ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شمار کارگران بازداشتی فولاد اهواز افزایش یافت

در حالی‌که کارگران فولاد اهواز همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند مأموران امنیتی دست‌کم ۲۸ نفر از آن‌ها را بازداشت کردند. گروه‌های کارگری، معلمان و دانشجویان به حمایت از کارگران فولاد برخاسته‌اند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد سی‌وهشتمین روز اعتصاب و تظاهرات خود را در حالی برگزار کردند که مأموران امنیتی در یک یورش وسیع دست‌کم ۲۸ نفر از آن‌ها را بازداشت کردند. دو نفر از کارگران نیز در تظاهرات بازداشت شدند. گروه‌های کارگری دیگر، معلمان و دانشجویان به حمایت از کارگران فولاد برخاسته‌ و خواهان آزادی کارگران بازداشتی شدند.

حضور مأموران امنیتی در تظاهرات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد

ساعت دو بامداد دوشنبه ۲۶ آذر مأموران امنیتی جمهوری اسلامی بدون ارائه حکم بازداشت به خانه‌های کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد اهواز حمله کردند و بر اساس آخرین گزارش‌های منتشرشده دست‌کم ۲۸ نفر از آن‌ها را بازداشت کردند.

برخی از کارگرانی که به خانه‌های آن‌ها حمله شده بود در منازل خود نبودند.

در شبکه‌های اجتماعی اسامی کارگران بازداشت‌شده از این قرار منتشر شده است: کریم سیاحی، میثم علی قنواتی، عیسی مرعی، امین علوانی، مرتضی اکبریان، طارق خلفی، مسعود عفری، جعفر سبحانی، مصطفی عبیات، غریب حویزاوی، کریم سیاحی، حامد باصری، حافظ کنعانی، حامد جودکی، حسین داودی، کاظم حیدری، یاسر ابراهیمیان، مجید جنادله، کوروش اسماعیلی، علی عقبا، محسن بلوطی، حسن محمد پور، محسن پهباتی، حبیب طباطبائی، جاسم رومزی، علی اتمامی، علی جوادپور.

در خبرهای اولیه شمار کارگران بازداشتی ۱۳ نفر گزارش شده بود. هنوز روشن نیست که کارگران بازداشت‌شده به چه بازداتشگاهی منتقل شده‌اند.

کریم سیاحی، یکی از نمایندگان کارگران فولاد اهواز که اکنون بازداشت شده است در روزهای گذشته بارها در تظاهرات اعتراضی کارگران سخن گفته و آن‌ها را به ادامه اعتراضات ترغیب کرده بود.

بازداشت‌های گسترده نیمه‌شب گذشته اما مانع از حضور کارگران در سی‌وهشتمین روز اعتراضات خود نشد. آن‌ها صبح دوشنبه بار دیگر به خیابان‌های اهواز آمدند و خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شدند. تظاهرات کارگران از پل نادری آغاز شد.

گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که روز دوشنبه نیروهای امنیتی زیادی در خیابان‌های اهواز، به‌ویژه در مقابل استانداری و دادگستری خوزستان حضور داشتند.

نیروهای امنیتی در بخشی از خیابان نادری کارگران را محاصره کردند تا نتوانند به حرکت خود ادامه دهند اما کارگران همچنان به سر دادن شعارها به دفاع از مطالباتشان و آزادی کارگران بازداشتی ادامه دادند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در گزارشی آورده است که یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در تظاهرات روز دوشنبه کارگران را تهدید کرده اما کارگران اعلام کرده‌اند به تجمعات اعتراضی خود تا آزادی کارگران بازداشتی و دستیابی به مطالباتشان ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران همچنین گفته است که در تجمع دوشنبه، در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات اهواز دو نفر دیگر از کارگران به نام‌های حسین داودی و کاظم حیدری بازداشت شدند.

در همین حال، در پی دستگیری گروه کثیری از کارگران، بیانیه‌ها و اطلاعیه‌هایی در حمایت از آن‌ها و آزادی کارگران بازداشتی منتشر شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تهاجم شبانه به خانه‌های کارگران فولاد اهواز و بازداشت آن‌ها را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط کارگران بازداشتی شده است.

در اقدام مشابهی، اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان سراسر ایران در فراخوانی خواهان آزادی فوری کارگران دستگیرشده فولاد اهواز شده و آورده است: «هرگونه اعمال فشار و دستگیری از طرف نیروهای انتظامی و دولتی نسبت به کارگران محرومی که تنها به‌دنبال خواسته‌های به‌حق خود می‌باشند را محکوم نموده و این‌گونه اعمال سرکوبگرانه را پاسخ به خواسته‌های مشروع و قانونی کارگران و زحمتکشان ایران نمی‌دانیم.»

یک گروه از فرهنگیان به نام «حمایت از معلمین دربند» نیز یورش گسترده نیروهای امنیتی به خانه‌های کارگران فولاد اهواز را محکوم کرد و خواهان آزادی فوری همه بازداشت‌شدگان شد.

گروهی از دانشجویان خوزستان و نفتگران این استان نیز از کارگران فولاد اهواز حمایت کرده و سرکوب کارگران را محکوم کردند.

روز گذشته، یکشنبه ۲۵ آذر، کارگران گروه صنعتی ملی فولاد اهواز در ادامه اعتراضات خود، خواهان برکناری استاندار خوزستان شدند و معاون رئیس جمهوری را «همدست مافیا» خواندند.

گروه صنعتی ملی فولاد اهواز از مجموعه شرکت‌های گروه امیرمنصور آریا (مه‌آفرید خسروی) بود که پس از اعدام او به اتهام اختلاس در دوره‌های زمانی مختلف به قوه قضائیه، بانک ملی، بخش خصوصی و دوباره بانک ملی واگذار شده است.

