ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

معلمان ایران برای دومین بار از آغاز سال تحصیلی اعتصاب کردند

توقف سرکوب معلمان و آزادی معلمان زندانی، توقف طرح معلم تمام وقت، آموزش رایگان و اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان از جمله خواست‌های دور دوم اعتصاب معلمان اعلام شده است.

معلمان در نقاط مختلف ایران از حضور در کلاس‌های درس خودداری و با تحصن در دفتر مدارس به سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش و برخورد امنیتی با معلمان معترض، اعتراض کردند. آنها همچنین خواستار حق برخورداری همگان از آموزش رایگان هستند. این دومین اعتصاب معلمان ایران از آغاز سال تحصیلی جدید است.

بزرگ‌ کنید
تحصن معلمان در دبیرستان مریم، کرج، استان البرز،۲۲ آبان ۱۳۹۷

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سه‌شنبه ۲۲ آبان مشارکت معلمان در دور دوم اعتصاب را گسترده توصیف کرد. تصاویر منتشر شده در کانال تلگرامی این شورا و معلمان عدالتخواه نیز بیانگر تحصن معلمان در شهرهای مختلف است.

در برخی از مدارس نیز معلمان یک نفره تحصن کرده‌اند. در همین رابطه تصاویری از اعتصاب تک‌نفره معلمان در اردبیل، کرمانشاه و لنگرود منتشر شده است.

این تحصن با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران در اعتراض به وضعیت معیشتی معلمان، سیاست‌های خصوصی‌سازی آموزش و پرورش، سرکوب امنیتی معلمان و اجرای طرح معلم تمام وقت برای دو روز (سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان) صورت می‌گیرد.

این شورا هدف معلمان از تحصن دو روزه را  تامین و تضمین بودجه عادلانه برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، آموزش رایگان، اجرای فاز دوم رتبه بندی، توقف طرح معلم تمام وقت و توقف روند پرونده سازی و سرکوب معلمان و آزادی معلمان دربند اعلام کرده است.

بزرگ‌ کنید
تحصن تک‌نفره یک معلم در دبیرستان بانو خیر، کازرون، استان فارس،۲۲ آبان ۱۳۹۷

معلمان یک ماه پیش نیز (۲۲ و ۲۳ مهر) دو روز پیاپی از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. همزمان با این اقدام اعتراضی نیروهای امنیتی شماری از فعالان صنفی معلمان در شهرهای مختلف را بازداشت و یا به نهادهای امنیتی و قضایی احضار کردند.

محمدرضا رمضانزاده دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان و دبیر کانون صنفی معلمان استان خراسان شمالی از آن زمان دستگیر و در زندان نگهداری می‌شود. یک روز پیش از آغاز تحصن معلمان نیز عباس واحدیان از فعالان صنفی معلمان در خراسان رضوی بازداشت شد. همچنین عبدالرضا قنبری نیز از آن زمان در زندان است. پیش از آن نیز صالح شکری در سقز بازداشت شده بود.

شش معلم به نام‌های طاهر قادرزاده، سلیمان عبدی، علی حسینی، احمد قادری، حمید یزدانی و خالد عبداللهی در سقز هم به اختلال در نظم عمومی متهم شدند اما دادگاه رأی به تبرئه آنها داد.

همچنین بسیاری از معلمان که در اعتصاب مهر امسال حضور داشتند، به دفاتر حراست آموزش و پرورش احضار و به اخراج و یا تبعید تهدید شدند.

وزارت آموزش و پرورش که به اعتصاب دو روزه معلمان واکنشی نشان نداد، چند روز پس از این رخداد اعلام کرد که طرح معلمان تمام وقت را که به افزایش ساعت کار معلمان منجر می‌شود، اجرایی خواهد کرد.

محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش نیز در حالی که از گفت‌وگو با معلمان خودداری کرده بود، راهی قم شد و به مراجع مذهبی قول داد که سهمیه «طلاب» را در دانشگاه فرهنگیان افزایش دهد و آنان را در وزارت آموزش و پرورش استخدام کند.

معلمان ایران ۲۰ اردیبهشت امسال نیز مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. به دنبال این تجمع شماری از معلمان و بازنشستگان بازداشت شدند. محمد حبیبی یکی از بازداشت شدگان آن روز، از آن زمان در زندان نگهداری می‌شود. دادگاه این معلم را به ۱۰ سال و نیم زندان، دو سال ممنوعیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی و خروج از ایران محکوم کرده است.

