ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جلیقه‌زردهای پاریس بنای طاق پیروزی میدان شارل دوگل را از آن خود کردند

بیش از ۱۰۰ جلیقه‌زرد در فرانسه و ده‌ها نفر در بلژیک بازداشت شده‌اند. نظرسنجی‌های این هفته در فرانسه نشان می‌دهند دو سوم مردم این کشور مخالف سیاست‌های امانوئل مکرون هستند.

تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان «جلیقه‌زرد» در فرانسه دستگیر شده‌اند. با افزایش خشونت‌ها میان پلیس و معترضان دولت امانوئل مکرون، زنگ هشدار جنگ داخلی در فرانسه به صدا درآمده است.

نظرسنجی‌های این هفته فرانسه نشان می‌دهد دو سوم مردم این کشور مخالف سیاست‌های امانوئل مکرون هستند.

بزرگ‌ کنید
ادامه اعتراض جلیقه‌زردها به سیاست‌های دولت مکرون در پاریس

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس،  راهپیمایی شنبه یکم دسامبر/ ۱۰ آذر در برخی مناطق به خشونت کشیده شده است. در مقابل بنای طاق پیروزی در میدان شارل دوگل پاریس، پلیس با گاز اشک آور به معترضان حمله کرده و در مقابل معترضان با پرتاب سنگ توانسته‌اند پلیس را به عقب برانند.

معترضان با اسپری بر روی طاق پیروزی نوشته‌اند: «جلیقه‌زردها پیروز می‌شوند.»

نخست‌وزیر فرانسه، ادوارد فیلیپ گفته است از رفتار جلیقه‌زردها در اطراف این بنای یادبود شوکه شده.

طاق پیروزی یادبود کشته‌شدگان فرانسه در طی جنگ جهانی اول است.

وزیر امور خارجه فرانسه هم در پی درگیری‌های میدان شارل دوگل در توئیتر خود نوشت که «هزار و ۵۰۰ مزاحم» در اطراف بنای یادبود طاق پیروزی جمع شده‌اند.

سخنگوی پلیس پاریس گفته است دست‌کم ۱۰ پلیس در جریان درگیری با معترضان زخمی شده‌اند.

پلیس تخمین زده است حداقل پنج هزار معترض در خیابان شانزه لیزه حضور دارند.

جلیقه‌زردها مخالفان افزایش بهای سوخت، مالیات و سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هستند. آنان از اواسط ماه نوامبر به خیابان‌ها آمده‌اند و خواستار استعفای مکرون شده‌اند.

در اولین روز اعتراض جلیقه‌زردها، روز ۱۷ نوامبر حدود ۵۰ هزار نفر بزرگراه‌هایی در سراسر فرانسه را در اعتراض به افزایش مالیات سوخت مسدود کردند.

افزایش بهای سوخت در فرانسه در اواخر سال ۲۰۱۷ به تصویب رسیده اما با افزایش قیمت نفت در اکتبر سال جاری تأثیر آن برجسته شده است.

امانوئل مکرون که برای شرکت در اجلاس جی ۲۰ در بوینس آیرس آرژانتین است، در یک سخنرانی در جمع فرانسوی‌های این شهر گفت صدای «خشم مشروع، بی‌صبری و رنج بخشی از مردم فرانسه که می‌خواهند هرچه زودتر بهتر زندگی کنند» را شنیده است.

او اما گفت اصلاحاتش را «با قدرت» دنبال می‌کند و تن به «بازی احساسی» نمی‌دهد.

سرایت آتش اعتراض به بلژیک

جمعه ۳۰ نوامبر/ ۹ آذر آتش اعتراضات در فرانسه به بلژیک نیز سرایت کرد.

جمعه عصر معترضان خشمگین که با الهام از فرانسوی‌ها جلیقه زرد بر تن کرده بودند در نزدیکی مقر اصلی اتحادیه اروپا در بروکسل تجمع کردند.

آنها در واکنش به برخورد پلیس به سمت خودروهای آنها یورش بردند و سنگ‌های پیاده‌رو را به سمتشان پرتاب کردند.

پلیس هم با ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور به معترضان حمله کرد و بیش از ۶۰ جلیقه‌زرد بلژیکی را بازداشت کرد.

معترضان بلژیکی می‌گویند با فرانسوی‌ها احساس همبستگی می‌کنند و آنها نیز از افزایش قیمت‌ها به خصوص قیمت سوخت ناراضی هستند.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.