ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اردوغان: در حمله به کردهای شرق فرات تعلل نمی‌کنیم

رئیس جمهوری ترکیه از آمریکا خواست از حمایت کردهای شمال سوریه دست بردارد. سومین حمله ارتش ترکیه در خاک سوریه در راه است. کرد‌ها گفته‌اند مقابله می‌کنند.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی که در استانبول در کنفرانس دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی ایراد کرد، ایالات متحده آمریکا را تهدید کرد که چنانچه به حمایت‌های خود از یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه ادامه دهد، ارتش ترکیه وارد شهر منبج می‌شود و علاوه بر آن به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شرق فرات نیز تعرض می‌کند. مظلوم کوبانی یکی از فرماندهان نظامی کرد اعلام کرده که یگان‌های مدافع خلق با هرگونه تعرض نظامی ارتش ترکیه مقابله می‌کنند.

بزرگ‌ کنید
۱۴ دسامبر/ ۲۲ آذر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هنگام سخنرانی در کنفرانس دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی ددر استانبول

رجب طیب اردوغان پیش از این اعلام کرده بود که ارتش ترکیه، به زودی عملیاتی را علیه یگان‌های مدافع خلق که بخش‌هایی از شمال سوریه را در کنترل خود دارند و آمریکا هم از آنان حمایت می‌کند انجام می‌دهد. رئیس جمهوری ترکیه جمعه ۱۴ دسامبر/ ۲۳ آذر در بخشی از سخنانش در کنفرانس دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی یک بار دیگر این تهدید را تکرار کرد. شامگاه گذشته ارتش ترکیه در شمال عراق، در شهر سنجار و نزدیکی کوهستان قندیل عملیاتی را علیه پ ک ک آغاز کرده است. آمریکا و ترکیه با هم توافق کرده‌اند که کردهای شمال سوریه از شهر منبج خارج شوند. دولت ترکیه اما می‌گوید آمریکا در اجرای این معاهده تعلل می‌کند. اردوغان در سخنرانی خود در استانبول گفت:

«ترکیه باید این سازمان‌های تروریستی را نابود کند یا اینکه به دست آنها نابود خواهد شد. با صراحت می‌گویم: ما سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه را برای همیشه نابود می‌کنیم. آمریکا ۲۲ پایگاه در شمال سوریه دارد و بیش از ۲۰ هزار کامیون سلاح و خودروی نظامی به این منطقه منتقل کرده. چه کسانی این تسلیحات را دریافت کردند؟ پ‌ک‌ک، پ‌ی‌د و ی‌پ‌گ... و آنها در نهایت از این سلاح‌ها برای حمله به ترکیه استفاده می‌کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه ادعا کرد که کشورهای غربی در نظر داشتند «تروریست‌ها» را به شرق فرات منتقل کنند، اما ترکیه نقشه آنان را به هم زد:

«نگذاشتیم در این کار موفق شوند. البته ما زمان زیادی را در موضوع شرق فرات از دست دادیم، به همین خاطر حتی یک روز هم برای عملیات در شرق فرات تعلل نخواهیم کرد.»

طبق توافقی که در ژوئن/خرداد گذشته بین ترکیه و آمریکا به دست آمد، نیروهای دو کشور که به صورت مستقل در منبج گشت‌زنی می‌کردند، تحت آموزش قرار گرفتند تا گشت‌زنی را به صورت مشترک انجام دهند. گشت‌ نظامی مشترک بخشی از توافق کلی آمریکا و ترکیه درباره یک نقشه راه برای همکاری‌های بیشتر در منبج است. ایالات متحده آمریکا به ترکیه هشدار داده که هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه این توافق و لاجرم امنیت ترکیه را به خطر می‌اندازد.

مظلوم کوبانی یکی از فرماندهان نظامی کرد روز گذشته اعلام کرده بود که یگان‌های مدافع خلق با هرگونه تعرض نظامی ارتش ترکیه مقابله می‌کنند.

