ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

صادرات نفت اقلیم کردستان به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد

سخنگوی وزارت نفت عراق رسماً توقف صدور نفت کرکوک به ایران را تأیید کرد. ظاهراً به دلیل مصرف داخلی. وزارت منابع طبیعی اقلیم از افزایش صادرات نفت کردستان عراق خبر داد.

همزمان با آغاز دور تازه تحریم نفت ایران، اقلیم کردستان اعلام کرده که میزان صدور نفت اقلیم از ۷۰۰ هزار بشکه به یک میلیون بشکه در روز افرایش می‌یابد. این نخستین بار بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان است که صدور نفت اقلیم از طریق خط لوله جیهان افزایش می‌یابد. ۹۸ درصد درآمد اقلیم کردستان عراق به صدور نفت وابسته است. سخنگوی وزارت نفت عراق رسماً توقف صدور نفت کرکوک به ایران را تأیید کرد.

میدان نفتی کرکوک در اقلیم کردستان عراق

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که صدور نفت از اقلیم کردستان به ثبات نسبی رسیده و انتظار می‌رود که در اثر سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی صادرات نفت از طریق اقلیم به خط لوله جیهان در سال ۲۰۱۹ به یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد. در حال حاضر اقلیم کردستان عراق ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز از میدان نفتی کرکوک و خان شیخان به گذرگاه فیشخابور صادر می‌کند. از اینجا نفت اقلیم وارد خط لوله جیهان می‌شود.

شرکت‌های دی ان او، جنل انرژی ترکیه، گلف کی استون بریتانیا در رأس شرکت‌هایی قرار دارند که در میدان‌‌های نفتی اقلیم کردستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ۹۸ درصد درآمد اقلیم به صادرات نفت وابسته است.

وزارت منابع اقلیم کردستان عراق در بیانیه یکشنبه ۱۲ آبان خود اعلام کرده که با سرمایه‌گذاری، دی ان او و جنل انرژی یک تلمبه‌خانه جدید در میدان نفتی خان شیخان نصب شده که صدور نفت از این منطقه را افزایش می‌دهد. وزارت منابع اقلیم کردستان عراق در این بیانیه خاطرنشان کرده:

«دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در آینده از این افزایش ظرفیت برای صدور بیشتر نفت کرکوک و میدان‌های نفتی اطراف آن استفاده می‌کنند.»

بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، صدور نفت اقلیم کردستان با از دست دادن میدان نفتی کرکوک به فقط ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز کاهش پیدا کرد.

خرداد سال جاری بر اساس توافق بین شرکت ملی نفت ایران و دولت مرکزی عراق، قرار بود که روزانه ۳۰ هزار تا ۶۰ هزار بشکه نفت توسط تانکرهای نفتکش از کرکوک به دره‌شهر ایلام در غرب ایران منتقل شود و ایران نیز معادل این میزان نفت را در بنادر جنوبی به عراق تحویل دهد. وزارت نفت جمهوری اسلامی انتقال نفت کرکوک را به شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) واگذار کرده بود. به دلیل «موانع امنیتی» این توافق هرگز به طور کامل اجرا نشد. سوانحی هم که در جاده‌ها برای نفتکش‌ها پیش می‌آمد، گاهی خبرساز می‌شد.

ساعاتی پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج از برجام، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه فاکس نیوز این ادعا را مطرح کرد که صدور نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان فقط چند ساعت مانده به آغاز تحریم نفتی ایران، بعد از دو سال سکوت، بیانیه افزایش صادرات نفت از طریق اقلیم را صادر کرده است. ۵ آبان خبرگزاری رویترز به نقل از ۵ منبع که نام آنها افشا نشده اعلام کرده بود که دولت عراق در چارچوب تحریم نفتی ایران، صدور نفت کرکوک به بنادر حنوبی این کشور را متوقف می‌کند. عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق، شامگاه یکشنبه اعلام کرد که به دلیل نیاز داخلی، صدور نفت کرکوک به ایران متوقف می‌شود.

عاصم جهاد تأکید کرده است که توقف صدور نفت کرکوک به ایران به تحریم‌های آمریکا ربط ندارد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.