ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#من_هم_شکنجه_شدم

«من هم شکنجه شدم، اعترافات اجباری مرا نیز پخش کنید»

گفت‌و‌گو با محمد پورعبدالله

محمد پورعبدلله کارزاری را به نام «#اعترافات_اجباری_مرا_نیز_پخش_کنید» آغاز کرده است. این عضو سابق دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب در دهه هشتاد سه سال در زندان بود و شکنجه را تحربه کرد.

محمد پورعبدالله، از فعالان چپ دانشجویی در دهه ۱۳۸۰ گفت‌و‌گو با «زمانه» درباره اعتراف‌های اجباری اخیر پخش‌شده در تلویزیون جمهوری اسلامی می‌گوید که برای بی‌ثمرشدن تلاش‌های رژیم، باید با یک تابو در فعالیت سیاسی مبارزه کرد و این تصور را در هم شکست که هر زندانی سیاسی تن‌داده به اعتراف اجباری زیر شکنجه باید تا آخر عمر شرمگین باشد.

پورعبدالله که در دوره زندان شکنجه شده، به تازگی پیشنهاد آغاز کارزاری را داده است به نام: #اعترافات_اجباری_مرا_نیز_پخش_کنید.

اسماعیل بخشی،‌ کارگر نیشکر هفت‌تپه و سپیده قلیان، فعال مدنی با افشاگری درباره شکنجه در دوران بازداشت الهام‌بخش کارزاری علیه شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی شدند. با اوج‌گرفتن کارزار «#من_هم_شکنجه_شدم»، جمهوری اسلامی اعتراف‌های اجباری بخشی و قلیان و برخی دیگر از فعالان کارگری یا چپ‌گرا را از تلویزیون دولتی پخش کرد و بر اساس روال معمول دستگاه قضایی‌اش، آنها را به «ارتباط با خارج» متهم کرد.

انتشار اعتراف‌های اجباری ادامه یافت و خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران اعتراف‌های اجباری گروهی از فعالان دانشجویی چپ، موسوم به «دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب»،‌ مربوط به ۱۳۸۶ را منتشر کرد. جمهوری اسلامی با پخش اعتراف‌های اجباری مربوط به بیش از یک‌دهه پیش، قصد اثبات ارتباط فعالان امروز با خارج کشور را داشت.

محمد پورعبدالله، یکی از فعالان چپ دانشجویی سابق درباره این تلاش‌های امنیتی می‌گوید: «اگر حکومت به اعترافات اجباری رفقای ما از ۱۱ سال پیش بازگشته، می‌خواهد با استفاده از آنها به جنبش کارگری امروز انگ بزند و چهره آن را تخریب کند».

به باور پورعبدالله، دلیل تلاش‌های گسترده جمهوری اسلامی برای تخریب چهره جنبش کارگری و جعل اتهام‌های کاذب از جمله ارتباط با خارج را باید در ایدئولوژی نظام جست. به گفته پورعبدالله، این ایدئولوژی‌ برحمایت از «مستضعفان» بنا شده و بدین‌ترتیب قدرت‌گرفتن جنبش‌های کارگری و دیگر طبقات فرودست تهی‌بودن آن را آشکار و خطری جدی برای نظام ایجاد می‌کند.

محمد پورعبدالله از اعضای سابق دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب است که در دهه هشتاد سه سال را در زندان گذراند. او در این مدت شکنجه فیزیکی، انفرادی و شکنجه های روحی را تجربه کرده است. آثار زخم‌های شکنجه بر پای او تا یک‌سال باقی مانده بود.

به باور پورعبدالله، اگر فشار برای دادخواهی قربانیان شکنجه بیش از پیش از درون جامعه مدنی و افکار عمومی ایران نشأت بگیرد، کارزار «من هم شکنجه شدم» نیز می‌تواند به کارزاری تأثیرگذار بدل شود، چرا که به گفته او جمهوری اسلامی اگر تحت فشار قرار گیرد، رفتارش را بازنگری می‌کند.

کارزار #من_هم_شکنجه_شدم:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.