ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعدام دسته‌جمعی و مخفیانه بازداشت‌شدگان متهم به دست داشتن در حمله تروریستی اهواز

به گفته فعالان مدنی عرب، اداره‌‌کل اطلاعات خوزستان روز ۲۰ آبان با خانواده برخی بازداشت‌شدگان متهم به ارتباط با حمله تروریستی به رژه اهواز تماس گرفته و خبر از اعدام آنان داده ‌است.

برخی منابع حقوق بشری از اعدام شماری از بازداشت‌شدگان عرب اهوازی خبر داده‌اند که بنا بر اطلاعیه دوم مهر ماه ۹۷ وزارت اطلاعات ایران، به اتهام ارتباط با حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت شده بودند.

عکس از آرشیو

این افراد روز پنج‌شنبه ۱۷ آبان ‌ماه، بدون اطلاع خانواده‌هایشان و به صورت دسته‌جمعی در زندان مرکزی اهواز اعدام شده‌اند. هنوز منابع رسمی قوه قضاییه و رسانه‌های داخلی در ایران درباره این اعدام‌ها اطلاع‌رسانی نکرده‌اند و به این ترتیب این اعدام‌ها در زمره «اعدام‌های مخفیانه» قرار می‌گیرند.

شاهد علوی، روزنامه‌نگار مقیم آمریکا در صفحه فیس‌بوک خود از قول یک منبع ناشناس نام چهار نفر از اعدام شدگان را به این شرح اعلام کرده است: احمد العبودی فرزند عبود، محمد مومنی معروف به محمد تیماس و دو فرزندش، نسار مومنی و اسامه مومنی.

این افراد چهار نفر از ۲۲ نفری هستند که روز دوم مهرماه بازداشت شده بودند.

به گفته فعالان عرب، اداره کل اطلاعات خوزستان، روز یک‌شنبه ۲۰ آبان ماه، با خانواده شماری از بازداشت شدگان تماس گرفته و خبر اعدام آنان را داده است.

در این تماس تاکید شده است که آنان اجازه ندارند برای اعدام‌شدگان مراسم ترحیم برگزار کنند.

گفته می‌شود در پی پیگیری خانواده‌ها برای اطلاع از صحت و سقم این خبر، مسئولان زندان مرکزی اهواز و دادستانی دادگاه انقلاب این شهر، این خبر را تائید کرده‌اند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پیشتر ویدئویی از بازداشت ۲۲ نفر منتشر کرده و مدعی شده بود که این افراد در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز از «عوامل پشتیبانی کننده یا دخیل بوده‌اند که در یک خانه تیمی بازداشت شده‌اند.» همچنین گفته شده بود که در این خانه «مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی» کشف و ضبط شده است.

بر اساس گزارش فعالان عرب، مشخص نیست که آیا در صدور حکم برای این افراد روند دادرسی عادلانه رعایت شده است یا نه. همچنین معلوم نیست این افراد به وکیل دسترسی داشته‌اند یا نه و آیا دادگاهی برای بررسی اتهامات وارد شده به آنان و محاکمه ایشان برگزار شده است یا نه؟

این پرسش نیز مطرح است که دادگاه ابتدایی، دادگاه تجدید نظر و تایید حکم اعدام این افراد، چگونه انجام شده و این احکام در چه روندی به این سرعت (۴۵ روز) در دیوان عالی کشور تایید و برای اجرا ابلاغ شده‌ است؟

حمله تروریستی روز شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز به کشته شدن ۲۶ نفر انجامید و ۶۱ مجروح بر جا گذاشت.

خبرگزاری فارس گزارش کرد که مهاجمان پنج نفر بودند. آنها ساعت چهار و نیم بامداد شنبه در محل حاضر شده‌اند، ساعت ۸ صبح هم برای بار دوم وارد محل شده‌اند و کارها را «چک» کرده‌اند و سرانجام ساعت ۹ صبح عملیات حمله به رژه نیروهای مسلح را که به مناسبت سالگرد جنگ ایران و عراق در اهواز برگزار می‌شد، آغاز کردند.

بر اساس این گزارش، «سه نفر» از این افراد با هم نسبت خانوادگی داشتند: «دو نفر از آنها برادر و نفر سوم پسر عموی آنها بوده است.»

شغل این افراد هم نجاری و کابینت‌سازی گزارش شده است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هویت ۵ مهاجم را شناسایی کرده و ۲۲ نفر را هم در این ارتباط با این حادثه دستگیر کرده است.

