمال شده است. ▪️امام جمعه زنجان که انگار سرقفلی رفتار مردم ایران را دارد مدعی شده که، «اگر صادرات نفت ایران به صفر نیز برسد، ملت ایران دست از انقلاب و اسلام و ولایت فقیه نخواهند کشید.» ▪️امام جمعه رشت 13 آبان را مراسم مشت زنی دانسته و پیش بینی کرده که «ملت ایران در 13 آبان امسال مشت محکمی به دهان آمریکا خواهد زد.» ▪️و سرانجام این که امام جمعه ساری در رابطه با تحریم و 13 آبان گفته، «ملت ایران اوضاع گرانی و بیکاری را تحمل خواهد کرد.»

  • اردوی کار

    تشدید جنگ روانی دو جانبه در آستانه بازگشت کامل تحریم ها در 13 آبان ▪️اردوی کار: با نزدیک شدن 13 آبان روز بازگشت کلیه تحریم های لغو شده آمریکا، جنگ روانی از هر دو سو شدت گرفته. ترامپ امروز در تویئتر خود در عکسی که از نظر تکنیک عکسبرداری بی شباهت به عکس های هیتلر نیست، نوشته:« تحریم ها بازمی گردند.» ▪️برخی از شبکه ها و کانال های حامی آمریکا، اسرائیل و عربستان که تنها راه بازگشت خود به قدرت در ایران را در گرسنگی، فلاکت و سیه روزی هر چه بیشتر مردم اسیر ایران و افتادن طناب خفه کننده تحریم های گسترده تر به گردن این مردم می بینند، با لذت سادیستی مخصوصی به پیچ و مهره جنگ روانی آمریکا تبدیل شده اند و مشعول وحشت پراکنی هستند. ▪️با این که اعتراض دانمارک به تحرکات تروریستی جمهوری اسلامی در این کشور تاثیر منفی بر سیاست حمایتی اروپا از برجام داشت و این تاثیر از محورهای مانور تبلیغاتی و جنگ روانی برخی از رسانه های فارسی زبان حامی آمریکا، اسرائیل و عربستان بوده، در بیانیه مشترک امروز موگرینی و وزیران خارجه و دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان در خصوص بازگشت تحریم های آمریکا بر« تکمیل سازوکار مالی برای حفظ ارتباط تجاری با ایران و ادامه بهره وری از مزایای برجام» تاکید شد. رهبران این سه کشور اروپایی از تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران ابراز تاسف کردند. ▪️بازگشت تحریم ها در 13 آبان از محورهای رجزخوانی امام جمعه ها در تریبون های حکومتی ظلم و جنایت و خرافه پرستی بود. امام جمعه اردبیل گفته حال و روز سودجویانی که ارز را در انتظار شلیک آخرین تیر ترکش آمریکا در 13 آبان ذخیره کرده اند دیدنی است، چرا که ایران در موضع قدرت قرار گرفته و همه به بیهوده بودن تحریم‌ها اذعان خواهند کرد.