Share

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از دیدار و گفت‌وگو با علی العلاق، رییس کل بانک مرکزی عراق از نهایی شدن مکانیسم بازپرداخت بدهی‌‌های نفتی عراق به ایران خبر داد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران و علی العلاق، رییس کل بانک مرکزی عراق

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۱۶ بهمن در یک نشست خبری پربازتاب با اشاره به اینکه ایران هر ماه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌کند، گفته بود دولت عراق از پرداخت پول گاز به ایران خودداری می‌کند و ایران ۲ میلیارد دلار هم بابت صادرات گاز و برق از این کشور طلب دارد. زنگنه گفت:

«هیچ کشوری برای ما فداکاری نمی‌کند و ما هم توقعی نداریم. عراق راه‌های خیلی سهل‌الوصولی برای کمک به ایران دارد و همه را به عراقی‌ها پیشنهاد دادم ولی آنها نپذیرفتند.»

وزیر نفت با تأکید بر آنکه «مشکل آمریکاست» در ادامه سخنانش گفت «عراق مخالف صادرات نفت از بصره، سوآپ نفت از کرکوک یا حتی انجام مطالعات است.»

عبدالنصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران که برای انجام مذاکرات بانکی به عراق سفر کرده، یک روز پس از نشست خبری وزیر نفت ایران، بعد از دیدار و گفت‌وگوی چهار ساعته با علی العلاق، همتای عراقی خود از ارتقای سطح روابط مالی بین ایران و عراق خبر داد. همتی گفت:

«کشور عراق بزرگ‌ترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است و لازمه دوام این ارتباط میان دو کشور، روابط بانکی است.»

همتی در ادامه اعلام کرد که بانک مرکزی ایران با کشورهای روسیه، ترکیه، هند و چین و دیگر کشورها به راهکارهای مالی برای مبادلات دست یافته:

«اکنون نیز اطمینان دارم با همکاری دولت عراق و نیز با پیگیری هر چه سریع‌تر مناسبات اقتصادی و ایجاد کانال مالی پرداخت به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.»

در این دیدار علی العلاق نیز اطمینان داد که بانک مرکزی عراق تمام تلاش خود را برای رفع موانع همکاری‌های اقتصادی دو کشور به کار خواهد برد.

در پایان این دیدار قرار شد بدهی‌های ناشی از صادرات گاز و برق به عراق بر اساس دستور پرداخت بانک مرکزی ایران پرداخت یا منتقل شود و درآمدهای صادرات آتی نیز در همین چارچوب مورد استفاده قرار گیرد.

عراق روزانه هزار و ۳۰۰ مگاوات برق و ۲۸ میلیون متر مکعب گاز که آن هم برای تولید برق به مصرف می‌رسد از ایران وارد می‌کند. بعد از خروج آمریکا از برجام، ایالات متحده برای قطع وابستگی عراق به برق و گاز ایران به این کشور ۴۵ روز مهلت داد. این مهلت به مدت سه ماه دیگر تمدید شد. مقامات عراقی اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند در مدت کوتاهی به واردات گاز از ایران خاتمه دهند اما در درازمدت تلاش می‌کنند کشورهای دیگری همچون ترکیه، اردن، کویت و عربستان سعودی را جایگزین ایران در واردات برق و انرژی کنند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دیدار و گفت‌وگو با مقامات بلندپایه عراقی اعلام کرده بود که کاخ سفید خواهان رویکرد سختگیرانه‌تر عراق نسبت به جمهوری اسلامی ایران است. وزیر خارجه ایران اما از عراقی‌ها خواسته بود روزی «اسب بازنده شرط‌بندی نکنند.»

بیشتر بخوانید:

ظریف در بغداد: کشورهای منطقه روی اسب بازنده شرط‌بندی نکنند

Share