ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ژاپن شاید بارگیری نفت ایران را متوقف کند

اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد چنانچه معافیت از تحریم نفتی تمدید نشود، به سبب مشکلات در تراکنش‌های مالی دیگر از ایران نفت نمی‌خرد.

اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد در صورت عدم تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران، خریدان ژاپنی مایل نیستند از ابتدای آوریل/فروردین نفت ایران را بارگیری کنند. این اقدام به دلیل مشکلات در پرداخت‌های مالی است که از اوایل مه ۲۰۱۸/اردیبهشت ۹۷ قبل از اعلام تحریم‌های جدید اعمال شده بودند.

نمایی از پالایشگاه سوده‌گائورا در ژاپن (عکس: آرشیو)

به گزارش رویترز تاکاشی تسوکیوکا، رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن سه‌شنبه ۲۷ نوامبر/ ۶ آذر در جمع خبرنگاران گفت:

«حجم سنگینی از محموله‌های نفتی ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه بارگیری خواهد شد و احتمالا چند مورد نیز در اواخر دسامبر انجام می‌شود».

رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن همچنین توضیح داد که در سال‌های اخیر ژاپن معمولاً خرید نفت خام را در ماه مارس متوقف می‌کرد زیرا پالایشگاه‌ها منتظر می‌ماندند تا دولت بیمه کشتی‌ها را در سال جدید مالی که در ژاپن در آوریل آغاز می‌شود تمدید کند. مشخص نیست که با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم نفتی ایران این اقدام در سال جاری هم انجام شود.

تابستان گذشته گروه مالی میتسوبیشی یو اف جی و واحد بانکی گروه مالی میزوهو به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا، معاملات بانکی با ایران را متوقف کردند. پیش از این پورتال S&P Global Platts (یک سامانه‌ تخصصی برای تحلیل اطلاعات بازار انرژی در جهان) از احتمال خروج زودهنگام ژاپن از معاملات نفتی با ایران خبر داده بود.

ناکاشی تسوکیوکا همچنین رئیس «ادیمیتسو کوزان» دومین پالایشگاه بزرگ ژاپن است. نفت خام خریداری‌شده از ایران یک درصد نفت این پالایشگاه را تشکیل می‌دهد. او گفت امیدوار است بتواند باقی مانده حجم قرارداد از نفت ایران را در دوره معافیت ژاپن از تحریم نفتی ایران تحویل بگیرد.

رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد که پس از پایان ۱۸۰ روز اولیه صنعت پالایش نفت ژاپن از دولت درخواست خواهد کرد تا پیش ‌از موعد معافیت را تمدید کند.

بعد از اینکه کاخ سفید تحریم‌های جدید را بر صنایع نفتی انرژی و بانکی ایران اعنال کرد بود به ژاپن و هفت کشور دیگر معافیت داد تا به صورت موقت از ۵ نوامبر/۱۳ آبان تا ۱۸۰ روز به خرید نفت از ایران ادامه دهند. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که معافیت از تحریم نفتی ایران موقتی است و برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین انجام شده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی بارها تکرار کرده که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را متوقف کند. روحانی هفته پیش در جریان سفرهای استانی اش در سخنانی در خوی گفت تحریم‌ها به جایی نمی‌رسد و جمهوری اسلامی همچنان به صادرات نفت خام خود ادامه خواهد داد. روحانی تصریح کرد که رابطه با همسایگانی نظیر ترکیه، جمهوری آذربایجان، و عراق به ایران کمک خواهد کرد تا با تحریم‌های آمریکا مقابله کند.

تا قبل از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران، واردات نفت ژاپن از ایران در فاصله ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸، معادل ۱۶۴هزار و ۹۰۰ بشکه در روز بود. این میزان ۵درصد کلیه واردات نفتی ژاپن را تشکیل می‌داد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Hasani

    .. آقا در حالی که بساط پیپ و کیسه توتون و وسائل را، به حالت بین خودمان بماند!، جمع می‌کردند فرمودند دشمن راحت نمی‌نشیند. مفسد اقتصادی ازش غافل باشی خودت را سکه می‌کند در بازار می‌فروشد. آمریکا هم پشتش. البته که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند ولی شما فکرش را بکن وحید، آقای ترامپ نطق می‌کند نرخ دلار می‌رود بالا، من خطبه نماز جمعه می‌گویم قیمت پنبه دانه می‌آید پایین! ..... که چی؟ که رهبر دوبار گفته شتر در خواب بیند پنبه دانه. حالا اگر روی نرخ شتر اثر داشتم دلم نمی‌سوخت. دیگر ضرب‌المثل هم نمی‌شود به مردم گفت!. .... هادی خرسندی

  • sattar beheshti

    - روحانی : یکی از آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم تشکیل غده سرطانی اسراییل- در این منطقه بود. - مایک پمپئو : سخنان تهدیدآمیز حسن روحانی «دعوت به جنگ» است «رژیم ایران دوست آمریکا و اسراییل نیست. آنها برای میلیون‎ها نفر آرزوی مرگ می‎کنند که حتی شامل مسلمانان [در این کشورها] هم می‌شود. مردم ایران خود بهتر از این موضوع مطلع هستند و موافق حکومتی نیستند که در ۳۹ سال گذشته تصویر بدی از آنها در دنیا به جا گذاشته است.» پمپئو در پایان این بیانیه تاکید کرده «مردم ایران بیش از اندازه و بسیار طولانی تحت این حکومت ستمگر رنج کشیده‌اند.»

  • حقیقتگو

    ژاپن کشوریست که دردنیای امپریلیست شناسی و اسکتبارشناسی و چپاولگری ونژادپرست شناسی تابحال ازدید سیاسیون مزدمان خاورمیانه وبویژه ایران پنهان بوده است ..مردم خاورمیانه زاپن را با کلاهای تولیدی مدرن ژاپنی می شناسند ولی ژاپن دوچهره دارد یکی درتولیدات کالاهای صادراتی ودیگری چهره ای بسیارزشت و مافوق تصور نژادپرست و استعمارگرانه و امپریالیستی و تابحال با تمامی دیکتاتورهای خاورمیانه درجهت منافع ژاپن همکاری داشته است بدون آنکه مردمان این کشورها حتی بعنوان انسان به رسمیت بشناسدوحق وحقوق بشری آنها دراین معاملات با دیکاتورها وتروریست های داعشی به حساب بیاورد...نگاهی به قشونی ازنفربرهای سپاه پاسداران و داعشی ها که فقط مورد استفاده دراقدامات ضدبشری قرارداشته ودارند ا...بیش ازدومیلیون ژاپنی تنها درآرژانتین و برزیل درچپاولگرکردن معادن و منابع این کشورها روزانه شرکت دارند...امریکا به زحمت زیاد افسار ژاپن همانند افسار شیری را ددردست دارد..درتمامی اخبارروزانه دررادیو وتلویزون ها ومطبوعات ژاپنی اثری ازخاورمیانه دیده نمیشود..