ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

فعال حقوق بشر زندانی و وکیل بسیاری از زندانیان سیاسی بعد از تحمل ۷ سال حبس از حق آزادی مشروط برخوردار شد.

عبدالفتاح سلطانی فعال حقوق بشر زندانی و وکیل بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی، پس از سال‌ها تحمل زندان به طور مشروط آزاد شد.

دیده‌بان حقوق بشر گزارش رسانه‌های داخلی را تأیید کرده است: عبدالفتاح سلطانی که ۶ آبان به زندان بازگشته بود، چهارشنبه ۲۰ آبان به طور مشروط آزاد شد.

عبدالفتاح سلطانی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی این حکم به ۱۰ سال کاهش پیدا کرد. طبق ماده ۱۳۴ در صورتی که جرایم فرد بیشتر از یک مورد باشد، تنها حکمی در نظر گرفته می‌شود که بالاترین میزان مجازات است. همچنین در صورت استفاده از حق آزادی مشروط، سلطانی می‌بایست آزاد می‌شد. این فعال حقوق بشری که در طی سال‌های زندان تنها دخترش هما را از دست داد، بعد از تحمل ۷ سال زندان با حکم شعبه‌ ۵۴ دادگاه تجدید و اعمال ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی از حق آزادی مشروط برخوردار شد.

— Maryam Ghods (@maryam_ghods) 21. November 2018

وکیل سلطانی در گفت‌وگو با روزنامه قانون گفته بود که وزارت اطلاعات با آزادی مشروط عبدالفتاح سلطانی مخالف است:

«به طور شفاهی مطرح شد که وزارت اطلاعات با آزادی مشروط مخالف است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در نامه‌ای به رئیس جمهوری از او بخواهیم به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، ضمن صدور دستور عاجل و ویژه برای بررسی فوری موضوع، در صورت نادرستی این انتساب، رسماً ایضاح و اعلام فرمایند و در صورت صحت، دستور شایسته و قانونی صادر فرمایند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی اما این نامه را بی‌پاسخ گذاشته بود.

مشارکت در تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر در زندان، دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان و اطلاع‌رسانی درباره پرونده موکلان از اتهامات عبدالفتاح سلطانی است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • صدیق

    تبریک به تمامی کوشندگان راه آزادی و دمکراسی! هر چند این آزادی برای عبدالفتاح سلطانی در نبود دختر عزیزشان شیرین نخواهد بود. اما باید گفت که تمامی دختران ایران که همانا دختران عبدالفتاح سلطانی هستند از ثمره زحمات امثال ایشان استفاده خواهند کرد. درود بر عبدالفتاح سلطانی که بیش از سهمش در راه آزادی و دمکراسی پرداخت.

  • قلم بان

    تو آزاد نشدی عبدالفتاح, فقط زندانت کمی بزرگتر شده, به زندانی که همه ی ما در آنیم خوش آمدی!

  • Neda

    حکومت ایران صبح روز چهارشنبه ۳۰ آبان (۲۱نوامبر) در یک اقدام وحشیانه سه زندانی را به‌طور جمعی در ملأعام در شیراز به اتهام محاربه؟! به‌دار آویخت. در شرایطی که امواج اعتراضات اقشار یه جان آمده از جمله اعتصابها و تظاهرات کارگران شجاع هفت‌تپه و فولاد اهواز به‌رغم دستگیریهای خودسرانه و انواع اقدامهای سرکوبگرانه گسترش می‌یابد، حکومت برای تشدید فضای رعب و وحشت و جلوگیری از انفجار خشم مردم به اعدام در ملأعام روی آورده است.