شش تن دیگر از بازداشت شدگان آن روز نیز به ۹ ماه زندان و جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، روح‌الله مردانی، علی‌اکبر باغبانی، بختیار عارفی و محمد ثانی از دیگر فعالان صنفی معلمان نیز هم پیشتر و به زندان یا تبعید محکوم شده‌اند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

  اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران #مهم به اطلاع معلمان ، دانش آموزان و مردم شریف ایران می رساند. شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران از تشکل های صنفی، قانونی و مجوزدار تشکیل شده است. این شورا تشکیلاتی، صنفی، مستقل و قانونی است و به هیچ جریان، جناح و حزب سیاسی در داخل و خارج وابستگی ندارد و به پشتوانه اعضای تشکل ها، فرهنگیان و حمایت مردم ایران، مطالبات صنفی و آموزشی فرهنگیان و دانش آموزان را نمایندگی می کند. شورای هماهنگی و تشکل های عضو آن، بعنوان یک تشکیلات مستقل صنفی هیچ سخنگو، نماینده و شعبه ای در خارج از کشور ندارند. هر بیانیه ، اطلاعیه و فراخوان شورا برای بار اول فقط از تنها کانال رسمی شورا به آدرس زیر منتشر می شود. بدیهی است سایر رسانه ها می توانند با ذکر منبع مواضع شورا را بازنشر نمایند. شورای هماهنگی هر نوع سواستفاده، شبیه سازی و صدور اطلاعیه جعلی به نام شورای هماهنگی را قویاً محکوم می کند و از فرهنگیان شریف می خواهد با استفاده از لینک زیر وارد کانال جدید تلگرامی شورای هماهنگی شده تا از مواضع شورا مطلع گردند. با سپاس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

 • شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

  در تحصن دیروز برخی مدیران با معلمان معترض همراهی کردند که انتظار می رود این همکاری امروز گسترش پیدا نماید و شاهد پیوستن مدارس بیشتری به تحصن شویم. لازم به ذکر است امروز #چهارشنبه ۲۳ آبان #تحصن در #شیفت_صبح_و_عصر در #تمام_مدارس و در #تمام_مقاطع بصورت یکپارچه برگزار خواهد شد و انتظار می رود فرهنگیان عزیز بدون توجه به #شایعات_و_اخبار_انحرافی روی برگزاری باشکوه و #طرح_مطالبات_صنفی_آموزشی تمرکز نمایند و عکس ها و ویدئوهای خود را در #گروههای_تلگرامی #حامیان_شورا_۱و ۲ به دست ادمین ها جهت انتشار در #کانال_شورا برسانند. پایان ساعت یک بامداد ۲۳ آبان ۹۷ #متحدشویم #تحصن_سراسری_معلمان_ایران #تحصن_چهارشنبه ۲۳ آبان #قدرت_ما_در_اتحاد_ماست

 • شورای هماهنگی تشکلهای صنفی

  همچنین کسانی که وضعیت فلاکت بار امروز را رقم زده اند کوشیدند طی روزهای گذشته با موج شدید احضارها و تهدیدات توسط حراست آموزش و پرورش بر تحصن تاثیر منفی بگذارند که موفق نشدند. نهادهای امنیتی دولتی و خارج دولت نیز برای انحراف و توقف معلمان تلاش زیادی کردند ولی معلمان حتی در جلسات احضار موفق شدند به آنان بقبولانند که تحصن یک حق قانونی است و حق اعتراض یک حق شهروندی است و نکته جالب اینکه در این جلسات اکثر مسئولین و ماموران امنیتی بر محق بودن معلمان صحه گذاشتند و برخورد مناسب و محترمانه ای با فرهنگیان داشتند که خود یک دستاورد است. اما متاسفانه در برخی استان ها هنوز برخی مسئولان و ماموران با ادبیات تهدید و ارعاب با معلمان برخورد می کنند که اخبار آن منتشر خواهد شد هر چند این ادبیات و برخورد سخت چون گذشته کارایی ندارد و باعث متحد شدن معلمان خواهد شد. یک نکته مهم دیگر در تحصن ۲۲ آبان حضور آگاهانه زنان معلم پیشرو بود در استان های مختلف زنان مطالبه گر حضوری درخشان داشتند و در برخی مدارس زنان و مردان معلم متحدانه در کنار هم عکس گرفتند تا نشان دهند مطالبه گری مرزکشی جنسیتی ندارد. جالب اینکه در برخی شهرها مانند سقز فرهنگیان بازنشسته در مدارس حضور یافتند و از مطالبات حمایت نمودند در برخی شهرهای دیگر مانند کرمانشاه ما شاهد حمایت اولیا دانش آموزان و خود دانش آموزان از تحصن بودیم. با توجه به فضای مثبت در مدارس متحصن، پیش بینی می شود بخاطر بازتاب اخبار روز ۲۲آبان #تحصن_چهارشنبه ۲۳ آبان باشکوه تر برگزار شود.

 • شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

  گزارش #تحصن روز #سه_شنبه_ ۲۲ آبان بنا بر اخبار و گزارشات رسیده در بیش از ۵۰ شهر و چندین روستا و بالغ بر صدها مدرسه فرهنگیان روز #سه_شنبه ۲۲ آبان دست به #تحصن زدند. این حرکت اعتراضی در استان های کوردستان، کرمانشاه، فارس، مازندران، تهران، اصفهان، اردبیل، آذربایجان شرقی، یزد، گیلان، همدان ، البرز، قزوین و ... نمود بیشتری داشته است. در استان کوردستان معلمان در شهرهای سقز، مریوان ، سنندج، دیواندره ، ... خواهان رفع تبعیض از زندگی خود شدند. در شهر سقز مدارس ابتدایی حضور موفقی در تحصن داشتند. معلمان مریوان به تامین امنیت فعالان صنفی تاکید نمودند. در استان فارس در شهرهای شیراز ، کازرون و لامرد حضور معلمان در تحصن در اعتراض به کیفیت پایین آموزشی چشمگیر بود. در خمینی شهر و اصفهان حضور زنان مطالبه گر صنفی عالی بود. در استان تهران در شهرهای شهریار، گلستان، بهارستان، اسلامشهر، رباط کریم جمعی از معلمان در تحصن شرکت کردند. معلمان تبریز و یزد در این دور از اعتراضات قوی تر از مهرماه ظاهر شدند. در حالی که سرپل ذهاب در مصیبت یک ساله شدن زلزله بود معلمان این شهر همراه با فرهنگیان اسلام آباد و کرمانشاه در استان خود قوی تر از مهرماه به استقبال تحصن رفتند. با وجود جو امنیتی در استان خوزستان برخی فرهنگیان در اهواز دست به اعتصاب زدند. #زنان_معلم کرجی در استان البرز از فرهنگیان شهر تهران در تحصن پیشی گرفتند و عکس های متحدانه خود را در گروهها به اشتراک گذاشتند. در دور دوم تحصن های اعتراضی در ساری و بابل جمعی از معلمان مازندرانی تحصن کردند. همچنین گزارشاتی مبنی بر برگزاری تحصن در استان های سیستان و بلوچستان، ایلام و کهکیلویه و بویراحمد برای شورا مخابره شده است. در حالی استقبال روز اول تحصن آبان ماه بهتر از مهرماه بود که متاسفانه بخاطر حمله سایبری و هک برخی کاربرها و ادمین ها، بسیاری از عکس ها و ویدئوها در اختیار شورا قرار نگرفت.

 • کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

  #خبر_فوری شنیده ها حاکی از این موضوع است که در برخی استان ها عصر امروز مدیران مدارس را به ادارات دعوت کرده اند و از آنها خواسته اند با ترفند های تفرقه افکنانه، فردا یک نفر از همکاران را به عنوان نماینده به اداره متبوع جهت جلسه با مسئولین بفرستند و همچنین معلمان را تشویق به شکستن تحصن و رفتن به کلاس بنمایند همکاران گرامی باید دقت داشته باشند که این مساله هدفی به جز ایجاد #تفرقه و ایجاد #انشقاق بین معلمان ندارد. هدف برنامه ریزان این است که با بردن نماینده به اداره، #موازی_سازی کرده و معلمان را مقابل هم قرار داده تا پست و مقام خود را حفظ کنند. همکاران گرامی می باید با هشیاری کامل این #دسیسه را ابتر نمایند.

 • شهاب رشتی

  ▪️وارد فصل همزمانی ها و شکل گیری همگرایی های الهام بخش در جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران شده ایم. جلوه دیگری از این همگرایی های امیدوارکننده را در حمایت قاطع تشکل های مستقل کارگری از سندیکای مستقل شرکت واحد و محکومیت سندیکاسازان زرد و دولتی شاهدیم. پروژه سندیکاسازی دولتی شکست خورده و این ها تازه آغاز راه است. ▪️جنبش مطالباتی از این ظرفیت برخوردار است که با عزیمت از فصل مشترک ها موانع همگرایی گسترده اردوی کار و زحمت کشور را یکی پس از دیگری از میان بردارد. حالا که آفتاب حقیقت برمی آید همه می توانند ببینند که با وجود همه توطنه ها و ترفندها، با وجود ضعف ها و کمبود های آشکار و تحمیلی، معلمان قلب تپنده جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران کشورند و سهم شان در شکل دادن به همگرایی بزرگ انگار ناپذیر است.

