Share

در پی حاشیه‌های ایجادشده در گزینش و توقف نمایش نوروزی دو فیلم "گشت ارشاد" و "خصوصی"، چهار تشکل صنفی سینمای ایران بیانیه‌ای منتشر کردند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) امروز یکشنبه ۱۳ فروردین‌ماه بیانیه اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران، انجمن سینماداران ایران و کانون پخش‌کنندگان فیلم ایران در مورد رویدادهای اخیر در رابطه با دو فیلم "گشت ارشاد" و "خصوصی" را منتشر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "کف خیابان محل اعتراض نیست مگر ما فاقد قانون و مجلس و قضا هستیم، آیا اعتراض‌مان به فیلمی حالا حق یا نا‌حق باید در کف خیابان یا تریبون‌های مختلف مذهبی و غیرمذهبی مطرح شود؟"

این تشکل‌های صنفی افزوده‌اند: "آیا کم از ناحیه غربی‌ها مورد تهاجم فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و روانی قرار گرفته‌ایم و می‌گیریم که تریبون‌ها را صرف خودزنی می‌کنیم؟ آیا بزنگاه‌های قانونی مثل مجلس و استیضاح را از ما گرفته‌اند؟"

مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران: ما نا‌گزیریم مداخله‌های سیاسی را در عرصه سینما نفی کنیم و اعلان کنیم فشارهای سیاسی بر مدیران فرهنگی و فیلم‌سازان کشورمان، عرصه را بر آن‌ها تنگ خواهد کرد

در ادامه این بیانیه آمده است: "قوه قضائیه هم حاجت شما را برآورد نمی‌کرد؟ این خواسته عجولانه شما از کجا مشروعیت می‌گیرد؟ کف خیابان!؟ آیا کف خیابان محل بحث‌های نظری و چگونگی پرداختن به سینماست! سینمایی که چنان‌چه هوشیارانه اداره‌اش کنند نقشه جغرافی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان دگرگون می‌کند."

از سوی دیگر مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران درباره‌ توقیف فیلم‌های دارای پروانه نمایش و مشکلاتی که بر سر اکران بعضی فیلم‌ها در نوروز ۹۱ پیش آمده است، بیانیه‌ای صادر کرد.

در بیانیه مجمع فیلم‌سازان آمده است: "متأسفانه قانون‌ستیزی پیش آمده در خصوص فیلم‌های اکران نوروزی واهمه‌ی به یغما رفتن شالوده ده‌ها سال تلاش سینماگران و مسئولین فرهنگی کشورمان را رقم زد."

این بیانیه با بیان این‌که "دریافت پروانه نمایش در سینمای ایران همانند عبور از هفت‌خان رستم است و شاید حتی سخت‌تر"، افزوده است: "با چنین پروانه نمایش آن‌ها باید بتوانند در پناه قانون محصول فرهنگی خود را به دست تماشاگران شریف ایرانی برسانند. اگر قرار باشد این پروانه نمایش چنین خاصیتی نداشته باشد، دیگر چرا باید این هفت‌خان مشقت بار را طی کنند؟"

مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران بدون در نظر گرفتن کیفیت فیلم‌ها و این‌که فیلم ساخته کدام فیلم‌ساز است، این اتفاق را "اسف‌بار" و "بدعتی در سینمای ایران" دانسته و گفته است: "با این بدعت، دیگر امنیت نمایش هیچ فیلمی در آینده، تأمین نخواهد بود."

بیانیه در پایان آورده است: "ما نا‌گزیریم مداخله‌های سیاسی را در عرصه سینما نفی کنیم و اعلان کنیم فشارهای سیاسی بر مدیران فرهنگی و فیلم‌سازان کشورمان، عرصه را بر آن‌ها تنگ خواهد کرد."

با اعلام دو فیلم "گشت ارشاد" و "خصوصی" به‌عنوان یکی از گزینه‌های نمایش نوروزی ۱۳۹۱ حاشیه‌ها و مخالفت‌های بسیاری از سوی برخی نهادها و افراد از جمله انصار حزب‌الله و امامان جمعه شهرستان‌ها به ویژه احمد خاتمی، امام جمعه تهران به وجود آمد.

 

در ادامه این مخالفت‌ها نمایش این دو فیلم در شهرهای مشهد، بوشهر، کرمان و بابل و در روزهای میانه نوروز نیز از سوی سینماهای حوزه هنری و شهرداری تهران متوقف شد.

پس از اعلام شورای صنفی نمایش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دو فیلم "نارنجی‌پوش" و "بوسیدن روی ماه" به‌عنوان جایگزین این دو فیلم اعلام شدند اما سرانجام نمایش این دو فیلم در برخی سینماهای بخش خصوصی ادامه پیدا کرد.
 

Share