ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گروه طالبان مذاکره با ایران را تأیید کرد

طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای گفته‌اند که هیئت آن‌ها در تهران با مقامات ایرانی درباره برقراری صلح و امنیت در افغانستان و منطقه گفت‌وگو کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند هدف ایجاد ارتباط با کشورهای منطقه است.

گروه طالبان افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای سفر هیئت خود به ایران را تأیید کرد و گفت مذاکره با مقامات ایرانی درباره برقراری صلح و امنیت در افغانستان و منطقه انجام شد. طالبان گفته‌اند که قصد دارند با کشورهای منطقه تماس‌های خود را ادامه دهند.

بزرگ‌ کنید
نمایندگان طالبان در نشست صلح مسکو،‌ ۹ نوامبر ــ منبع: AFP

طالبان روز سه‌شبنه ۱۱ دی در اطلاعیه‌ای گفته‌اند که یک هیئت از این گروه در ادامه تماس‌ها با کشورهای منطقه، به ایران رفته است.

براساس اطلاعیه طالبان، این هیئت به تهران اعزام شد تا درباره برقراری صلح و امنیت در افغانستان و منطقه، و همچنین خارج شدن نیروهای خارجی از افغانستان دیدگاه این گروه را با ایران در میان بگذارد.

گروه طالبان افزوده است که هیئت این گروه برای جلب حمایت کشورهای منطقه و پایان دادن به جنگ و ناامنی در افغانستان، به این کشورها سفر می‌کند.

منابع خبری افغانستان نوشته‌‌اند که پس از گفت‌وگوی دو هفته پیش طالبان با نمایندگان آمریکا، پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در ابوظبی؛ این دومین بار است که هیئت طالبان وارد تهران می‌شود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز گذشته دوشنبه ۱۰ دی گزارش داد که هیئتی از طالبان روز یکشنبه مذاکراتی را با مقام‌های وزارت امور خارجه ایران از جمله عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزارت خارجه این کشور، انجام داده است.

قاسمی گفت: «با توجه به این‌که افغانستان ۵۰ درصد از اراضی‌اش در اختیار طالبان است، و با توجه به ناامنی و بی‌ثباتی که در افغانستان است، با تمایل و اعلام این موضوع به دولت افغانستان، این موضوع [گفت‌وگوها] صورت گرفت.»

هفته گذشته نیز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در دیدارش با همتای افغان خود اعلام کرد که دولت افغانستان از ارتباطات و گفت‌وگوهای کشورش با گروه طالبان آگاه بوده است و این روند نیز با اطلاع کابل ادامه می‌یابد.

پیش از این، مقام‌های آمریکایی از کمک‌های مالی و تسلیحاتی ایران به گروه طالبان خبر داده بودند. برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸ / ۸ آذر گفته بود تهران از طالبان در افغانستان پشتیبانی می کند و از جمله تأمین سلاح این گروه را بر عهده دارد. او گفته بود: «ایران دست‌کم از سال ۲۰۰۷ تا کنون حمایت مادی از طالبان را انجام داده است.»

ایران این اتهامات را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.