ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تبادل آتش بین اسرائیل و سوریه در کسوه و جولان

خبرگزاری‌های روسی می‌گویند سامانه دفاعی ارتش سوریه با موفقیت حمله اسرائیل را خنثی کرده است. ارتش اسرائیل تکذیب کرده و از حمله موشکی به جولان خبر داده.

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که دفاع هوایی این کشور یک فروند جنگنده شکاری ارتش اسرائیل و چهار موشک این کشور در کسوه در جنوب سوریه را منهدم کرده است.

خبرگزاری سانا و تلویزیون سوریه اعلام کردند که شامگاه گذشته اسرائیل حمله گسترده‌ای را به جنوب این کشور آغاز کرد اما به هیچدام از اهداف خود نرسید. خبرگزاری‌های روسیه این خبر را تأیید کردند اما ارتش اسرائیل درباره حمله احتمالی این به جنوب سوریه سکوت کرد. ارتش اسرائیل گزارش رسانه‌های سوری مبنی بر اینکه یکی از جنگنده‌هایش را در کسوه «از دست داده» رد کرده است.

درگیری ارتش سوریه با جنگنده‌های شکاری اسرائیلی در کسوه

منابع اسرائیلی خبر دادند که صدای انفجارهایی در بلندی‌های جولان شنیده شده و تاکنون دلیل این انفجارها مشخص نشده است.

دو منبع اطلاعاتی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که در این منطقه تأسیسات ارتباطی و لجستیک حزب الله لبنان در نزدیکی مرز با لبنان مستقر است.

— Israel Defense Forces (@IDF) 29. November 2018

برخی منابع خبری سوری نیز خبر داده‌اند که صدای دو انفجار نسبتاً شدید در منطقه دیماس واقع در ریف دمشق شنیده شده است. منابع مستقل این خبر را اما تأیید نکرده‌اند.

دوشنبه ۱۸ سپتامبر /۲۷ شهریور هواپیمای نظامی ایلوشین-۲۰ روسیه در حال بازگشت به پایگاه هوایی حمیمیم بود که ۴ جنگنده اف-۱۶ اسرائیلی در حال هدف قرار دادن مناطقی در لاذقیه بودند. سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه با این حمله مقابله می‌کرد که اشتباهاً هواپیمای نظامی روسیه با ۱۵ سرنشین مورد اصابت قرار گرفت و در دریای مدیترانه سقوط کرد. وزارت دفاع روسیه این اقدام را خصمانه تلقی کرد و رئیس جمهوری روسیه نیز دستور داد که سامانه اس ۴۰۰ در سوریه مستقر شود. از آن زمان تاکنون حملات هوایی اسرائیل به سوریه متوقف شده بود.

تابستان سال جاری، مسکو با تهران به توافق رسید که سپاه قدس و شبه‌نظامیان هم‌پیمان ایران تا شعاع ۸۵ کیلومتری بلندی‌های جولان عقب‌نشینی کنند. این بخشی از سیاست مسکو برای ایجاد تعادل بین اسرائیل و ایران در خاک سوریه بود. این تعادل با سقوط هواپیمای نظامی روسیه و استقرار سامانه دفاعی اس ۴۰۰ در سوریه به نفع شبه‌نظامیان شیعه و دولت سوریه به هم خورد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جیمز متیس، وزیر دفاع این کشور اعلام کرده‌ بودند که مأموریت آمریکا در سوریه تحت تأثیر این رویدادها قرار نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.