ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مادورو دست به دامان پاپ شد

رئیس جمهوری ونزوئلا در نامه‌ای از رهبر کاتولیک‌های جهان خواست برای حل بحران سیاسی در ونزوئلا پادرمیانی کند.

وزیر خارجه واتیکان اعلام کرد که نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در نامه‌ای از رهبر کاتولیک‌های جهان خواسته است برای حل بحران سیاسی در ونزوئلا پادرمیانی کند. همزمان تعداد کشورهای اروپایی که خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند از ۹ کشور به ۱۱ کشور افزایش یافت.

بزرگ‌ کنید
دو سال قبل هم مادورو در یک سفر اعلام نشده به واتیکان برای حل بحران ونزوئلا از پاپ فرانسیس کمک خواسته بود

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاردینال پیترو پارولین، وزیر خارجه واتیکان دوشنبه ۴ فوریه/ ۱۵ بهمن در گفت‌وگویی تأیید کرد که نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در نامه‌ای از پاپ فرانسیس خواسته در بحران سیاسی ونزوئلا به عنوان میانجی با کشورهای غربی وارد مذاکره شود.

یک شبکه تلویزیونی ایتالیا بخش‌هایی از گفت‌وگو با مادورو را پخش کرد. رئیس جمهوری ونزوئلا در این گفت‌وگو می‌گوید نامه‌ای به پاپ فرانسیس نوشته با این امید که رهبر کاتولیک‌های جهان «روند گفت‌وگوها [در بحران سیاسی] ونزوئلا را تسهیل و تقویت» کند.

دو سال قبل هم مادورو در یک سفر اعلام نشده به واتیکان برای حل بحران ونزوئلا از پاپ فرانسیس کمک خواسته بود. در آن زمان واتیکان با انتشار بیانیه‌ای گفته بود «پاپ که یک آرژانتینی است مصرانه از رئیس جمهوری ونزوئلا خواسته شجاعانه راه گفت و گوی صادقانه و سازنده را در پیش گیرد.»

اتحادیه اروپا هشدار داده بود که اگر نیکلاس مادورو تا یکشنبه ۴ فوریه/ ۱۵ بهمن برگزاری انتخابات آزاد را نپذیرد، ریاست جمهوری خوان گوایدو را به رسمیت می‌شناسد. در پایان اولتیماتوم اروپا، مادورو برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را رد کرد و اعلام کرد که کشورش آماده دفاع در برابر هرگونه مداخله خارجی است. با به پایان رسیدن این ضرب‌الاجل، فرانسه، اسپانیا، آلمان، بریتانیا، پرتغال، سوئد، دانمارک، اتریش و هلند ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس پارلمان ونزوئلا را به رسمیت شناختند. ساعتی بعد لهستان و جمهوری چک نیز به این گروه پیوستند.

کاراکاس در واکنش به این اقدام ۱۱ کشور اروپایی اعلام کرده که در روابطش با اتحادیه اروپا تجدید نظر می‌کند. مادورو همزمان در سخنانی که در کاراکاس ایراد کرد، مسئولیت حمله نظامی احتمالی آمریکا به ونزوئلا را متوجه اروپا و به ویژه اسپانیا کرد:

«اگر روزی [در ونزوئلا] کودتا شود، اگر روزی آمریکایی‌ها به ونزوئلا حمله کنند، دست شما هم به خون آلوده است.»

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا چهارشنبه ۲۴ ژانویه/ ۴ بهمن در برابر جمعیت عظیمی از معترضان ضد دولتی سخنرانی کرد و خود را رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا نامید. او خواهان برگزاری انتخابات آزاد و برکناری نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری فعلی شده است. دولت ترامپ بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته بود.

اسپانیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا، چهار کشور عضو اتحادیه اروپا شنبه هفته گذشته هشت روز به مادورو فرصت داده بودند انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را برگزار کند. نیمه‌شب گذشته این مهلت سپری شد. مادورو در سخنانی اولتیماتوم اتحادیه اروپا را پیشنهادی بی‌شرمانه دانست و انتخابات زودهنگام پارلمان را به عنوان بدیلی برای پیشنهاد اروپا مطرح کرد. روسیه، ایران، ترکیه و چین همچنان از مادورو حمایت می‌کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه ۳ فوریه/ ۱۴ بهمن در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس احتمال دخالت نظامی ایالات متحده در ونزوئلا را رد نکرد.

پارلمان اروپا پنجشنبه گذشته با صدور قطعنامه‌ای در بروکسل ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت شناخت. پارلمان اروپا در این قطعنامه نقض حقوق بشر در ونزوئلا و سرکوب مخالفان را محکوم کرده بود. همزمان رسانه‌های دولتی ونزوئلا تصاویری از راهپیمایی کارگران شرکت نفت و گاز این کشور در حمایت از مادورو را منتشر کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد که اتحادیه اروپا کارگروهی را مأمور گفت‌وگو با اپوزیسیون ونزوئلا کرده است. پنجشنبه آینده در اوروگوئه این کارگروه نخستین دور گفت‌وگوها را برگزار می‌کند.

در دوران حکومت طالبان بر افغانستان، برخی از کشورهای جهان طالبان را به رسمیت نشناختند. بعد از پیروزی انقلاب چین نیز ایالات متحده آمریکا تا سال‌های دهه ۱۹۷۰ از شناسایی جمهوری خلق چین خودداری کرد و دولت تایوان را به عنوان تنها دولت قانونی در چین به رسمیت می‌شناخت. آمریکا در لیبی نیز حکومت معمر قذافی را از رسمیت انداخت و همچنین در سال ۲۰۱۴ از شناسایی حکومت بشار اسد در سوریه خودداری کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.