ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اردوغان: فرمان قتل خاشقجی در بالاترین سطوح حکومت سعودی صادر شد

اردوغان گفت «حتی برای یک ثانیه» تصور نکرده که ملک سلمان دستور قتل را داده باشد اما از اشاره مستقیم به ولیعهد نیز طفره رفت. همزمان نتانیاهو هشدار داد ایران تهدید بزرگتری از عربستان است.

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه در نهایت «بالاترین سطوح» حکومت سعودی را رسماً به صدور فرمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد در کنسول‌گری عربستان در استانبول محکوم کرد. یک مشاور اردوغان نیز گفت که به باور آنها جسد خاشقجی در ماده‌ای چون اسید «حل»‌ شده است. همزمان نخست‌وزیر اسرائیل به اروپا هشدار داد که ایران تهدید بزرگتری از عربستان است.

اعتراض به قتل جمال خاشقجی در واشنگتن ـ بسیاری بن سلمان را آمر اصلی می‌دانند

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی سه‌شنبه دوم اکتبر / ۱۰ مهر به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود که گواهی تجرد بگیرد اما دیگر بازنگشت. یک تیم ۱۵ نفره از عربستان او را در کنسولگری به قتل رساندند. دادستانی سعودی پذیرفته که روزنامه‌نگار منتقد با طرح قبلی به قتل رسیده است.

اردوغان جمعه دوم نوامبر / ۱۱ آبان،‌ درست یک‌ماه پس از قتل خاشقجی در یک یادداشت در روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» نوشت: «ما باید هویت‌ عروسک‌گردان‌ها در پس قتل خاشقجی را افشاء کنیم.»

روزنامه‌نگار منتقد به‌قتل‌رسیده در کنسول‌گری عربستان در استانبول در واشنگتن‌پست ستون می‌نوشت.

رئیس‌جمهوری ترکیه در یادداشت خود دستور قتل را به «بالاترین سطوح» حکومت سعودی مربوط دانست اما تأکید کرد که «حتی برای یک ثانیه» تصور نکرده که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان دستور این قتل را داده باشد. اردوغان از متهم‌کردن مستقیم محمد بن سلمان، ولیعهد نیز طفره رفت.

اردوغان در واشنگتن‌پست هشدار داد:

«هیچ کس نباید دوباره جرأت انجام چنین عملی را در خاک یک متحد ناتو پیدا کند. اگر کسی این هشدار را نادیده بگیرد، با عواقب وخیمی رویارو خواهد شد.»

بسیاری از منتقدان سعودی و نیز برخی از مقام‌های ترکیه ولیعهد جوان را مسئول قتل خاشقجی می‌دانند.

«جسد در اسید حل شده است»

اردوغان هفته گذشته از ریاض خواسته بود تا محل جسد خاشقجی را افشا کند. هنوز جسد این روزنامه‌نگار منتقد پیدا نشده.

جمعه یاسین آکتای، مشاور اردوغان و از دوستان خاشقجی به روزنامه ترکیه‌ای «حریت» گفت:

«بنا به آخرین اطلاعاتی که داریم، جسد را تکه‌تکه کردند تا راحت‌تر آن را [در ماده‌ای] حل کنند و از بین ببرند».

او به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز گفت که به جز نابودکردن جسد خاشقجی در اسید و ماده شیمیایی، توضیح دیگری برای پیدانشدن آن وجود ندارد.

نتانیاهو: ایران خطرناک‌تر است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز که دولتش مدت‌ها واکنش چندانی به قتل خاشقجی نشان نداده بود، جمعه در بلغارستان این قتل را محکوم کرد اما گفت که باید طوری با آن برخورد کرد که عربستان را بی‌ثبات نکند.

او بار دیگر ایران را تهدیدی بزرگتر از عربستان خواند و هشدار داد کسانی که می‌خواهند سعودی‌ها را مجازات کنند،‌ باید این نکته را در ذهن داشته باشند.

