ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آغاز پربارش آذر: آب‌گرفتگی، سیل یا کولاک در ۱۵ استان ایران

تا کنون به بیش از ۳۰۰ نفر امدادرسانی شده و چهار نفر در استان گیلان مفقود شده‌اند. به گفته هواشناسی، بارش برف و باران ادامه پیدا خواهد کرد.

در روزهای ابتدایی آذر، ۱۱ استان ایران دچار سیل و آب‌گرفتگی شدند و در ۷ استان هم برف بارید یا کولاک رخ داد. صدها نفر به امدادرسانی نیاز پیدا کردند و چهار نفر نیز در استان گیلان ناپدید شدند.

خوشحالی از بارش باران در اهواز؛ هرچند آب‌گرفتگی معابر مشکلات زیادی به وجود آورده ــ عکس: سوم آذر، تسنیم

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران یکشنبه چهارم آذر از سیل و آب‌گرفتگی در استان‌های اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان و مازندران بین روزهای یکم تا چهارم آذر خبر داد.

به گفته او، ۷ استان اردبیل، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، زنجان، فارس، قزوین و مرکزی هم در ۴۸ ساعت گذشته شاهد برف و کولاک بوده‌اند.

ویدئوی زیر از روستای بنگستان رامهرمز با شرح «رودخانه تگرگ» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است:

بارش شدید باران در سالی که مشکل کم‌آبی در آن شدید بود، بسیاری را خوشحال کرده است. اما بسیاری دیگر نیز بر اثر شدت بارش دچار مشکل شدند و نیاز به امدادرسانی پیدا کردند.

به دلیل سیلاب، ۲۲ شهر، روستا و منطقه عشایرنشین به امدادرسانی نیاز پیدا کرده‌اند، ۳۰۷ نفر خدمات امدادی دریافت کرده‌اند، آب برخی خانه‌ها را فرا گرفته، برای ۱۸ نفر مسکن اضطراری فراهم شده و ۱۴ نفر به مناطق امن‌تر منتقل شده‌اند.

برخی از مسیرها به ویژه در شمال ایران نیز بر اثر آب‌گرفتگی مسدود شدند. از ۴ نفر در رودبار،‌ چیره و فومن اثری نیست.

پلیس راه اعلام کرده که جاده‌های چالوس و هزار از عصر امروز به سمت تهران یک‌طرفه خواهند شد.

پلیس راه چهارمحال و بختیاری نیز اعلام کرده که به علت بارش شدید باران و وقوع سیل، جاده لردگان به سمت ایذه خوزستان مسدود است.

به گفته سلیمی، ۵۰ تیم عملیاتی با ۱۹۲ امدادگر مشغول پاسخ‌گویی به وضعیت بوده‌اند و عملیات امدادرسانی همچنان ادامه دارد.

سیلاب در شهرداری بندر امام خمینی را سوم آذر مسدود کرد ــ عکس: ایرنا

برف و کولاک نیز ۱۱ محور مواصلاتی را با مشکلات رفت‌و‌آمد مواجه کرده و سرنشینان ۱۵ خودروی گرفتارشده زیر برف آنها را رها کرده‌اند. نسبت به تردد در محورهای کندوان و هراز به دلیل بارش برف هشدار داده شده است.

گردنه‌های شهرستان کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری به دلیل بارش شدید برف مسدود هستند. پلیس نسبت به سفرهای غیرضروری به ارتفاعات کوه‌رنگ هم هشدار داده است. ارتفاع برف در این منطقه به ۷۰ سانتیمتر رسیده.

بارش برف و باران قرار است ادامه پیدا کند. سازمان هواشناسی اعلام کرده که سامانه بارشی در سرتاسر کشور به جز نوار شرقی فعال خواهد بود و بیشترین میزان بارش در دامنه‌های مرکزی و غربی زاگرس پیش‌بینی شده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • جواد

    صدا و سیمای ولایی به جای اینکه به مشکلات سیل زدگان ایران بپردازد پوشش اخبار کنفراس اسلامی و بیانات معظم لِه را در صدر اخبار قرار داده