ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

منابع سوری: ده‌ها زن و کودک بار دیگر در حملات هوایی ائتلاف ضدداعش کشته شدند

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، موج سوم حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در عملیات جدید علیه داعش در دیرالزور مرگ‌بارترین آنها تا کنون بوده‌است. ائتلاف تکذیب می‌کند.

منابع سوری ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا را به کشتار مجدد غیرنظامیان در حملات هوایی‌اش در شرق رود فرات متهم می‌کنند. ائتلاف اما تکذیب کرده و گفته شماری از حملات هوایی در آن منطقه کار جنگنده‌هایش نبوده است.

بزرگ‌ کنید
نیروهای هوایی ارتش آمریکا در دیر الزور در عملیات علیه داعش ــ منبع عکس: U.S. Department of Defense

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه «دولت اسلامی» (داعش) در دیرالزور ۳:۳۰ بامداد شنبه ۲۶ آبان / ۱۷ نوامبر دست‌کم ۴۳ غیرنظامی را کشته است. اغلب این غیرنظامیان زن (۱۲ نفر) و کودک (۱۷ نفر) بودند.

رسانه دولتی سوریه و وب‌سایت «اعماق‌» وابسته به داعش نیز گزارش مشابهی از این حملات مخابره کرده‌اند.

ائتلاف اما این گزارش‌ها را تکذیب کرده و گفته همه توانش را برای جلوگیری از کشته‌شدن غیرنظامیان به کار می‌بندد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، ائتلاف ضدداعش انجام ۱۹ حمله در ساعات پایانی جمعه‌شب در این منطقه را در حمایت از عملیات زمینی «نیروهای سوریه دموکراتیک» تأیید کرده است. اما در عین حال گفته که ۱۰ حمله هوایی دیگر در این منطقه از سوی ائتلاف نیروهای هوادار دولت دمشق انجام شده است.

نیروهای دولت دمشق و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران نیز این منطقه را بمباران می‌کنند. دولت دمشق و ایران و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت این کشور با ائتلاف بین‌المللی و نیروهای سوریه دموکراتیک بر سر کنترل استان دیرالزور با یکدیگر نیز اختلاف دارند.

«موج سوم حملات هوایی»

حملات هوایی مرگبار بامداد شنبه بار دیگر در حوالی شهر «هجین» رخ داده‌اند؛ جایی که جمعه ۹ نوامبر حملات ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا ۴۱ غیرنظامی، از جمله ۱۷ کودک را کشتند. دولت سوریه به خاطر آن حملات از آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.

بزرگ‌ کنید
حشدالشعبی از عراق به مواضع داعش در دیرالزور سوریه راکت پرتاب می‌کند. ۱۱ نوامبر ــ عکس: AFP

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، قربانیان حملات ۹ نوامبر عراقی و از اعضای خانواده‌های داعش بوده‌اند.

این گروه ناظر بر جنگ سوریه، حملات هوایی شنبه را «بزرگ‌ترین قتل عام غیرنظامیان» به دست ائتلاف به رهبری آمریکا پس از آغاز دور جدید عملیات زمینی در دیرالزور و «موج سوم حملات هوایی» در طی این عملیات توصیف کرده است.

ائتلاف بین‌المللی در نبرد علیه داعش، در دیرالزور از نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها پشتیبانی هوایی می‌کند.

نبرد در دیرالزور آخرین مرحله از کارزار نظامی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش برای بیرون راندن این گروه از قلمروهای باقی‌مانده‌اش در شرق رود فرات است و ۱۰ هفته پیش آغاز شد.

اواخر اکتبر گذشته ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران، موسوم به حشد الشعبی عملیات برای بازپس‌گیری شهرهای راوه و القائم را آغاز کردند. این شهرها در مرز عراق با سوریه قرار دارند.

در آن سوی مرز، شهر ابوکمال در استان دیرالزور سوریه قرار دارد. همزمان با عملیات در عراق، نیروهای ارتش سوریه همراه با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و پشتیبانی هوایی روسیه به سوی ابوکمال پیشروی کردند.

داعش ابتدای نوامبر گذشته این شهرها را از دست داد. اما از آن به بعد با استفاده از تاکتیک‌های چریکی به حضور خود در شرق خود فرات ادامه داده است.

بنا به آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه،‌ در دور جدید حملات ائتلاف به داعش در دیرالزور در ۱۰ هفته گذشته ۲۳۴ غیرنظامی از جمله ۸۲ کودک و ۵۷ زن کشته شده‌اند. ۱۲۰ نفر از آنها شهروندان سوری بوده‌اند و اکثریت دیگر قربانیان را عراقی‌ها تشکیل می‌دهند که غالباً اعضای خانواده شبه‌نظامیان داعش هستند.

دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا در دوران کارزارهای انتخاباتی در ۲۰۱۵ گفته بود برای شکست داعش باید خانواده اعضای داعش را «از میان برداشت».

سخنان او با واکنش‌های تند بسیاری روبرو شد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.