ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دولت نتانیاهو انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند

دولت اسرائیل به خاطر عدم حمایت پارلمان از طرح جدید دولت برای خدمت سربازی تصمیم گرفت که انتخابات زودهنگام اعلام کند.

بحران سیاسی در اسرائیل دولت ائتلاف راست‌گرایان را به برگزاری انتخابات زودهنگام وادار کرده است. این تصمیم به خاطر عدم حمایت پارلمان اسرائیل (کنست) از طرح جدید دولت برای خدمت سربازی گرفته شد. دولت با این طرح قصد داشت یهودیان ارتدکس افراطی را به خدمت سربازی در ارتش اسرائیل وادار کند.

از زمان استعفای وزیر دفاع هر بحرانی در تصمیم‌گیری دولت را به آستانه انحلال کشانده

ائتلاف بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل دوشنبه ۲۴ دسامبر / ۳ دی اعلام کرد که پارلمان را منحل کرده و در آوریل انتخابات زودهنگام برگزار خواهد کرد. به گزارش روزنامه «واشنگتن پست»، انتخابات به احتمال زیاد روز ۹ آوریل ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

سازش نتانیاهو با ارتدکس‌های افراطی

در بیانیه‌ای که روز دوشنبه حزب لیکود نتانیاهو منتشر کرد، گفته شده «مسئولیت‌های ملی و بودجه‌ای» رهبران احزاب ائتلافی را به این تصمیم رسانده که پارلمان را منحل کنند و در اوایل آوریل بعد از یک دوره چهارساله انتخابات برگزار کنند.

این تصمیم دولت به مخالفتهای گسترده در پارلمان با قانون جدید سربازی مربوط است.

پیشتر رهبر حزب «یش عتید»، از مخالفان و منتقدان نتانیاهو، در بیانیه‌ای گفته بود که از طرح دولت برای اعزام دانش‌آموزان مدارس یشیوا به ارتش حمایت نخواهد کرد.

حزب یش عتید پیشتر بر دولت فشار آورده بود که قانون خدمت سربازی اجباری را اصلاح کند، اما اکنون اعلام کرده به خاطر سازشکاری نتانیاهو با یهودیان ارتدکس افراطی که در طرح پیشنهادی به پارلمان بازتاب دارد، از آن حمایت نخواهد کرد.

همه یهودیان اسرائیل در سن ۱۸ سالگی موظف به خدمت در ارتش هستند. این قانون تنها شامل کسانی نمی‌شود که در مدارس مذهبی یشیوا، به مطالعه تورات مشغول می‌شوند. اما کمبود منابع انسانی در سالهای اخیر و فشار مردم عادی برای برابری در این زمینه دولت را ناچار کرد که این موضوع را بازبینی کند و طرح جدیدی را به پارلمان ارائه دهد که در آن تنها دانش‌آموزان برتر مدارس مذهبی از سربازی اجباری معاف می‌شوند.

ائتلاف نتانیاهو امیدوار بود که آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق، از قانون جدید حمایت کند و حزبش به آن رای دهد. اما او نیز قانون پیشنهادی دولت با شکل فعلی‌اش، که حاصل توافق بین نتانیاهو و احزاب ارتدکس افراطی‌ست، را «خالی از محتوا» توصیف کرد.

بحران‌های پیاپی

دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پی استعفای لیبرمن از وزارت دفاع در نوامبر امسال دچار بحران شد. استعفای ناگهانی لیبرمن در اعتراض به آتش‌بس اسرائیل با حماس پس از دو روز درگیری نظامی در نوار غزه، و همچنین مجوز اسرائیل به پرداخت ۱۵ میلیون دلار کمک مالی قطر به غزه صورت گرفت.

حزب راست افراطی «اسرائیل خانه ما» به‌رهبری لیبرمن با استعفای او از دولت ائتلافی کنار کشید و پنج نماینده آن از حمایت از دولت نتانیاهو دست کشیدند. قبل از این بحران ائتلاف نتانیاهو ۶۶ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) را در اختیار داشت که با خارج شدن لیبرمن از دولت شمار کرسی‌های آن به ۶۱ رسید.

این به معنای آن است که دولت ائتلافی نتانیاهو تنها به خاطر یک کرسی اضافه اکثریت پارلمان را داشت.

اگر هشت نماینده حزب «خانه یهود» هم از دولت خارج می‌شدند، دولت اسرائیل اکثریت خود را هم از دست می‌داد. نفتالی بنت، وزیر آموزش که از رهبران خانه یهود است با نتانیاهو  بر سر انتخاب وزیر دفاع به توافق نرسید، و به همین دلیل انتظار می‌رفت که خانه یهود نیز از دولت ائتلافی خارج شوند و انتخابات زودهنگام برگزار شود. اما خانه یهود بعد از کمی کشمکش برخلاف انتظار همگان اعلام کرد که به خاطر حفظ منافع ملی در شرایط حساس کنونی در دولت باقی می‌ماند.

با این حال، از زمان استعفای وزیر دفاع هر بحرانی در تصمیم‌گیری دولت را به آستانه انحلال کشانده است. دعوای احزاب اسرائیلی بر سر قانون جدید سربازی نمونه‌ای از شکنندگی دولت ائتلافی است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که نتانیاهو علی‌رغم فساد اقتصادی و پرونده‌های قضایی‌اش هنوز از پشتوانه مردمی برخوردار است.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • سهیل بشردوست

    بله بالاخره دلیل اصلی این سخن از جنگ گفتن های این جناب به روش آقای خامنه ای و سرداران سپاه هم مشخص شد؛ مشکلات داخلی و سعی در منحرف کردن افکار عمومی از داخل به خارج! حیف که جواب نداد