ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نیروی سرکوب وارد شد: بازداشت کارگران معترض هفت‌تپه

ماموران امنیتی اسماعیل بخشی و مسلم (محسن) آرمند، دو فعال کارگری نیشکر هفت‌تپه را هنگام بازگشت از شوش در مسیر کارخانه دستگیر کردند.

صدها کارگر مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه برای چهاردهمین روز پیاپی اعتصاب کردند. اسماعیل بخشی و مسلم (محسن) آرمند، دو تن از کارگران معترض به دست نیروهای امنیتی دستگیر شدند. مقام‌های دولتی می‌گویند که دو ماه معوقات مزدی کارگران پرداخت می‌شود. کارگران خواستار پرداخت کامل دستمزد معوق و خلع ید از مالکان خصوصی این کارخانه هستند.

بزرگ‌ کنید
کارگران نیشکر هفت‌تپه۲۷ آبان ۱۳۹۷

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، اسماعیل بخشی و مسلم (محسن) آرمند، همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه دستگیر شدند.

بر پایه این گزارش، این دو فعال کارگری هنگام بازگشت کارگران از مقابل فرمانداری شوش به دست نیروهای امنیتی ربوده شدند.

صدها کارگر نیشکر هفت‌تپه یکشنبه ۲۷ آبان همانند ۱۳ روز گذشته ابتدا در محل کار تجمع کردند و سپس به مرکز شهر شوش آمدند. حضور پلیس ضد شورش همانند دو روز گذشته پرشمار و پررنگ بود. در آغاز نیروهای پلیس مانع حرکت اتوبوس‌هایی که کارگران را از محل کارخانه به مرکز شهر آوردند، شدند.

کارگران اما سرانجام به مرکز شهر رسیدند و پس از راهپیمایی در خیابان‌های منتهی به ساختمان فرمانداری، مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند.

خانواده کارگران نیشکر هفت‌تپه هم همانندروزهای گذشته‌ها معترضان را همراهی کردند.

کارگران همچون روزهای گذشته با شعارهایشان از حمایت دولت از مالکان شرکت که به دلیل اختلاس متواری یا دستگیر شدند، انتقاد کردند و شعار دادند: «دولت، مختلس/ پیوندتان مبارک».

کارگران معترض امروز برای گفت‌وگو با مسئولان دولتی به فرمانداری فراخوانده شدند اما این درخواست مورد پذیرش کارگران قرار نگرفت. آنها گفتند که تنها در صورتی که دستمزدهایشان کامل پرداخت شود، گفت‌وگو خواهند کرد.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان امسال پس از آن آغاز شد که گزارش‌هایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مالکان خصوصی نیشکر هفت‌تپه منتشر شد.

کارگران خواستار خلع ید از مالکان خصوصی و بازگشت مالکیت کارخانه به بخش دولتی و اداره آن زیر نظر شورای کارگری هستند. راضی نوری نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی اما به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی گفت که امکان واگذاری این شرکت به بخش دولتی وجود ندارد.

استاندار و شماری از نمایندگان خوزستان شامگاه شنبه ۲۶ آبان همراه با برخی مقام‌های دولتی جلسه ویژه‌ای به منظور بررسی مشکلات کارگران برگزار کردند.

به گفته نوری، در پایان این جلسه وزیر اقتصاد دستور پرداخت دو ماه از معوقات مزدی کارگران نیشکر هفت‌تپه را داده است.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از زمان واگذاری این مجتمع کارگران بیش از ۳۰۰ بار تجمع و اعتصاب کردند.

در اهواز هم کارگران فولاد اهواز (گروه صنعتی ملی فولاد اهواز) باردیگر مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند. این کارگران نیز به تاخیر در پرداخت دستمزدهایشان و توقف تولید در این کارخانه اعتراض دارند و خواستار «کوتاه کردن دست مافیا» از مجتمع تولید فولاد هستند.