*** این خبر روز دوشنبه ۲۱ آبان از سوی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تکذیب شد.

 • در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • اردوی کار

  22 نفر را در زندان مرکزی اهواز اعدام کرده اند ▪️اردوی کار: منابع خبری محلی از فعالان عرب در اهواز به رسانه ها گفته اند که روز پنجشنبه 17 آبان ماه گذشته به صورت دسته جمعی در زندان مرکزی اهواز 22 نفر را بدون اطلاع به خانواده های شان اعدام کرده اند. اعدام شده گان کسانی هستند که بنا بر اطلاعیه دوم مهرماه 97 وزارت اطلاعات ایران، به اتهام ارتباط با حمله به رژه نیروهای مسلح در اهوازبازداشت شده بودند. ▪️معلوم نیست این افراد به وکیل دسترسی داشته‌اند یا نه و آیا دادگاهی برای بررسی اتهامات وارد شده به آنان و محاکمه ایشان برگزارشده است یا نه و چگونه و در چه روندی دادگاه ابتدایی آنان، دادگاه تجدید نظر و تائید حکم اعدام این افراد در دیوان عالی به این سرعت (45 روز) برگزار شده و به سرانجام رسیده است. ▪️به گفته این فعالان، اداره کل اطلاعات خوزستان، روز یکشنبه 20 آبانماه، با خانواده تعدادی از این اعدامی‌ها تماس گرفته و خبر اعدام را به آنان داده و تاکید کرده که اجازه ندارند برای آنان مراسم ترحیم برگزار کنند. ▪️گفته می‌شود در پی پیگیری خانواده‌ها برای اطلاع از صحت و سقم این خبر، مسئولین زندان مرکزی اهواز و دادستانی دادگاه انقلاب این شهر، این خبر را تائید کرده‌اند. ▪️وزارت اطلاعات پیشتر ویدیویی از بازداشت این 22 نفر منتشر کرده و مطابق معمول مدعی شده بود که این افراد که در حمله به رژه نظامی از "عوامل پشتیبانی کننده یا دخیل بوده‌اند" در یک خانه تیمی بازداشت شده‌اند که در آن "مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی" کشف و ضبط شده است. ▪️اسامی چهار تن از اعدام شده گان به شرح زیر اعلام شده است: ١-محمد مؤمني تيماس 58 ساله از اهالى شكاره اهواز، او در دوره اصلاحات خاتمی، مدیر نهاد مدنی فرهنگی «شمس الجنوب» بود ٢- نصار تيماس فرزند محمد كه همراه پدرش اعدام شده است ٣- احمد حيدرى 30 ساله، فرزند عبود، از اهالى كوى كمپلو اهواز ٤- حاتم سوارى 24 ساله از اهالى كوى علوى شهر اهواز

 • sattar beheshti

  - فعالان اهوازی روز شنبه 11 نوامبر 2018 گزارش کردند 22 نفر در زندان‌های -مختلف اهواز اعدام شده‌ و خبر اعدام آنها به خانواده‌هایشان اعلام شده است.!! - حکومت اسلامی همه مردم بجان آمده و معترض ایران را دشمن میداند. فرقی برایش ندارد: محقق محیط زیست دانشگاه ٫ دختر خیابان انقلاب یا درویش و یا جوانان کرد و عرب و فارس را ...همه را میخواهد بجرم های ساختگی دستگیر و بدون محاکمه نابود کند تا همچنان بچاپند و اقازاده ها را برای لذت بردن از اموال دزدی بخارج بفرستند؟! - از نگاه جمهوری اسلامی دروایش «سارق» هستند، فعالین محیط زیست جاسوس‎اند و معترضان اوباش و معتاد و جوانان معترض مجاهد و عضو حزب مخالف و وابسته بخارج هستند!!

 • اردوی کار

  توفان تویتری در اعتراض به اعدام ۲۲ فعال عرب "برادر‌ غرق خونه برادر‌ نوجونه برادر برادر برادر کاکل‌اش آتش‌فشونه" در اعتراض به اعدام‌های فله‌ای فعالان عرب فردا ساعت ۲۱ تا ۲۳ #نه_به_اعدام_فعالان_عرب

 • سارمی

  گنه کرد در بلـــــــــخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری. حمله به رژه با طرح و نقشه خود رژیم انجام شد. با این کار جمهوری اسلامی چند هدف را زد. بیچاره آن سربازهایی که به امید یک سربازی راحت وارد سپاه شدند، اما فدای توطئه‌های حاجی پشمالوهای سپاه و اطلاعات سپاه شدند!