ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

امیر امیرقلی، یکی دیگر از اعضای تحریریه نشریه چپ‌گرای «گام» بازداشت شد

پدر این نویسنده و فعال حقوق کارگران بازداشت او را تأیید کرده است. از محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست و مراجع قضایی نیز بازداشت او را تأیید و اتهاماتش را اعلام نکرده‌اند.

وزارت اطلاعات امیر امیرقلی، نویسنده و یکی از اعضای تحریریه نشریه گام را بازداشت کرده است. امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری، دو عضو دیگر تحریریه این نشریه چپ‌گرا و حامی حقوق کارگران معترض ایرانی نیز پیش از این بازداشت شده بودند.

بزرگ‌ کنید
امیر امیرقلی، یکی از اعضای تحریریه نشریه چپ‌گرای «گام»

نخستین بار دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده بود که دوشنبه ۲۴ دی مأموران وزارت اطلاعات، امیر امیرقلی را در بابلسر بازداشت کرده‌اند. مراجع قضایی هنوز اتهامات این نویسنده و فعال سیاسی را اعلام نکرده‌اند. از محل نگهداری او هم اطلاعی در دست نیست. آخرین مقاله‌ای که از او با عنوان «سلطنت آفت بشریت است» منتشر شده، در انتقاد از حکومت پهلوی دوم است. نویسنده در این مقاله از حکومت شوراها دفاع می‌کند.

نشریه گام از آغاز اعتراضات کارگری در ایران خبرهای اعترضات کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز را دنبال کرده و از خواسته‌های کارگران برای پرداخت دستمزدهای معوقه و واگذاری مدیریت این واحدهای تولیدی به شوراهای کارگری دفاع کرده است.

در دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی خبرهایی دست به دست می‌شد مبنی بر آنکه مأموران امنیتی وسایل شخصی از جمله موبایل امیر امیرقلی را در اختیار گرفته‌اند و از طرف او پیام‌هایی برای دوستان و خانواده‌اش ارسال کرده‌اند با این هدف که وانمود کنند او بازداشت نشده. عباس امیر قلی، پدر امیر اما پنجشنبه ۲۷ دی بازداشت او را تأیید کرده است.

مأموران امنیتی شامگاه ۱۹ دی‌ به منزل پدری امیرحسین محمدی‌فر و ساناز الله‌یاری رفته و آنها را دستگیر کردند. آن‌ها نیز مانند امیر امیرقلی عضو تحریریه نشریه گام بودند و در ماه‌های اخیر در حمایت از کارگران و به ویژه تجمعات اعتراضی کارگران مطالبی نوشته بودند.

پیش از این در ۱۳ آذر نیز عسل محمدی، یکی دیگر از اعضای تحریریه نشریه گام توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود.

عسل محمدی ۱۵ دی با قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

عسل محمدی که در اطلاعات اهواز با سپیده قلیان، فعال مدنی در یک سلول زندانی بود، با انتشار نوشته‌ای در اینستاگرام شرحی از  نحوه بازجویی قلیان به دست داد:

«شاهد ساعت‌های طولانی بازجویی‌اش بودم و از ده صبح تا پاسی از نیمه شب تقریباً هر روز این پروسه تکرار می شد. من صدای فریاد و توهین‌های بازجویش را از اتاق کناری می‌شنیدم. شاهد روزی بودم که چنان فشاری برای اعتراف دروغ بر او آوردند که پنجه بر چهره‌اش می‌کشید و آرزوی مرگ می‌کرد.»

سپیده قلیان همراه با اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود. اسماعیل بخشی اعلام کرده که مأموران اطلاعات اهواز او را شکنجه داده‌اند و خواهان مناظره با وزیر اطلاعات شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • فرزاد

    به باور من تمامیت ارضی خواهان و دیگرانی از قبیل سلطنت طلبان بسیار هم خوشحال و راضی هستند که رژیم در کوردستان،بلوچستان، آذربایجان و خوزستان دست به کشتار و ترور و سرکوب میزند ونیز بسیار خوشحال هستند که فعالین کارگری و کارگران کمونیست توسط رژیم سرکوب میشوند. بورژوازی یک اوپوزیسیون قلابی و دروغین است، چرا که سیاست همه آنها در مقابل ملتهای تحت ستم، کارگران و زنان، ستم، استثمار ، فقر و سرکوب است. دعوای آنها در واقع سهم خواهی از دسترنج کارگران است. امروز طبقه کارگر همچون غولی در حال خارج شدن از شیشه خفقان، ترس، توهم و پراکندگی است طبقه حاکمه و رژیهایی که آن را نمایندگی می کنند، بیهوده تلاش می کنند زمان را به عقب برگرداند. دوران شیادی و فشار به کارگران به اسم نئولیبرالیسم که فلاکت و ریاضت اقتصادی کارگران را بهمرا دارد، سپری شده است. حال باید دید که این غول چگونه از این فرصت به نفع خوداستفاده می کند.

  • نشریه گام

    خبر فوری #امیر_امیرقلی به زندان اوین منتقل شد. امیر(علی) امیرقلی از اعضای هیئت تحریریه نشریه گام که در بابلسر توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، پس از چهار روز بی خبری به تهران و بازداشتگاه اوین منتقل شده است. امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی فرد و ساناز الهیاری باید فوری و بی قید و شرط آزاد شوند. نشریه گام

  • پدرامیر امیرقلی:وزارت اطلاعات به جای پسرم توییت می کند

    پدرامیر امیرقلی:وزارت اطلاعات به جای پسرم توییت می کند اردوی کار:علی (امیر) امیرقلی، ندانی سیاسی سابق وعضو هیات تحریریه نشریه الکترونیکی گام روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه درخانه پدریش دربابلسر از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است. ▪️عباس امیرقلی،پدرامیر درموردبازداشت پسرش و ترفند وزرات اطلاعات گفته:به محض این‌که ما مساله بی‌خبری از امیر را منتشر کردیم و اشاره کردیم که احتمال می‌دهیم ایشان بازداشت شده باشد، وزرات اطلاعات روزچهارشنبه ازگوشی و امکانات تماس امیراستفاده کردوازطرف اوچندین پیام دروغین به مافرستاد که من بازداشت نیستم ونزد یکی ا دوستانم هستم. من سریعا با دوستی که در آن پیام نوشته بود پیش اوهستم تماس گرفتم ومتوجه شدم که همه این‌ها کذب است وامیراصلا پیش این دوستش نرفته واین اطلاعات غلطی بود ت به قول معروف ما را سرکاربگذارند والبته به همین هم بسنده نکردند.ماموران باتوجه به علاقه امیر به ورزش و فوتبال،درصفحه توئیتری ایشان هم بابت مسابقه ایران وعراق یک متن گذاشته بودند که نتیجه بازی امروز راچی پیش‌بینی می‌کنید تابه این شکل وانمود کنندکه خبر بازداشت امیرکذب است