ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ده‌ها کشاورز عرب در استان خوزستان بازداشت شدند

<p>به گفته فعالان حقوق بشر، نيروهای دولتی طی هفته گذشته ۵۰ تن از کشاورزان مناطق عرب&zwnj;نشين ايران را بازداشت کردند که به &quot;مصادره زمين&zwnj;هايشان توسط شرکت ملی نفت&quot; اعتراض کرده بودند.</p> <!--break--> <p><br /> به گزارش تارنمای العربيه، اين فعالان گفته&zwnj;اند: &quot;به&zwnj;دنبال اعتراض&zwnj;های پی در پی کشاورزان ساکن روستاهای &quot;عچيسه&quot; و &quot;شاکريه&quot; از توابع شهرهای حميديه و سوسنگرد نيروهای امنيتی ۵۰ تن از آنان را دستگير و به بازداشتگاه&zwnj;ها منتقل کردند.&quot;</p> <p><br /> گفته می&zwnj;شود، &quot;مصادره زمين&zwnj;های کشاورزی توسط شرکت نفت&quot; پس از کشف يک ميدان نفتی در اين منطقه صورت گرفته است.</p> <p><br /> برپايه همين گزارش، شرکت ملی نفت ايران قول داده بود در مقابل زمين&zwnj;های مصادره شده، در جاهای ديگری زمين&zwnj;های کشاورزی به شهروندان واگذار کند، اما نيروهای امنيتی با حمله شبانه همه آنان را دستگير و به مکان نامعلومی منتقل می&zwnj;کنند.</p> <p><br /> همچنين شرکت نفت ايران به ساکنان روستاهای عچيسه و شاکريه ابلاغ کرده است، در مقابل مبلغی که به آنان داده می&zwnj;شود، محل سکونت خود را ترک و به مکان ديگری &quot;کوچ&quot; کنند.</p> <blockquote> <p>فعالان عرب می&zwnj;گويند، حاکميت سعی بر &quot;تغيير بافت جمعيت&quot; مناطق عرب&zwnj;نشين را دارد و همين امر در سال&zwnj;های اخير باعث اعتراضاتی شده است</p> </blockquote> <p>فعالان حقوق بشر اهوازی می&zwnj;گويند، در کمتر از يک سال ده&zwnj;ها تن در اين مناطق بازداشت و سه شهروند عرب بر اثر شکنجه در زندان&zwnj;ها جان سپرده&zwnj;اند.</p> <p><br /> سازمان ديده&zwnj;بان حقوق بشر بهمن&zwnj;ماه سال گذشته از بازداشت ۶۵ تن از شهروندان عرب ابراز نگرانی کرد.</p> <p><br /> شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل ۲۰۰۳ نيز در نامه&zwnj;ای خطاب به ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشته بود، تعدادی از ايرانيان عرب&zwnj;زبان و سنی مذهب استان خوزستان در شهر اهواز و در روز ۲۷ فروردين ۱۳۹۰ تظاهرات مسالمت&zwnj;آميزی در اعتراض به &quot;وضعيت نامطلوب و تبعيض&zwnj;آميز&quot; خود برگزار کردند که با خشونت نيروهای حکومت ايران روبه&zwnj;رو گرديد و در جريان رويدادهای آن &quot;بيش از ۱۲ نفر کشته، حدود ۲۰ نفر زخمی و بيش از ده&zwnj;ها تن نيز دستگير شده&zwnj;اند.&quot;</p> <p><br /> فعالان عرب می&zwnj;گويند، حاکميت سعی بر &quot;تغيير بافت جمعيت&quot; مناطق عرب&zwnj;نشين را دارد و همين امر در سال&zwnj;های اخير باعث اعتراضاتی شده است.</p> <p><br /> پانزدهم آوريل سال ۲۰۰۵ شهرهای عرب&zwnj;نشين در اعتراض به &quot;تغيير بافت جمعيت&quot; شاهد اعتراض&zwnj;هايی بود که درپی آن ده&zwnj;ها نفر کشته و زخمی شدند.</p> <p><br /> تظاهرات هفت سال پيش پس از انتشار نامه منسوب به دفتر رياست جمهوری اسلامی ايران مبنی بر اجرای برنامه&zwnj;هايی برای &quot;تغيير جمعيتی استان خوزستان به زيان مردم عرب بومی در مناطق عرب&zwnj;نشين استان&quot; برگزار شده بود اما دولت ايران وجود چنين برنامه&zwnj;هايی را تکذيب نمود و نامه منتشر شده را جعلی خواند. </p> <p><br /> &nbsp;</p>

