ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«حمایت قاطع» مسکو از تهران در برابر تحریم‌های آمریکا

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه به تهران سفر کرده تا بگوید مسکو از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت می‌کند. نماینده روسیه در آژانس انرژی اتمی نیز خواستار خویشتن‌داری ایران شده است.

الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه پوتین در امور سوریه به تهران سفر کرده تا هم اعلام حمایت روسیه از جمهوری اسلامی در برابر تحریم‌های آمریکا را ابلاغ کند و هم نتایج دیدار چهارجانبه استانبول درباره سوریه را در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز از ایران خواسته تا در ارتباط با تحریم‌های آمریکا خویشتن‌داری کند.

علی شمخانی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی و الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه پوتین در امور سوریه

الکساندر لاورنتیف دوشنبه ۵ نوامبر / ۱۴ آبان وارد تهران شد و با علی شمخانی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد. او گفت: «با دستور رئیس‌جمهور روسیه (ولادیمیر پوتین) برای اجرای دو مأموریت شامل اعلام حمایت قاطع از جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که دور دوم آن از دیروز آغاز شده و ارایه گزارش از اجلاس چهارجانبه روسیه، ترکیه، آلمان و فرانسه در مورد سوریه که در شهر استانبول برگزار شد سفر کرده‌ام.»

رهبران آلمان، فرانسه، روسیه و ترکیه ۲۷ اکتبر / ۵  آبان در استانبول گرد آمدند تا درباره صلح در سوریه به گفت‌و‌گو بنشینند. آن‌ها اعلام کردند که از فرآیند صلح تحت نظارت سازمان ملل و نیز از تلاش‌ها برای نوشتن یک قانون اساسی جدید دفاع می‌کنند.

علی شمخانی در دیدار با نماینده ویژه پوتین تحریم‌های آمریکا علیه ایران را موجب ایجاد فرصت‌های متعدد «برای پایان دادن به رفتارهای زورگویانه آمریکا» دانست و گفت چنین اقداماتی «انزوا»ی بیشتر آمریکا در جامعه جهانی را نشان می‌دهند.

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به‌طور ویژه صادرات نفت جمهوری اسلامی و تبادلات بانکی را شامل می‌شود، از بامداد دوشنبه به‌اجرا گذاشته شد.

لاورنتیف اعلام کرد که مسکو خود را «متعهد به پشتیبانی از توافق‌های بین‌المللی دانسته و بر اجتناب کشورها از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای دیگر» تأکید دارد.

در همین حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفته است که تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران آثار منفی بسیاری بر پیمان عدم اشاعه هسته‌ای و بازار جهانی مواد هیدروکربنی خواهد گذاشت.

او به خبرگزاری اینترفکس گفت ایران توافق هسته‌ای (برجام) را رعایت کرده و «کوچکترین علتی برای افزایش فشار اقتصادی به ایران وجود ندارد».

اولیانوف افزود روسیه با همکاری چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان تلاش‌های خود را به کار خواهد بست تا از اجرای پایدار و مؤثر برجام اطمینان حاصل کند.

او با تأکید براین‌که «تحریم‌های آمریکا اجرای برجام را پیچیده‌تر می‌کند» از ایران خواست خویشتن‌داری کند و در مقابله با این تحریم‌های آمریکا اقدام تندی انجام ندهد.

خوآ چونین سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه چین نیز روز دوشنبه نسبت به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران ابراز تأسف کرد و گفت پکن در آینده نیز برای حفظ برجام تلاش خواهد کرد.

او از اعضای جامعه جهانی خواست تا مخالفت خود را با تحریم‌های آمریکا ابراز کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: «اجرای برجام به حفظ رژیم جهانی عدم گسترش سلاح هسته‌ای، صلح و ثبات در خاورمیانه کمک می‌کند و با منافع جامعه جهانی منطبق است.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران صبح دوشنبه درباره تحریم‌های جدید آمریکا گفته بود: «از تخلفات آمریکا نمی‌گذریم و در برابر آن‌ها می‌ایستیم اما در عین حال حواسمان جمع است که باید چگونه از این فضای به‌وجود آمده بهره‌برداری کنیم.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Faryad

    در سال ۵۷ نیز آخوند باحمایت کارتر و *** بر موج نا رضایتی مردم سوار شدند و با سرکوب و ترور مردم بحکومت فساد ادامه داده و باعث جنگ ۸ ساله با عراق وبحران ۸ سال جنگ سوریه و ۱.۵ سال بحران اشغال سفارت امریکا و ۱۲ سال بحران بمب و موشک و سالها در گیر ترور مخالفان و سربازان امریکایی و بباد دادن صدها میلیاردها پول و ورشکستگی کشاورزی و صنعت و نابودی منابع طبیعی مثل رود و دریاچه و جنگل و الودگی هوا و زندان و شکنجه و کشتار و فراری دادن میلیونها جوانی ایرانی و صعود دلار از ۷ به ۱۰۰۰۰تومان شدند!! - آب و نفت و گاز مفت و یا ارزان بعراق و ترکیه وروسیه وچین و ایتالیا میدهند و زمین کشاورزی در اختیار قطر میگذراندو به هند بندر و به چین ماهیگیری خلیج فارس را اهدا میکنند و سهم ایران در دریای خزر را از ۵۰ درصد به ۱۱ درصد رساندند! - کارخانه موشک سازی در یمن و عراق و سوریه درست کرده اند! - حکومتی که کلید وعده های انتخاباتی بنفش اعتدالی ؟!ریس جمهورش بکلی زنگ زد! ازجمله بازبا سپاه قراردادهای آنچنانی بست و.. - وزرایش تاجر و امنیتی و بازجو بوده اند واقوامشان شرکتهای انحصار وارداتی باز کرده و مشغول چپاول هستند.....

  • sattar beheshti

    پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که دست قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران به خون آغشته است، گفت که ایالات متحده با تحریم‌ها قصد دارد پشتیبانی حکومت ایران از حزب‌الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و گروه‌های شبه‌نظامی در عراق را متوقف کند. این سخنان پومپئو 5 نوامبر در کنفرانس مشترک خبری با استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در واشینگتن مطرح شد. منوچین گفت: «تحریم‌ها، بیش از 200 شخص و کشتی را در دو بخش حمل و نقل و انرژی را هدف قرار می‌دهد». او ادامه داد: «تحریم‌ها خطوط هوایی ایران و بیش از 56 هواپیما را شامل خواهد شد». پومپئو در این کنفرانس خبری گفت: «تمام تحریم‌هایی که باراک اوباما (رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا) لغو کرده بود را از سر گرفتیم». او تاکید کرد: «هر طرفی که با حکومت ایران همکاری و تحریم‌هایمان را تقض کند، مجازات خواهد شد». او افزود: «صادرات نفت ایران با این تحریم‌ها به صفر خواهد رسید». وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «به حکومت ایران اجازه به کارگیری هسته‌ای یا توسعه آن را نخواهیم داد»