سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خط تولید انبوه جنگنده کوثر افتتاح شد

افتتاح خط تولید جنگنده «کوثر» یک روز پس از اعلام بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران صورت گرفت. وزیر دفاع ایران آن را نشانه توانایی متخصصان ایرانی علی‌رغم «تحریم‌های دشمنان» دانست.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • یک متخصص فلزگری

  رییس جمهور محترم از هواپیمای جت جنگی صد در صد بومی رونمایی کرد. من صرفا" در تخصص خودم چند موردی را به اطلاع می رسانم. ۱- پوشش تمامی سیم و کابل های هواپیما بدلیل قابلیت تحمل اختلاف دمای حداقل چهل درجه زیر صفر تا ۵۰درجه بالای صفر، صرفا" باید از جنس سیلیکون باشد که فقط دو کشور آمریکا و آلمان تولید کننده آن است. ۲-جنس طلق کابین از پلی متیل متاکریلات و پلی استال است که ایران تولید نمی کند. ۳- جنس نازل خروجی موتور برون سوز جت از الیاف کربن است که ایران نمی تواند تولید کند. ۴- برای رادار گریز بودن از الماس نانویی سنتتیک بروی الیاف کربن، استفاده می شود که ما تکنولژی آنرا نداریم. ۵- پوشش روی هواپیما از جنس اپوکسی سیلیکون با مقاومت سایشی و خستگی خاص است که در ایران تولید نمی شود ۶- تایر جت از جنس سیلیکون ضد حریق پلی دی فنیل سیلوکسان( Solid tier) است که ما قادر به تولید آن نیستیم.‌ از این دست موارد خیلی خیلی زیاد است. همه می دانند که IC در اطاق خلاء و توسط روبات تولید می شود و تمامی فرایند آن بدلیل پوشش آنگسترمی ژرمانیوم و زیرکونیوم... توسط سوپر کامپیوتر ها کنترل می شود و اگر از IC استفاده نشود مدار الکتریکی هواپیما به وسعت چند هکتار خواهد رسید! نشر چنین خبری نشانه خود باوری نیست نباید فهم ملت را نادیده گرفت ما حتی صفحات الکترونیکی کارت ملی را نمی توانیم تولید کنیم، اون وقت ادعای تولید جعبه سیاه هواپیما را داریم که دارای دهها پلیمر است که ما قادر به تولید نیستیم. نتایج حاصل از انتشار مبالغه آمیز چنین توانمندی هایی منجربه فریب آمریکا و اسرائیل نمی شود، بلکه باعث تغییر باورهای رهبری و فریب مراجع تقلید و مردم عامی می گردد. که در نهایت منجر به ظهور شعار جنگ جنگ تا پیروزی می شود‌‌. من توصیه می کنم تمامی افراد در گروهای تلگرامی در زمینه تخصص خود در خصوص این ادعا که با " بستن کامل مسیر واردات جت تولید می کنیم" مسئولان را موظف نماییم تا با مردم خود صادق باشند. مطمئن هستم حتی میله های شتاب دهنده نوترونی و میله های سوخت اکسید اورانیوم را نیز نمی توانیم تولید کنیم!

