ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مأموران امنیتی تجمع کشاورزان اصفهان را به خشونت کشاندند

شمار زیادی از کشاورزان اصفهان که خواهان حق‌آبه خود هستند بار دیگر با شعار «این‌‌همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی» دست به اعتراض زدند اما نیروهای امنیتی به آن‌ها حمله کرده و تیر هوایی شلیک کردند.

کشاورزان معترض اصفهان در اعتراض به دریافت نکردن حق‌آبه خود در پل خواجو اصفهان تجمع کردند و شعارهایی علیه وضع موجود و مسئولان حکومتی سر دادند. نیروهای امنیتی که شمار آن‌ها زیاد بود برای پراکنده کردن کشاورزان تیرهوایی شلیک کردند و آن‌ها را کتک زدند. یکی از نمایندگان اصفهان در مجلس می‌گوید دولت، وزارت اطلاعات و شورای امنیت ملی کشور مسائل مربوط به استان اصفهان را امنیتی کرده‌اند.

بزرگ‌ کنید
تظاهرات مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان با خشونت نیروهای امنیتی روبه‌رو شد ـ تجمع اعتراضی کشاورزان استان اصفهان چهارشنبه ۱۲ دی

تجمع اعتراضی کشاورزان استان اصفهان چهارشنبه ۱۲ دی در پل خواجو و بستر رودخانه خشکیده زاینده‌رود برگزار شد. سپس کشاورزان با حضور گسترده مأموران امنیتی به سمت سی‌وسه پل راهپیمایی کردند. برخی دیگر از کشاورزان خوراسگان نیز به سمت پل خواجو تظاهرات کردند.

در تمام طول تجمع و راهپیمایی، مأموران امنیتی با خودروهای زرهی و ماشین‌های آب‌پاش حضور داشتند. با حرکت تظاهرکنندگان به سمت استانداری، نیروهای امنیتی به آن‌ها حمله و اقدام به شلیک هوایی کردند. کشاورزان در مقابل حمله مأموران فریاد می‌زدند «بی‌شرف، بی‌شرف». برخی گزارش‌های تأیید نشده حاکی از بازداشت جمعی از کشاورزان دارند.

شعارهای کشاورزان معترض از جمله چنین بودند: این‌ همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی؛ حتی اگر بمیریم، حق‌آبه را می‌گیریم؛ روحانی دروغگو زاینده‌رود ما کو؛ کشاورز می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد؛ نیروی انتظامی به هوش باش، زحمتکشیم نه اوباش.

کشاورزان اصفهانی از آغاز مهرماه سال جاری در اعتراض به عدم تخصیص آب برای کشت پاییزه در شهرهای مختلف این استان تجمع کردند. به‌گفته آن‌ها ممنوعیت کشت و محقق نشدن وعده‌های دولت مبنی بر جبران خسارت‌های مالی ناشی از عدم کشت، معیشت آن‌ها و خانواده‌های‌شان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

استاندار اصفهان پیشتر به کشاورزان قول داده بود که مشکلات آن‌ها برای کشت پائیزه را برطرف کند. معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان اما تأمین حق‌آبه را به بارش کافی باران و افزایش سطح ذخیره آب مشروط کرده بود.

کشاورزان اصفهان اما اظهارات مقام‌های دولتی را «دروغ» می‌دانند و می‌گویند که حق‌آبه آن‌ها به صنایع فولاد و سرامیک در استان‌های اصفهان و یزد مصرف می‌شود.

در همین حال حسن کامران دستجردی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه در نطق میان دستور خود بر لزوم پرداخت حق‌آبه به استان اصفهان تأکید کرد و گفت: «از زمان صفویه معلوم شده است که نزدیک به ۳۰۰ مترمکعب در کانال و ۸۵۰ مترمکعب در رودخانه است. با شهرهای هم‌جوار هیچ درگیری وجود ندارد در حالی‌که باید این حق‌آبه پرداخت شود.»

کامران دستجردی با بیان این‌که اراده‌ای در وزارت نیرو برای حل مشکل آب اصفهان وجود ندارد، گفت در بودجه سال جاری نزدیک به ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به استان اصفهان اختصاص داده شده اما اقدامی صورت نگرفته و دولت، وزارت اطلاعات و شورای امنیت ملی کشور مسائل مربوط به استان اصفهان را امنیتی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • farid

    - پیشنهاد محسن_رضایی - طراح عملیات کربلای ۴ - فریب ؟!- با ۴۰۰۰۰ کشته - برای مقابله با آمریکا و مشکلات اقتصادی کشور: به عنوان پاسدار انقلاب قول می‌دهم که همان هفته اول هزار سرباز آمریکایی را اسیر می‌گیریم که برای آزاد کردنشان باید چند هزار دلار بدهند! - تحلیل محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مورد تصمیم ترامپ در این خلاصه شده که «خروج آمریکا از سوریه یک عقب نشینی خفت‌بار است! و حتماً ترک منطقه سوریه و سایر قسمت‌های منطقه موجب ارتقای امنیت و آرامش منطقه خواهد شد!!.» - گروه طالبان اعلام کرد که با مقام‌های جمهوری اسلامی در تهران بر سروضعیت افغانستان "پس از اشغال" گفت‌وگو کرده است!!. - با اعلام خروج امریکا از افغانستان عوامل حکومتی و پاسداران طی هفته جاری چندین -مرتبه با گروه فاشیستی طالبان در هرات افغانستان و تهران مذاکرات کاملا سری بدون حضور نماینده دولت افغانستان انجام داده اند! . - باید منتظر ثمرات و نتایج مخرب این ملاقاتها در طی ماههای اینده بود! . - استدلال خامنه‌ای این است که دشمن با «کارهای ضدامنیتی» به دنبال ساقط کردن نظام است. بودجه نظامی و اطلاعاتی ایران در سال ۹۸ نیز بر اساس همین استدلال بسته شده است. چنانکه بودجه نظامی کاهش پیدا کرد و در عوض بودجه وزارت اطلاعات با ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به سال گذشته به ۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده است!!.