گروه ملی فولاد اهواز یکی از شرکت‌های گروه امیرمنصور آریا (مه‌آفرید خسروی) بود که پس از اعدام او در دوره‌های زمانی مختلف زیرنظر قوه قضائیه، بانک ملی، بخش خصوصی و باردیگر بانک ملی اداره شد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • جمعی از معلمان کرمانشاه

  اعلام حمایت جمعی از معلمان کرمانشاه از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه

 • کارگران هپکو اراک

  اعلام حمایت کارگران هپکو اراک از کارگران نیشکر هفت تپه وگروه ملی فولاد اهواز

 • جمعی ازکارگران فصلی و مهاجر دماوند

  اعلام حمایت کارگران در دماوند با کارگران اعتصابی هفت تپه امروز شنبه 26 آبان ماه اعتصاب و اعتراض کارگران شرکت هفت تپه وارد سیزدهمین روز خود شد و کارگران اعتصابی همچنان محکم و استوار به پیش میروند. ما جمعی از کارگران فصلی و مهاجر دماوند ضمن اعلام حمایت و همبستگی از اعتصاب و اعتراض بر حق کارگران هفت تپه از دیگر هم طبقه ای هایمان در سراسر ایران و جهان هم میخواهیم تا متحد و یک صدا به دفاع از خواستها و مطالبات کارگران هفت تپه برخیزند. قدرت ما در اتحاد و همبستگی ماست. پیروز باد مبارزات بر حق کارگران هفت تپه. جمعی ازکارگران فصلی و مهاجر دماوند. ۲۶ آبان ۱۳۹۷

 • سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه.

  بر اساس آخرین خبرها تا این ساعت, از بازداشت نمایندگان کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه, آقایان اسماعیل بخشی-محمد خنیفر-محسن آرمند به همراه خانم خبرنگار به مکان نامعلومی منتقل شدند. سایر نمایندگان دستگیر شده که تعداد آن ها بین ۸ تا ۱۰ کارگر می باشد در مقر پلیس اطلاعات (ستاد فرماندهی)بازداشت می باشند. تا کنون هیچ گونه اطلاعی از آن ها در دست نمی باشد لازم به ذکر است تعدادی از کارگران و خانواده های آن ها روبروی مقر ستاد فرماندهی تجمع نموده بودند. بلافاصله پس از دستگیری آن ها وکیل کارگران با وکالتی که از نمایندگان کارگری در دست داشت ,برای اعلام وکالت حاضر گردید که دادستان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش اعلام نمودند تاکنون گزارشی به دست وی نرسیده است .دستگیری به دستور چه مرجعی و علت دستگیری ,مشخص نیست ! در حالی که استاندار اعلام نموده بودند که تجمعات کارگران کاملا مسالمت آمیز بوده است. واز سویی تجمع مسالمت آمیز و آرام آن ها برای خواسته های صنفی مورد حمایت مردم شهرستان شوش و اصناف مختلف بوده است... کانال رسمی کارگران هفت تپه. یکشنبه ۲۷ ابان ۹۷. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه.

 • اردوی کار

  طرح درهم شکستن اعتراضات کارگری نیشکر هفت تپه را کلید زده اند؟ ▪️اردوی کار: از یک طرف برای کارگرانی که فقط حقوق شان را خواسته اند و فریاد «گرسنه ایم! گرسنه ایم» سرمی دهند، نیروی ضد شورش اعزام می کنند و از طرف دیگر از زبان مقامات رسمی وعده پرداخت حقوق کارگران را می دهند. برای کارگرانی که ماههای متوالی وعده های دروغ شنیده اند و فعالینی که به جای عمل مسئولان به قول هایی که به آنها در مذاکرات داده اند برگه های احضاریه به دادگاه و محاکمه دسته جمعی را شاهد بودند سوال است که آیا می خواهند به خیال خود با ترکیب چماق و وعده های جدید، دوباره صدای مستقل مطالبه خواهی کارگران نیشکر هفت تپه و سندیکای این کارگران را خاموش کنند؟ ▪️خبر اعزام نیروهای ضد شورش صبح امروز رسانه ای شد و خبر وعده جدید از سوی آقای «یدالله مهر علی زاده» به شرح زیر در رسانه ها مطرح شده: دولت پرداخت۲ماه حقوق کارگران هفت تپه را پیگیری می‌کند ▪️یک مقام استانداری خوزستان گفته که موضوع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در سطح معاونان رئیس جمهوری در دست بررسی است و دولت در تلاش است تا " ۲ ماه از حقوق عقب افتاده کارگران این شرکت را در هفته جاری پرداخت کند". ▪️یدالله مهرعلی زاده، قائم مقام استانداری خوزستان با اشاره به این که حقوق چهار ماه کارگران هفت تپه معوق شده افزوده:"در حال حاضر تعدادی از کارگران این شرکت دست از کار کشیده اند که این موضوع بر روند فعالیت خطوط تولید تاثیر گذاشته است زیرا نی ها باید قبل از انقضای تاریخ در اسرع وقت برداشت و وارد چرخه تولید کارخانه شوند.»