 • فرشید

  نکات و ملاحضات یک متخصص فلز سازی در مورد "هواپیمای جت جنگی صد در صد بومی". ---- رییس جمهور محترم از هواپیمای جت جنگی صد در صد بومی رونمایی کرد. من صرفا" در تخصص خودم چند موردی را به اطلاع می رسانم. ۱- پوشش تمامی سیم و کابل های هواپیما بدلیل قابلیت تحمل اختلاف دمای حداقل چهل درجه زیر صفر تا ۵۰درجه بالای صفر، صرفا" باید از جنس سیلیکون باشد که فقط دو کشور آمریکا و آلمان تولید کننده آن است. ۲-جنس طلق کابین از پلی متیل متاکریلات و پلی استال است که ایران تولید نمی کند. ۳- جنس نازل خروجی موتور برون سوز جت از الیاف کربن است که ایران نمی تواند تولید کند. ۴- برای رادار گریز بودن از الماس نانویی سنتتیک بروی الیاف کربن، استفاده می شود که ما تکنولژی آنرا نداریم. ۵- پوشش روی هواپیما از جنس اپوکسی سیلیکون با مقاومت سایشی و خستگی خاص است که در ایران تولید نمی شود ۶- تایر جت از جنس سیلیکون ضد حریق پلی دی فنیل سیلوکسان( Solid tier) است که ما قادر به تولید آن نیستیم.‌ از این دست موارد خیلی خیلی زیاد است. همه می دانند که IC در اطاق خلاء و توسط روبات تولید می شود و تمامی فرایند آن بدلیل پوشش آنگسترمی ژرمانیوم و زیرکونیوم... توسط سوپر کامپیوتر ها کنترل می شود و اگر از IC استفاده نشود مدار الکتریکی هواپیما به وسعت چند هکتار خواهد رسید! نشر چنین خبری نشانه خود باوری نیست نباید فهم ملت را نادیده گرفت ما حتی صفحات الکترونیکی کارت ملی را نمی توانیم تولید کنیم، اون وقت ادعای تولید جعبه سیاه هواپیما را داریم که دارای دهها پلیمر است که ما قادر به تولید نیستیم. نتایج حاصل از انتشار مبالغه آمیز چنین توانمندی هایی منجربه فریب آمریکا و اسرائیل نمی شود، بلکه باعث تغییر باورهای رهبری و فریب مراجع تقلید و مردم عامی می گردد. که در نهایت منجر به ظهور شعار جنگ جنگ تا پیروزی می شود‌‌. من توصیه می کنم تمامی افراد در گروهای تلگرامی در زمینه تخصص خود در خصوص این ادعا که با " بستن کامل مسیر واردات جت تولید می کنیم" مسئولان را موظف نماییم تا با مردم خود صادق باشند. مطمئن هستم حتی میله های شتاب دهنده نوترونی و میله های سوخت اکسید اورانیوم را نیز نمی توانیم تولید کنیم!

 • مهربون

  ساخت و تولید که فقط مونتاژ کردن نیست. کسانی که در صنعت کار کردند میدانند که این کارها زیرساخت علمی و تکنولوژیک نیاز دارند. چیزی مثل تولید هواپیما مانند نوک کوه یخ است که بخش بزرگترش زیر آب قرار دارد. باید پرسید کشوری که قوطی رب گوجه و پلیمر کارت ملی را نمیتواند تولید کند, بدنه جنگنده را چطور قالب ریزی و فورج کرده است؟

 • هادی

  جنگنده ساخته شده تست پروازم کرده چرا نمیخواید باور کنید فک کنید اصلا همون کپی اف 4 باشه مهندسی معکس عشقه امروز اف 4مهندسی معکوس فردا تامکت 14بومی جنگنده میلیاردی ک هنوزم 70درصد کشورهای دنیا ارزوی داشتن یکیشونو دارن ایران 79 صفرشو داش

 • علی

  خالی بندی جمهوری اسلامی را در سوریه دیدیم. سالهای سال جمهوری اسلامی با فحش اسراییل را تحدید میکرد . اخرش چه شد؟ اسراییل در یک سال گذشته تمام زیرساختها و انبار مهمات ایران که از چین وروسیه خریده بود نابود کرد (۱۶ میلیارد ) ایران هیچ غلطی نتوانست بکند. خالی بندی مقام اعظم بخت النصر را بخوانید. او گفت ما مستقل شدیم همین امروز صبح گفت تمام اعضای مجلس که خودی هستند می گویند اقتصاد ما نابود شد ارز ارزش خودش را از دست داد یعنی گرسنگی قشر وسیعی از مردم ولی معضم خالی بند میگه ما مستقلیم. حالا ساخت جنگنده هم مثل همان تانگ جنگی که از به هم وصل کرد ن چند تراکتور ساخته بودند خالی بندیه و مصرف بسیجی داره.