 • شهاب رشتی

  فصل همزمانی ها! دوره همگرایی ها!... و این تازه آغاز راه است ▪️شهاب رشتی ▪️اردوی کار: امروز ۲۲ آبان ۱۳۹۷ برای جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران کشور و برای تلاشگران همگرایی سراسری اردوی بزرگ کار و زحمت کشور روز پراهمیتی است. امروز آغاز دور دوم #تحصن_سراسری_معلمان بود؛ تحصنی که علیرغم ترفندهای سرکوبگرانه برگزار شد و فردا هم ادامه دارد. ▪️شب گذشته شاهد برخورد نیروهای اطلاعاتی با ادمین های ابرگروه چالش معلمان سراسر ایران، ضبط گوشی های ادمین ها، پخش ضد اطلاعات در ابرگروه، دست زدن به جنگ روانی و از کار انداختن این گروه مستقل اطلاع رسانی فرهنگیان مطالبه گر بودیم. ▪️قبل از آن شاهد احضارهای برخی از شرکت کنندگان در دور اول تحصن به حراست در شهرستان ها و تهدید به برخورد در صورت مشارکت مجدد در تحصن بودیم. ▪️ اما گزارش های منتشره در شبکه های اجتماعی تا همین جا نشان می دهد که از فراخوان #شورای_هماهنگی_تشکلهای_صنفی_فرهنگیان_ایران به شکل گسترده ای در سراسر کشور استقبال شده و شاهد همبستگی دانش آموزان و اولیای آنها هم با معلمان بودیم. ▪️این حرکت باشکوه اعتراضی همزمان شده است با چهارمین روز دور جدید اعتراض کارگران گروه فولاد اهواز و ادامه اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه. این اعتراضات فرصتی شد برای سرداده شدن شعار «فولاد، هفت‌تپه، اتحاد اتحاد» در نهمین روز تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه در شوش؛ شعاری که آگاهی از اهمیت همگرایی هر چه وسیع تر، و نیاز حیاتی به سراسری شدن جنبش مطالباتی برای عقب راندن دشمنان، نان، کار و آزادی را بازتاب می دهد. به همین ترتیب است شعار «فولاد - هفت تپه: کارگران متحد» که کارگران فولاد اهواز امروز در پاسخ به کارگران نیشکر هفت تپه و پاسخ مثبت به شعار آنان سر دادند. ما سرکوب شده گان بی صدا به هم می پیوندیم تا چنان فریاد رسایی شویم که انکارش دیگر مقدورشان نباشد.

 • #تحصن_سراسری_معلمان

  حضور زنان در صف اول مبارزه، رابطه ی مستقیمی با ضریب کسب موفقیت در آن مبارزه دارد #تحصن_سراسری_معلمان

 • #تحصن_سراسری_معلمان

  پیروزیتان مبارک باد معلمان قهرمان و آزاده ۲۲ آبان - اتحاد و همبستگی بی سابقه معلمان و فرهنگیان غیور ایران در بیش از ۴۱ شهرستان در سراسر کشور در راستای اعتصابات و اعتراضات سازماندهی شده، امید بخش پیروزی قطعی مردم ایران بر استبداد حاکم بر این سرزمین است.

 • ‍ کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین

  "گمان مبر به پایان رسیده کار مغان هزار می ناخورده در رگ تاک است" --------- در موقعیت حساس کنونی !!! حداقل فقر را عادلانه تقسیم کنید . #تحصن سراسری معلمان ۲۲ آبانماه ۹۷ - ‍ ✅ کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین

 • #عباس_واحدیان_را_آزاد_کنید

  ۳۴ روز از دستگیری #عباس_واحدیان گذشت چه غریب ماندی ای دل! نه غمی، نه غمگساری نه به انتظار یاری، نه ز یار انتظاری غم اگر به کوه گویم بگریزد و بگریزد که دگر بدین گرانی نتوان کشید باری... #عباس_واحدیان_را_آزاد_کنید

 • اردوی کار

  چند ویژگی تحصن سراسری معلمان کشور ▪️نخستین روز تحصن معلمان تا همین جا با ویژگی های مهمی همراه بوده است: ▪️مشکلات ارتباطی و امنیتی ایجاد شده برای کنشگران و ادمین های شبکه های مستقل معلمان با هدف جلوگیری از برگزاری تحصن با شکست کامل روبرو شده است ▪️با این که هنوز تحصن ادامه دارد تا همین جا معلمان در استانهای کردستان، یزد، کرمانشاه، تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، گیلان، مازندران، کرمان، ایلام، البرز، شیراز، سیستان و بلوچستان و خوزستان در تحصن سراسری شرکت کرده اند. ▪️همچنان شاهد حضور گسترده زنان در صف اول مطالبه گری هستیم. این گستردگی پا به پای افزایش حجم گزارش ها پررنگ تر می شود ▪️رسانه های خبری حکومتی نسبت به این تحصن بزرگ و باشکوه معلمان سکوت کرده و خبری در این مورد منتشر نکردند. ▪️دانش آموزان و خانواده هایشان از تحصن معلمان حمایت کرده و در آن مشارکت کرده اند ▪️در برخی مدارس همکاران شجاع با اعتصاب یک نفره سکوت را شکسته و درس استواری و مطالبه گری داده اند.