آمریکا تا کنون ۲۱ متهم به دست داشتن در قتل خاشقجی را در فهرست تحریم روادید قرار داده و گفته علیه آنها اقدامات بیشتری نیز انجام خواهد داد. اروپا اما تهدید کرده که عربستان را تحریم خواهد کرد.

نتانیاهو همچنین به بازداشت یک ایرانی به اتهام طراحی ترور در خاک دانمارک اشاره کرد و گفت اسرائیل در افشای این توطئه دست داشته است.

سرویس امنیتی دانمارک چند روز پیش اعلام کرد که موفق شده حمله یکی از عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در خاک این کشور علیه اعضای «جنبش الاحواز» را خنثی کند.

الاحواز ابتدا مسئولیت حمله تروریستی شنبه ۳۱ شهریور به رژه نظامیان در اهواز را به عهده گرفت. اما بعد از انتشار ویدئویی از سه تن از مهاجمان پیش از حمله به دست گروه دولت اسلامی (داعش)، مسئولیت حمله را پس گرفت.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • Neda

  دستگاه قضایی حکومت ایران شکایت دختر دانشجویی را که از ماموران گشت ارشاد کتک خورده بود، رد کرده است!!. محمد حسین آقاسی، وکیل شاکی در صفحه تویترش نوشت:‌ «دادسراى سازمان قضائي نيروهای مسلح شكايتم راكه به وكالت از يك دانشجو عليه دومامور گشت ارشاد به علت ضرب‌وشتم او اقامه كرده بودم، ردكرد!. » اردیبهشت امسال ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد ماموران گشت ارشاد یک دانشجوی جوان را کتک می‌زنند

 • Faryad

  احکام صادر شده برای دراویش گنابادی: بیش از هزار سال زندان و شش‌هزار ضربه شلاق!! - 382 نفر از دراویش گنابادی از بهمن سال گذشته تا کنون دستگیر و تعدادی از آنها محاکمه شده‌اند. - 11 زن درویش در جریان معروف به «گلستان هفتم» بازداشت و نهایتاً به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. - از وضعیت و جزئیات پرونده 180 درویش گنابادی اطلاعی در دست نیست!.

 • کارو

  جناب اردوغان، به همین شکل هم هست که فرمان قتل عام کوردها در تورکیه نیز توسط بالاترین سطوح حکومت این کشور مستقیماً صادر میشود.

 • میم دال از خرم آباد

  آقای نتنیاهو عزیز جان اشتباه نکن. ایران حتا از نظر ژنتیکی با قوم یهود دوستی دارد. تو تا این حد حتا از نطر تاکتیکی و استراتژیکی به عربستان تکیه نکن. اصلا لازم نیست از جنایت بزرگ و حتا نمایشی عربستان آنهم در کنسولگریش که باید جای امنی باشد چشم بپوشی تا ضدیتت را با رژیم آخوندی نمایش بدهی. آخر این چه منطقی ست. من شخصا جنایات اسراییل را بر علیه فلسطینیان محکوم می کنم همچنانکه قتل یهودیان را توسط فلسطینیان در اسراییل را محکوم میکنم. و از موجودیت اسراییل به عنوان یک واقعیت پشتیبانی می نمایم. قتل جمال حمزه خاشقجی جهان را متاثر کرد ایرانیان نیز که هنمیشه از مظلوم پشتبانی کرده اند را به شدت سوگوار کرد. بنا بر این اندکی درایت به خرج بده و الکی خرف نزن. تو با حکومت ملایان میخواهی بجنگی، خب بجنگ اما همه چیز را در این راه قربانی نکن. انصاف را می گویم، البته میدانم که نداری، اما هوش و عقل که داری بکارش ببند. دوستی مردم ایران و مردم اسراییل را قدر بدان و نگهبانی کن. میدانم که جنایات حکومت اسلام ناب و هم حماقتشان ترا به قول ما لرها نره کرده اما مواظب در چاه نیفتی غره نشو!