ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سفر بارزانی به بغداد: سرآغاز بهبود روابط اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق

مسعود بارزانی از روابط برادرانه با عادل عبدالمهدی سخن گفت. طرفین اما درباره تداوم صادرات نفت کرکوک، مهم‌ترین چالش سکوت کردند.

مسعود بارزانی در نخستین سفر خود به بغداد پس از همه‌پرسی بدون نتیجه استقلال اقلیم  کردستان با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح نزدیک به ایران دیدار کرد. پس از تنش‌های یک سال گذشته، هدف بارزانی از این سفر نزدیکی بیشتر به بغداد است.

بزرگ‌ کنید
مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق (چپ) با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در بغداد دیدار کرد.

مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق پنج‌شنبه ۲۲ نوامبر / یکم آذر به بغداد سفر کرد. این نخستین سفر او به بغداد پس از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان است.

همه‌پرسی استقلال کردستان ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ / ۳ مهر ۱۳۹۶ برگزار شد و ۹۲ در صد از شرکت‌کنندگان به جدایی اقلیم کردستان از عراق رأی مثبت دادند اما دولت مرکزی این همه‌پرسی را به‌رسمیت نشناخت. به مدت چند ماه روابط دو طرف به تیرگی گرایید و دولت عراق در ماه اکتبر همان سال با نیروهای نظامی خود وارد عمل شد و مناطقی از شمال عراق، از جمله شهر کرکوک را از کنترل کردها خارج کرد.

بارزانی پس از دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در نشست خبری مشترک با او شرکت کرد. در این نشست دو طرف یکدیگر را «برادر» خطاب کرده و از هم تمجید کردند.

عبدالمهدی دیدار با بارزانی را «افتخار» دانست و او را «مهندس بزرگ روابط، نه فقط در عراق که در منطقه و جهان» و «شخصیتی بزرگ» خواند.

آن‌ها به‌نشانه دوستی با اشاره به پسران خود یکدیگر را «ابو منصور» و «ابو هاشم» نامیدند.

مسعود بارزانی از تلاش‌های نخست‌وزیر عراق برای آینده بهتر در کشور حمایت کرد و گفت: «روابط ما قدیمی است و در شرایط دشوار این روابط تقویت شده است.»  او با بیان این‌که عبدالمهدی نقش بزرگی در تشکیل عراق نوین دارد، اعلام کرد که دو طرف در آینده برای تقویت روابط دو جانبه ارتباطات خود را بیشتر خواهند کرد.

با آن‌که گفته شده بود که در این سفر بارزانی قرار است درباره تقسیم بودجه و معاملات نفتی بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی با مقامات بغداد گفت‌وگو خواهد کرد، اما در نشست خبری مشترک، این دو درباره این مسائل چیزی نگفتند.

مسعود بارزانی به‌همراه فرزند خود منصور، رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان به بغداد رفته است. در هنگام ورود به فرودگاه بغداد عادل عبدالمهدی به استقبال بارزانی نرفت اما بعد از او عذرخواهی کرد.

بارزانی سفر خود به بغداد را اقدامی در حمایت از عادل المهدی عنوان کرد.

او سپس به دیدار هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح رفت و در نشست خبری با او نیز گفت: «من برای حمایت از فرصت جدیدی که برای عراق پیش آمده، به بغداد سفر کرده‌ام.»

العامری در جریان جنگ با گروه «دولت اسلامی» (داعش) رئیس سازمان بدر، یکی از گروه‌های شبه‌نظامی حشدالشعبی در عراق بود که از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی حمایت می‌شد. روابط بین حشد‌الشعبی و کردهای عراق تنش‌آمیز بود چون کردها شبه‌نظامیان شیعه را متهم به حملات به مواضع خود و تبعیض قومی می‌کردند، به‌ویژه در منطقه مورد مناقشه کرکوک در شمال عراق.

بارزانی و العامری گفت‌وگوهای خود را مثبت ارزیابی کردند. العامری تأکید کرد که پیشمرگه‌های کرد و حشدالسعبی «با هم علیه داعش جنگیدند» و «مشارکت قوی دارند». او گفت: «ما می‌خواهیم آینده مشترک را با هم تقسیم و مشکلات خود را با روح برادری حل کنیم.»

مسعود بارزانی نیز گفت: «ما با العامری درباره برقراری روابط قوی و تصحیح اشتباهات گذشته صحیت کردیم.»

رهبر حزب دموکرات کردستان همچنین با فالح الفیاض، رهبر سابق حشدالشعبی، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، فواد حسین، وزیر دارایی و مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان اطلاعات ملی عراق دیدار کرد.

قرار است بارزانی با رهبران احزاب سیاسی نیز دیدارهایی داشته باشد. برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق امروز، پنج‌شنبه ۲۲ نوامبر / یکم آذر در رم با نخست‌وزیر ایتالیا دیدار داشت.

بارزانی پس از موافقت‌نامه‌های اخیر در مورد صادرات نفت کرکوک و حذف گمرک در مرزهای داخلی، از پایتخت عراق بازدید می‌کند.

مدت زمان ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان عراق در یکم نوامبر ۲۰۱۷ /  ۱۰ آبان ۱۳۹۶ پایان یافت و قدرت او از سوی پارلمان اقلیم کردستان به نخست‌وزیر واگذار شد.

بارزانی آخرین بار در سپتامبر ۲۰۱۶ / شهریور ۱۳۹۶ قبل از عملیات آزادسازی موصل از بغداد دیدار و در آن سفر با حیدر العبادی، نخست‌وزیر وقت ملاقات کرده بود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.