شورای اجرایی دولت خودمختار در شمال و شرق سوریه از جامعه جهانی، از جمله سازمان ملل و ائتلاف جهانی علیه داعش خواسته بود تا به دلیل آن‌چه نقض قوانین بین‌المللی نامیده، با طرح‌های خصمانه اردوغان مقابله کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • انقلاب روژآوا

  ساکنین مناطق مخمور و شنگال علیه حملات هوایی ترکیه به این مناطق، دست به تظاهرات اعتراضی در مقابل دفتر سازمان ملل، زده و خواهان اقدام رئیس جمهور، دولت و مجلس عراق برای متوقف ساختن این حملات شده اند. ▪️امروز ساکنین مناطق مخمور و شنگال علیه حملات هوایی ترکیه به این مناطق که شب گذشته موجب جان باختن 4 زن غیرنظامی شد؛ دست به تظاهرات اعتراضی زده و در مقابل دفتر سازمان ملل در مخمور تجمع کردند. ▪️تظاهرکنندگان ضمن انتقاد از سکوت و انفعال سازمان ملل در مقابل حملات ترکیه به اقلیم کردستان، خواهان موضع گیری جدی سازمان ملل علیه حملات ترکیه شدند. ▪️همچنین ساکنین این مناطق با قرائت بیانیه ای تاکید کردند که ترکیه با تمام کردها دشمنی ورزیده و این اقدامات این کشور کیان اقلیم کردستان را تهدید می کند و باید رئیس جمهور، دولت و مجلس عراق و دولت و پارلمان اقلیم کردستان، اقدامات لازم را برای متوقف ساختن تجاوزات ترکیه به خاک عراق و اقلیم و دفاع از جان و مال شهروندان انجام دهند. ----------- جامعە اسلامی کوردستان با بیان اینکە امروز روز اتحاد است؛ حملات وحشیانیە دولت ترکیە بە شنگال و مخمور را بشدت محکوم کرد. ------------ کنگره ملی کوردستان KNK با توجە بە تهدیدات رجب اردوغان نسبت بە اشغالگری در روژآوا با صدور بیانیه‌ای افزود: همه ما باید در مقابل اشغالگریهای ترکیه بایستیم.

 • انقلاب روژآوا

  فرماندهی یگانهای مدافع شنگال YPŞ در مورد تجاوز و بمباران جنگندەهای متجاوز ترکیە فردا بیانیەای رسمی را منتشر خواهد کرد.

 • انقلاب روژآوا

  ده‌ها هزار نفر در کوبانی تظاهرات کردند. ◾️خلق کوبانی با هدف محکوم کردن تهدیدات دولت ترکیه به منظور اشغال روژآوا در مرکز شهر و گرداگرد مجسمه زن آزاد این شهر و با شعارهای : " اردوغان آدم‌کش، داعش اردوغان، ما خلق‌هستیم و اینجاییم، و زنده‌باد مقاومت عفرین" به سمت میدان شهید عگید راه‌پیمایی کردند.

 • کارو

  روزی نیست که نیروهای نظامی تورکیه در نوار مرزی مواضع نیروهای شمال سوریه را به توپ نبندد و معمولاً هم همۀ رسانه های فارسی زبان و حتی زمانه نسبت به کشتار روزمرۀ مردم در این آتش باران ها بی تفاوت اند. این بار تورکیه و ارتش فاشیست اردوغان خود را برای یک یورش گسترده تر آماده می کند و می خواهد بخش های زیادی از روژاوا را اشغال کند. مشخصاً به گریسپی و کوبانی مشغول حمله هستند و حتی امکان آن می رود که تا قبل از ماه فوریه بخش هایی را اشغال کنند. آمریکا فعلاً نظر قطعی نداده و مشغول چانه زنی است، چرا که می داند اگرچه تورکیه با مواشع آمریکایی ها کاری ندارد، اما تورکیه نخواهد توانست در این منطقه تا ابد بماند و نیروهای نزدیک به تورکیه هم جز با نسلکشی نخواهند توانست این مناطق را از کوردها پس بگیرند و بنابراین مواضع آمریکا که امید آنها برای حضور در فردای سوریه است از بین خواهدرفت. روسیه هم کاملاً با تورکیه ای ها همدست بوده و چنانکه در عفرنی آسمان این منطقه را برایشان گشود، در شرق فرات نیز به پشتیبانی از آنها خواهدپرداخت. اتحادیه اروپا نیز تمام جنگ افزارهای لازم را در اختیارشان قرار خواهد داد تا اردوغان جلوی سیل پناهندگان به اروپا را بگیرد و سرمایه های تورکیه را از بانک های آلمانی خارج نسازند.