شمار کارگران این واحد تولیدی ۳ هزار و ۵۰۰ تن گزارش شده که حداقل چهار ماه دستمزد معوق طلب دارند.

کارگران فولاد که از نیمه دوم آبان دور تازه‌ای از اعتراضات خود را آغاز کردند، علاوه بر مطالبات مزدی معوق، خواستار راه‌اندازی خطوط تولید، قطع دست‌های مافیایی پشت‌‌پرده مانع تولید در کارخانه و همچنین خلع ید از بانک ملی هستند.

پیش از این، در جریان اعتراضات کارگران فولاد دست‌کم ۱۰ تن از کارگران به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید به برخورد در صورت ادامه اعتراضات شده بودند. میثم آل‌مهدی، از کارگران این کارخانه هم ۲۰ آذر دستگیر و یک روز بعد آزاد شد. پیشتر نیز در جریان اعتراضات کارگران ۲۲ کارگر شبانه دستگیر شدند و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • حصر خانگی اسماعیل بخشی

  حصر خانگی اسماعیل بخشی #اسماعیل_بخشی نماینده #کارگران_هفت_تپه که در روز ۲۱آذرماه، از #زندان آزاد شده بود هم اکنون در حصر و بازداشت خانگی است و خانه وی شدیدا تحت کنترل نیروهای اطلاعات سپاه می باشد.

 • توفان توییتری در حمایت از کارگران فولاد اهواز

  توفان توییتری در حمایت از کارگران فولاد اهواز صدای کارگران باشیم! با هشتگ #کارگر_زندانی دوشنبه ۲۶آذر ساعت ۲۱

 • برای آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران بازداشتی فولاد اهواز با همه توان به میدان بیائیم !

  برای آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران بازداشتی فولاد اهواز با همه توان به میدان بیائیم ! ▪️اردوی کار: حداقل 35 نفر از کارگران فولاد اهواز را از یورش دبشب تا کنون نیروهای امنیتی دستگیر کرده اند تا؛ ▪️قلب تپنده و پیشروی جنبش کارگری را در خوزستان و در سراسر ایران از حرکت بازدارند؛ ▪️تا از آشنایی مردم ایران و حامیان داخلی و بین المللی جنبش کارگری با فعالین جسور و کنشگر کارگری که از درون اعتراضات پیگیر کارگران فولاد برای نان و علیه مافیا برخاسته اند، جلوگیری کنند، ▪️تا با کمک بند و زنجیر و سرکوب و دور کردن کنشگران و سازمانگران آگاه از میدان عمل، میدان را برای تاخت و تاز خودفروختگان قدرت، دلالان مافیا، مدیریت، نهادهای منطقه ای و وزارت کار در جهت از هم پاشاندن اتحاد کارگران و درهم شکستن حرکت درخشان اعتراضی آنان فراهم سازند، ▪️تا توجه عموم مردم ایران و جنبش های ضد نظم موجود به این حقیقت بزرگ و راهگشا معطوف نشود که پیکار پیگیر کارگران فولاد، این کارگران را به کانون داغ همبستگی طبقاتی با دانشجویان، سرکوب شده گان حقوق ملی، کسبه جزء، دانشجویان و فعالین محیط زیست تبدیل کرد و حضور امید بخش فعالان این جنبش ها در اعتراضات روزهای اخیر کارگران فولاد، سرمشق عملی از پیکار طبقاتی به رهبری طبقه کارگر و زیر پرچم آن ارائه داد، ...... ▪️مبارزه کارگران فولاد اهواز، نماد مبارزه همه طبقه ما برای حقوق غارت شده و به یغما رفته و برای حق بقاست. پیروزی کارگران فولاد پیروزی همه ماست و شکست آنها شکست همه ماست. همه طبقه ای های خود را در این شرایط دشوار تنها نگذاریم. به هر طریق که می توانیم هر چه رساتر دستگیری ها را محکوم کنیم و برای آزادی بی قید و شرط و فوری همه بازداشت شده گان اقدام کنیم.

 • واکنش به بازداشت گسترده کارگران فولاد اهواز

  واکنش به بازداشت گسترده کارگران فولاد اهواز ▪️▪️فرمانده عملیات سپاه گفته: کارگران بازداشتی تا پایان امروز آزاد می شوند. ▪️اردوی کار: در حالی که یورش نیروهای امنیتی و بازداشت های گسترده با ادامه اعتراضات کارگران و فریادهای حمایت آنان از همکاران شان، همچنین برخاستن صدای همبستگی با کارگران فولاد همراه شده: ▪️کسری غفوری مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران گفته: به نظر می‌رسد این کارگران احضار شده‌اند و بازداشتی در کار نیست. به هر روی پیگیر وضعیت کارگران بازداشتی‌ شب گذشته هستیم ▪️مسئول اداره کار اهواز گفته: از علت بازداشت بی‌خبریم و اطلاعات ما در حد شنیده‌هاست ▪️جواد کاظم‌نسب الباجی، نماینده مجلس از اهواز گفته: نظر می‌رسد که بازداشت کارگران، به تجمعات اعتراضی مربوط می‌شود. این نماینده اضافه کرده: «بازداشت کارگران در حالت کلی محکوم است.» ▪️مسئول عملیات سپاه استان خوزستان گفته: کارگران بازداشتی فولاد اهواز تا پایان امروز آزاد می‌شوند. البته مشروط کرده که «افراد بازداشتی که از بدنه کارگران باشند تا پایان امروز ۲۶ آذر ماه آزاد خواهند شد.»

 • reza

  چهاردهه ماشین کشتار و غارت بی وقفه ادامه یافته و زبان مسالمت آمیز را بخون آغشته اند آیا هنوز زمان دفاع مسلحانه فرا نرسیده؟؟