به گفته فعالان حقوق بشر، نيروهای دولتی طی هفته گذشته ۵۰ تن از کشاورزان مناطق عرب‌نشين ايران را بازداشت کردند که به "مصادره زمين‌هايشان توسط شرکت ملی نفت" اعتراض کرده بودند.

به گزارش تارنمای العربيه، اين فعالان گفته‌اند: "به‌دنبال اعتراض‌های پی در پی کشاورزان ساکن روستاهای "عچيسه" و "شاکريه" از توابع شهرهای حميديه و سوسنگرد نيروهای امنيتی ۵۰ تن از آنان را دستگير و به بازداشتگاه‌ها منتقل کردند."

گفته می‌شود، "مصادره زمين‌های کشاورزی توسط شرکت نفت" پس از کشف يک ميدان نفتی در اين منطقه صورت گرفته است.

برپايه همين گزارش، شرکت ملی نفت ايران قول داده بود در مقابل زمين‌های مصادره شده، در جاهای ديگری زمين‌های کشاورزی به شهروندان واگذار کند، اما نيروهای امنيتی با حمله شبانه همه آنان را دستگير و به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند.

همچنين شرکت نفت ايران به ساکنان روستاهای عچيسه و شاکريه ابلاغ کرده است، در مقابل مبلغی که به آنان داده می‌شود، محل سکونت خود را ترک و به مکان ديگری "کوچ" کنند.

فعالان عرب می‌گويند، حاکميت سعی بر "تغيير بافت جمعيت" مناطق عرب‌نشين را دارد و همين امر در سال‌های اخير باعث اعتراضاتی شده است

فعالان حقوق بشر اهوازی می‌گويند، در کمتر از يک سال ده‌ها تن در اين مناطق بازداشت و سه شهروند عرب بر اثر شکنجه در زندان‌ها جان سپرده‌اند.

سازمان ديده‌بان حقوق بشر بهمن‌ماه سال گذشته از بازداشت ۶۵ تن از شهروندان عرب ابراز نگرانی کرد.

شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل ۲۰۰۳ نيز در نامه‌ای خطاب به ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشته بود، تعدادی از ايرانيان عرب‌زبان و سنی مذهب استان خوزستان در شهر اهواز و در روز ۲۷ فروردين ۱۳۹۰ تظاهرات مسالمت‌آميزی در اعتراض به "وضعيت نامطلوب و تبعيض‌آميز" خود برگزار کردند که با خشونت نيروهای حکومت ايران روبه‌رو گرديد و در جريان رويدادهای آن "بيش از ۱۲ نفر کشته، حدود ۲۰ نفر زخمی و بيش از ده‌ها تن نيز دستگير شده‌اند."

فعالان عرب می‌گويند، حاکميت سعی بر "تغيير بافت جمعيت" مناطق عرب‌نشين را دارد و همين امر در سال‌های اخير باعث اعتراضاتی شده است.

پانزدهم آوريل سال ۲۰۰۵ شهرهای عرب‌نشين در اعتراض به "تغيير بافت جمعيت" شاهد اعتراض‌هايی بود که درپی آن ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

تظاهرات هفت سال پيش پس از انتشار نامه منسوب به دفتر رياست جمهوری اسلامی ايران مبنی بر اجرای برنامه‌هايی برای "تغيير جمعيتی استان خوزستان به زيان مردم عرب بومی در مناطق عرب‌نشين استان" برگزار شده بود اما دولت ايران وجود چنين برنامه‌هايی را تکذيب نمود و نامه منتشر شده را جعلی خواند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حسن

    اگر کسی با بافت فرهنگی منطقه آشنا باشد از بازداشت عده ای وهابی ضد ایران نگران نمیشود بلکه از عدم بازداشت آنها نگران نمیشود