ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چند انفجار در حوالی فرودگاه دمشق همزمان با فرود هواپیمای ایرانی

خبرگزاری سانا از حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه دمشق خبر داده بود اما این خبر را تکذیب کرد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اما وقوع انفجار را تأیید کرده.

در ساعت‌های پایانی یکشنبه ۱۸ آذر همزمان با فرود یک فروند هواپیمای ایران در فرودگاه دمشق، خبرگزاری سانا اعلام کرد که فرودگاه دمشق هدف حملات موشکی اسرائیل قرار گرفته اما سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه موفق شده این حمله را با موفقیت رهگیری و خنثی کند. ساعتی بعد سانا این خبر را حذف کرد و رسانه‌های نزدیک به سپاه هم اعلام کردند هیچگونه تجاوزی به فرودگاه دمشق انجام نشده. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اما وقوع انفجار در حومه دمشق را تأیید کرده است.

چند انفجار در حوالی فرودگاه دمشق همزمان با فرود هواپیمای ایرانی (عکس: آرشیو)

روز یکشنبه به پایان می‌رسید که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد فرودگاه دمشق هدف حمله موشکی اسرائیل قرار گرفته اما سامانه دفاع هوایی این کشور این حمله را دفع کرده.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که این حمله همزمان با فرود یک فروند هواپیمای خطوط هوایی ایران به فرودگاه دمشق انجام شده. اسرائیل بارها ایران را متهم کرده که با هواپیماهای مسافربری، سلاح و قطعات مورد نیاز ساخت موشک را به سوریه منتقل می‌کند.

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند از اطراف فرودگاه دمشق، صدای چند انفجار به گوش رسیده. خبرگزاری‌های نردیک به سپاه نیز این خبر را به همین شکل درج کرده بودند. ساعتی بعد اما خبرگزاری سانا این خبر را حذف کرد و رسانه‌های سپاه هم اعلام کردند که صداهای انفجار ناشی از پدافند هوایی فرودگاه دمشق بود که با «اهداف خیالی» مقابله می‌کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، اعلام کرد که در «حومه دمشق صدای چندین انفجار شنیده شده» اما معلوم نیست منشأ آن چه بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل یکشنبه ۱۸ آذر، چند ساعت پیش از این واقعه در نشست وزیران لیکود گفته بود:

«اسرائیل با موفقیت ایران را از سوریه بیرون می‌کند و همزمان تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان را هم پیش می‌برد.»

نتانیاهو در این نشست گفت که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در این‌زمینه گفت‌وگو کرده و قرار شده هیأت‌های نظامی اسرائیل و روسیه به زودی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

اواخر نوامبر/ آبان سال جاری رسانه‌های سوریه گزارش داده بودند که سامانه دفاع موشکی این کشور با حمله موشکی اسرائیل به الکسوه در جنوب دمشق مقابله کرده است. العربیه ادعا کرده بود که اسرائیل مواضع سپاه قدس در جنوب دمشق را هدف قرار داده.

در شهریور سال جاری جنگنده‌های اسرائیلی یک فروند هواپیمای نظامی ایلوشین-۲۰ روسیه را سرنگون کردند. روسیه در واکنش به این اقدام که آن را خصمانه تلقی کرده بود، سامانه موشکی اس ۴۰۰ را در اختیار ارتش سوریه قرار داد. از آن زمان حملات موشکی اسرائیل به سوریه چندان موفقیت‌آمیز نیست.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.