ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پرونده قتل خاشقجی بسته می‌شود؟

پرونده قتل خاشقجی به سرانجام مشخصی نرسیده. ترکیه کوتاهی جامعه بین‌المللی در فشار بر عربستان را دلیل به‌نتیجه نرسیدن این پرونده می‌داند

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در اجلاس دوحه و همزمان با درخواست رئیس سازمان ملل برای ارائه مدرک «معتبر» گفته بسیاری از کشورهای اروپایی قتل خاشقجی را نادیده می‌گیرند اما روشن است که تیم عربستان سعودی کشتن خاشقجی را از قبل برنامه‌ریزی کرده است. او گفته ترکیه شواهد و قرائن را به سازمان سی‌آی‌ای آمریکا ارائه کرده و ادامه تحقیقات را به‌آن‌ها سپرده است.

مولود چاووش‌اوغلو برای اجلاس دوحه وارد قطر می‌شود

چاووش‌اغلو، شنبه ۱۵ دسامبر، ۲۴ آذر در هجدهمین اجلاس دوحه در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی گفت که زمانی که اردوغان «مصمم» بوده تا تحقیقات را به‌ نتیجه برساند، رهبران اروپایی این پرونده را نادیده گرفته‌اند:

«رئیس جمهوری ترکیه بسیار از ابتدا مصمم بود تا این پرونده را به سرانجام و تحقیقات پرونده را به‌نتیجه برساند. بسیاری از کشورهای اروپایی که آزادی رسانه و آزادی بیان را تبلیغ می‌کنند،‌ بر این پرونده چشم‌پوشی کردند.»

مولود چاوش‌اوغلو که سه‌شنبه ۱۱ دسامبر/ ۲۰ آذر اعلام کرده بود ترکیه در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که ۲ اکتبر سال جاری در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید با سازمان ملل متحد وارد گفت‌وگو شده است،‌ در مورد آینده تحقیقات گفت که پس از دیدار جینا هاسپل، رئیس سی‌آی‌ای از آنکارا آینده این پرونده اکنون در دست آمریکاست و اقدامات بعدی به تصمیم آمریکا بستگی دارد:

«آن‌ها همچنین به صداهای ضبط‌شده گوش دادند. اکنون دیگر به آن‌ها بستگی دارد. من اطمینان دارم که آن‌ها اطلاعات بیشتری دارند. آن‌ها همه اطلاعات و همه جزئیات را دارند.»

در آمریکا مجلس سنا اخیرا در قطعنامه‌ای نمادین اعلام کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی آمر قتل جمال خاشقجی‌ست. اما این قطعنامه تا تصویب در کنگره آمریکا لازم‌الاجرا نیست.

در جریان اجلاس دوحه آنتونیو گوترش، رئیس سازمان ملل نیز درخواست کرد که مدرک «معتبر»ی درمورد قتل خاشقجی ارائه شود و گفت:

«کاملا ضروری ست که تحقیقات معتبری داشته باشیم و کسانی که مجرم بودند مجازات شوند.»

گزارشگر شبکه الجزیره در استانبول گفته ترکیه از اینکه کشورهای اروپایی و آمریکا برای افزایش فشار بر عربستان سعودی اقدام نمی‌کنند سرخورده شده است. بر اساس این گزارش، در ترکیه به نظر می‌رسد که عربستان سعودی پا پس می‌کشد و از همکاری و حتی افشای محل جسد خاشقجی خودداری می‌کند. از طرفی، ترکیه نمی‌تواند به‌تنهایی اقدام کند و نیاز به همراهی جامعه بین‌المللی برای فشار بر عربستان دارد. اما نمی‌خواهد روابط با عربستان آسیب وارد شود.

ترکیه به صورت مکرر گفته است که مسئله، مسئله جنایت است و نه روابط با عربستان سعودی. اما اگر بر ادامه رسیدگی به پرونده اصرار کند،‌ ممکن است به این روابط خدشه وارد شود.

بسیاری بیش از پیش خواهان تحقیقاتی به رهبری سازمان ملل هستند که بتواند بر عربستان سعودی فشار بگذارد.

چاووش‌اوغلو همچنین در این اجلاس گفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به اردوغان گفته است که واشنگتن در حال انجام اقدامات برای استرداد فتح‌الله گولن است. گولن روحانی ترک ساکن آمریکا از سوی این دولت اردوغان به دخالت در کودتای سال ۲۰۱۶ متهم است.

بیشتر بخوانید

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.