 • روزبه

  اگر و فقط اگر هم یک جو از اطلاعات منتشر شده راست باشه چیزیست =پراید 2 ولی منکه شک دارم اینها بتونن موتور جت بدرد بخور تولید کنند و جنگده ای طراحی وتولید و عملیاتی بکنند هزینه چنین کاری نجومیست و از توان علمی و صنعتی و اقتصاد نحیف ایران بیرون تازه حتی اگر کپی اف 5 هم که باشه مدلش 50 سال قدیمیه و در یک جنگ در مقابل هواپیماهای مدرن امروزی کوچکترین شانسی نداره. بنظر بیشتر هارت و پورتهای همیشگیه.

 • صدیق

  نکته آخر اینکه هر نوع سلاحی که در دستان جمهوری اسلامی باشد، حافظ منافع امثال بشار اسد و نصرالله لبنان است (فراموش نکنیم سخنان تائب (نه طائب) را که سوریه را بر خوزستان ارجح کرد). منافع چنین کسانی در راستای منافع مردم ایران هرگز نبوده و نیست، و همواره در جهت عکس منافع مردم ایران است. جمهوری اسلامی دروغ زن بزرگ تاریخ ایران باید سرنگون شود، مردم چنین ایدئولوژی و سیستمی را برای اداره کشور خود نمی‌خواهند. بعنوان یک ایرانی از خامنه‌ای و مسئولین جمهوری اسلامی می‌خواهم تا از قدرت کناره‌گیری کنند و سکان اداره کشور را به مردم بازگردانند. ما مردم ایران برای ساخت جنگنده نیازی به جمهوری اسلامی نداریم. جمهوری اسلامی با دزدی علمی از دانشگاههای سراسر دنیا آبرو و اعتبار ایرانیان را زیر سؤال برده است (همین یک قلم برای مردم ایران کافی است که نظام جمهوری اسلامی را غیر مشروع بدانند). جمهوری اسلامی یک دزد دریایی مدرن است که به هیچ یک از قوانین مدرن دنیای امروز احترامی قائل نیست، بنابراین هیچ حرفی برای گفتن ندارد. جنگنده مدل پیکانش هم بدرد آیت الله علم الهدی و صدیقی می‌خورد تا با آن شهر بازی بسازند.

 • صدیق

  باورپذیری آن مشکل است، کما اینکه هنوز هیچ عملیات آزمایشی با نمونه ساخته شده اولیه انجام نشده (که نتایج تستها بطور شفاف در مجامع علمی داخل کشور واکاوی و بحث شده باشد) ضمناً در هیچ مانوری شرکت داده نشده است تا قدرت آن به نمایش درآورده شود! رهبر جمهوری اسلامی با نگاه مستقیم در چشم مردم ایران دروغ می‌گوید، و مشکلات مردم را انکار می‌کند، حال چگونه این دروغ شاخدار را باید باور کرد! نکته بعدی، به فرض محال جمهوری اسلامی در این مورد حقیقت را گفته و واقعاً این تکنولوژی را از روسها و چینی‌ها و یکی دو کشور غربی خریداری کرده است، و دوباره با فرض محال توانسته یک سری ابزار دقیق برای برای تست قطعات ساخته شده در داخل را بومی سازی کرده، پس آلیاژهای فلزی مورد نیاز چنین هواپیماهایی را از کجا تهیه کرده است؟ چنین آلیاژهایی نیاز به زیرساختهایی دارد که در صنایع دیگر صنعت کاربرد دارند که ایران فاقد آن زیرساختهاست. مطابق بلوف آقایان، بنابراین باید در کنار کارخانه جنگنده سازی بطور همزمان دستکم دو الی سه کارخانه مختلف دیگر فقط برای این کارخانه مواد اولیه تهیه کنند! در غیر اینصورت، جت ساخته شده در اولین پرواز با سرعت خارج از سرعت صوت مچاله خواهد شد و تمام قطعات داخلی آن از کار خواهد افتاد.