ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

قاضی آرژانتینی دستور بررسی شکایت علیه بن سلمان را داد

مقامات حقوقی آرژانتین به‌منظور بررسی درخواست سازمان دیده‌بان حقوق بشر برای محاکمه ولیعهد سعودی به اتهام جرایم علیه بشریت، از جمله در یمن و قتل جمال خاشقجی، اقدامات اولیه را انجام می‌دهند.

دستگاه قضائی آرژانتین دستور بررسی درخواست سازمان دیده‌بان حقوق بشر در مورد محاکمه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را به اتهام جرایم علیه بشریت، از جمله در یمن و قتل جمال خاشقجی صادر کرد.

بزرگ‌ کنید
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

به‌گزارش آسوشیتدپرس، در حالی‌که ولیعهد سعودی برای شرکت در اجلاس جی ۲۰ به بوئنوس آیرس رفته، سازمان دیده‌بان حقوق بشر او را در آرژانتین هدف قرار داده است.

آریل لیخو، قاضی فدرال به درخواست دادستان کل رامیرو گونزالس موافقت کرد. گونزالس خواسته بود تا پیش از تصمیم‌گیری در مورد آغاز تحقیقات، سایر نهادها در مورد جنایات احتمالی شاهزاده سعودی بررسی اولیه را انجام دهند.

نظام حقوقی آرژانتین اجازه می‌دهد تا در مورد جنایات علیه بشریت که در جاهای دیگر رخ داده‌اند شکایت شود. اما با توجه به این که قضات پس از درخواست اطلاعات از یمن، ترکیه و دادگاه بین‌المللی کیفری توسط وزارت خارجه آرژانتین تصمیم می‌گیرند، بعید است سریع به نتایجی برسند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در آستانه سفر بن سلمان به بوئنوس آیرس شکایتی علیه ولیعهد سعودی به دستگاه قضائی آرژانتین تقدیم کرده و خواهان تعقیب قضائی او شده بود.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای آورده بود: «مقامات قضائی آرژانتین شروع به بررسی شکایت درباره نقش محمد بن سلمان در مورد جرایم احتمالی جنگی ائتلاف عربی به‌رهبری سعودی در یمن و موارد شکنجه توسط مقامات سعودی کرده‌اند.»

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین از مقامات قضائی آرژانتین خواسته بود تا درباره «همدستی احتمالی» محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی تحقیق کنند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار معترض سعودی، حدود سه هفته قبل در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. گفته می‌شود که بن سلمان خود شخصاً فرمان قتل خاشقجی را صادر کرده بود.

همچنین ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در مارس ۲۰۱۵ مداخله نظامی در یمن را آغاز کرد. این مداخله پس از آن آغاز شد که شیعیان حوثی تحت حمایت ایران دولت قانونی عبد ربه منصور هادی را سرنگون کردند و صنعا، پایتخت یمن را در کنترل گرفتند. تاکنون در جنگ یمن بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند و نیمی از جمعیت ۲۷ میلیونی این کشور نیز در آستانه قحطی قرار گرفته است.

قاضی فدرال آرژانتین از دیده‌بان حقوق بشر خواسته است تا جزئیات اتهامات علیه محمد بن سلمان را ارائه دهد.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفته است: «دستگاه قضائی آرژانتین، با گام‌های خود به‌سوی تحقیقات رسمی پیام روشنی ارسال می‌کند مبنی بر این‌که حتی مقامات قدرتمندی مانند محمد بن سلمان نیز بالاتر از قانون نیستند و اگر دست به جنایات بین‌المللی بزنند، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.»

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین گفته است که بن سلمان در اجلاس جی ۲۰ «تلاش می‌کند تا شهرت متزلزل خود را بازسازی کند» اما سوء‌ظن‌ها بر او بیشتر می‌شود و «بهتر است که رهبران جهان پیش از آن‌که در کنار کسی قرار گیرند که متهم به جنایت علیه بشریت و شکنجه است، به این موضوع چند بار فکر کنند».

محمد بن سلمان در پی نخستین سفر خود پس از قتل جمال خاشقجی به چند کشور منطقه که با اعتراضاتی نیز همراه بود روز گذشته (چهارشنبه) وارد بوئنوس آیرس شد و به سفارت عربستان سعودی که تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد، رفت.

آرژانتین توافق‌نامه‌های همکاری با عربستان سعودی در زمینه گردشگری و دیگر زمینه‌ها امضا کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.