Share

در کره جنوبی اتفاقی رخ داد که ماجرای توهین بی‌کیفر نماینده مجلس ایران به یک کارمند اداره گمرک را زنده کرد. یک نماینده پارلمان کره جنوبی به یک مأمور امنیتی فرودگاه بین‌المللی سئول توهین کرد اما چند روز پس از آن، هم در یک نشست خبری و هم به‌شکل شخصی رسماً از این مأمور عذرخواهی کرد.

کیم جونگ-هو، نماینده پارلمان کره جنوبی و محمدباسط درازهی، نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی ایران

کیم جونگ-هو، نماینده پارلمان کره جنوبی و محمدباسط درازهی، نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی ایران

روزنامه جونگانگ دیلی کره جنوبی چهارشنبه ۲۶ دسامبر / ۵ دی گزارش ماجرای بدرفتاری کیم جونگ-هو، نماینده پارلمان این کشور از حزب دموکرات، با یک کارمند فرودگاه بین‌المللی گیمپو سئول را منتشر کرد و نوشت حزب لیبرال که حزب اصلی اپوزیسیون است، خواهان اخراج او از پارلمان شده است.

ماجرایِ رخ‌داده که با واکنش‌های منفی مردم علیه کیم جونگ-هو مواجه شد و موضوع سوء استفاده از قدرت را مطرح کرد، از این قرار است که شامگاه پنج‌شنبه گذشته این نماینده مجلس قصد داشت از سئول به پوسان پرواز کند که یک مأمور جوان بازرسی به کنترل او پرداخت. مأمور از کیم جونگ-هو می‌خواهد کارت شناسایی خود را نشان دهد. نماینده پارلمان کیف پول خود را باز می‌کند و کارت شناسایی خود را که در کیفش و پشت یک برگه پلاستیکی شفاف بود نشان می‌دهد. مأمور فرودگاه از او می‌خواهد که کارت شناسایی‌اش را بیرون آورد تا از نزدیک آن را کنترل کند اما نماینده مجلس امتناع می‌کند. کیم جونگ-هو به مأمور می‌گوید که عضو کمیسیون زیرساخت‌ها و حمل و نقل پارلمان است و تا کنون از او خواسته نشده که کارت شناسایی خود را از کیف بیرون آورد. با این حال مأمور امنیتی درخواست خود را تکرار می‌کند.

کیم جونگ-هو سپس از مأمور امنیتی فرودگاه می‌خواهد که اگر بیرون آوردن کارت شناسایی از کیف جزو قوانین است آن را نشان دهد و بعد با تلفن همراه خود از این مأمور چند عکس می‌گیرد.

روزنامه شوسون ایلبو کره جنوبی شنبه گذشته نوشت این نماینده پارلمان در حالی که مأمور امنیتی کتاب قانون را آورده بود تا به آن استناد کند، به او توهین کرده است. کیم جونگ-هو از همراه خود می‌خواهد تا مدیر فرودگاه را احضار کند و با نزدیک شدن ساعت پروازش بدون آن‌که کارت شناسایی خود را دریافت کند وارد هواپیما می‌شود و همزمان از همراه خود می‌خواهد تا مسائل را حل کند.

کیم جونگ-هو به روزنامه شوسون ایلبو اعتراف کرد که بر سر مأمور امنیتی فریاد کشیده و به‌عنوان نماینده مجلس از او خواسته تا قانونی را که در آن بیرون کشیدن کارت شناسایی از کیف قید شده نشان دهد.

در آیین‌نامه فرودگاه آمده است که مأموران امنیتی باید هویت یک مسافر را «ببینند و احساس کنند» تا اعتبار آن را بتوانند تأیید کند.

کیم جونگ-هو، بعد از ظهر روز گذشته، سه‌شنبه ۲۵ دسامبر / ۴ دی در یک نشست مطبوعاتی شرکت و از این مأمور امنیتی عذرخواهی کرد. او گفت عمیقاً از «رفتار سخیف و شرم‌آور» خود پوزش می‌خواهد.

یک سخنگوی مأموران امنیتی فرودگاه گیمپو که عضو فدراسیون سندیکاهای کره جنوبی است نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که کیم جونگ-هو ساعت ۱۱ صبح با مأمور مذکور تماس تلفنی گرفته و از او شخصاً عذرخواهی کرده است.

به‌گفته سندیکا، مأمور جوان که ۲۴ سال سن دارد نیز اعلام کرده که پوزش نماینده مجلس را می‌پذیرد.

در روزهای گذشته ماجرای مشابهی در ایران رخ داد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی یافت. فیلمی از مراجعه محمدباسط درازهی، نماینده سراوان به گمرک منتشر شد که نشان می‌داد این نماینده مجلس با فحاشی از یک کارمند گمرک می‌خواهد که خارج از نوبت او را به پیش رئیس گمرک ببرد اما یکی از افراد حاضر او را به دلیل فحاشی از سالن بیرون می‌کند. این اقدام نماینده سراوان موجب شد تا جمعی از نمایندگان مجلس از او حمایت و گروهی دیگر از او انتقاد کنند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت محمد باسط درازهی هم خودش عذرخواهی کرده و هم قائل به اشتباه خود است اما کسی شاهد این «عذرخواهی» نبوده است.

با گذشت چند روز از این ماجرا هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس و کمیسیون شوراهای مجلس همچنان در حال بررسی فحاشی نماینده سراوان به کارمند سازمان گمرک هستند.

مجلس شورای اسلامی تا کنون در دو جلسه غیرعلنی نیز به مسئله فحاشی نماینده سراوان پرداخته، اما هنوز حکمی قطعی در این‌باره صادر نشده است.

محمدباسط درازهی مدعی شده بود که ویدئوی منتشرشده از او «دستکاری» شده است. او اندکی بعد به «سرقت علمی» از مقاله ولفرام بوگارد، استاد رباتیک دانشگاه فرایبورگ آلمان نیز متهم شد. بوگارد این سرقت را تأیید کرد.

Share