ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

محمد یزدی: روحانی به قدر «علم و فهم»‌اش سخن بگوید

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع بسیجیان با انتقاد از سخنان رئیس جمهوری اسلامی درباره حجاب، گفت منکر حجاب کافر است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان، حسن روحانی را به خاطر سخنانش درباره حجاب سرزنش کرد و از رئیس جمهوری اسلامی خواست به اندازه علم و فهم‌اش سخن بگوید.  محمد یزدی، سید عباس صالحی، وزیر ارشاد اسلامی را نیز از خطاب و عتاب بی‌نصیب نگذاشت.

بزرگ‌ کنید
محمد یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان

آیت‌الله محمد یزدی شامگاه سه‌شنبه ۱۷ بهمن در سخنانی که در جمع گروهی از دانشجویان بسیجی و استادان آن‌ها در قم ایراد کرد گفت:

 «متأسفانه بعضی از شهرها در بحث حجاب بدتر از قم عمل می‌کنند. کسی که علیه حجاب حرف می‌زند، هر کسی می‌خواهد باشد، باید مواظب باشد در مورد حجاب چه می‌گوید، باید بلد باشد وقتی از اسلام حرف می‌زند، چه می‌گوید. ما انقلاب کردیم تا کسی بی‌حجاب نباشد، زیر گلویش را باز نکند و هرچه دلش خواست علیه اسلام و انقلاب حرف نزند.»

حسن روحانی دوشنبه یکم بهمن در سخنانی در وزارت ارتباطات درباره حجاب گفته بود:

«قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. عفت شاخص‌های زیادی دارد. کما این‌که می‌توان کسانی را هم یافت که ظاهر مطابق قانون دارند و حجاب دارند (چه مرد و چه زن) ولی اصول عفت را رعایت نمی‌کنند. به نظر من عفت مردم ما را فقر اقتصادی و ناتوانی در ازدواج، بیشتر تهدید می‌کند تا رعایت حجاب مطابق استانداردهایی که عده‌ای دوست دارند و تعریف کرده‌اند.»

محمد یزدی در ادامه سخنانش در جمع دانشجویان بسیجی قم در پاسخ به روحانی، از او دعوت کرد که به اندازه «علم و فهم»‌اش سخن بگوید:

«اگر رئیس جمهور می‌باشید، باید به مردم خدمت کنید. مشکل مردم را حل کنید. اگر اسلام را بیان می‌کنید، به اندازه علمتان و فهمتان بگوید. نباید بیش از این گفت. حجاب از ضروریات دین است و منکرش کافر است.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای روحانی اعلام کرده که رسانه‌ها سخنان رئیس جمهوری را تحریف کرده‌اند.

با بالا گرفتن انتقادات اصول‌گرایان از سخنان رئیس جمهوری اسلامی درباره ربط عفت و حجاب، برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران سخنان روحانی در صدر انقلاب را با استناد به کتاب خاطرات او بازنشر کرده بودند. روحانی که در آن زمان مسئول اجرایی کردن طرح حجاب اجباری در ادارات ارتش بود گفته بود:

«زنان کارمند که بی‌حجاب بودند، شروع کردند به غر زدن و شلوغ کردن، ولی من محکم ایستادم و گفتم: از فردا صبح دژبان مقابل درب ورودی موظف است از ورود خانم‌های بی‌حجاب به محوطه ستاد مشترک ارتش جلوگیری کند.»

محمد یزدی در ادامه سخنانش سید عباس صالحی، وزیر ارشاد اسلامی را هم بی‌نصیب نگذاشت:

«به این وزیر ارشاد هم می‌گویم، برای چه هر روز بزرگداشت برگزار می‌کنید، در یکی از این سالن‌ها هر روز خواننده‌ای می‌آورید، اسم آن را وزارت ارشاد اسلامی می‌گذارید، باید از این خانواده شهداء خجالت کشید. می‌گویند ما قرآن و جلسه قرآن هم داریم. واقعاً می‌خواهید قرآن هم نداشته باشید؟»

 وزارت ارشاد اسلامی در هفته‌های گذشته علی قمصری و حمید عسگری را به دلیل تک‌خوانی صدای زن در کنسرت‌هایشان از ادامه فعالیت هنری منع کرده است. مهدی یراحی نیز به خاطر انتشار موزیک ویدیوی «پاره سنگ» ممنوع‌الکار شد. یراحی در این اثر فقر و ویرانی در استان خوزستان را به عنوان یکی از پیامدهای جنگ ایران و عراق مضمون قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آذران

    اگر حجاب از ضروریات اسلام بود و منکرش کافر بدون شک در قرآن یک آیه می آمد که زن باید پوشیده باشد بجز مچهای دست و پا به پایین. با همین روشنی و صراحت! اینها را خودتان درست کردید و بلای جان مردم شدید. دکان شما است. خودتان بدترین دشمن اسلام هستید. بگفته بنیانگذار این حکومت سراسر فساد و خیانت ، حفظ اسلام واجب است ولی اوجب واجبات حفظ حکومت است ! شما انقلاب نکردید. از انقلاب سؤاستفاده کردید. کردم انقلاب کردند برای اینکه حکومت فردی و تمام عمر نباشد، حاکم بطور موقت و برای زمان معین با رای مردم بیاید و با خواست مردم برود ، همه برای انتقاد از بالاترین مقام آزاد باشند. غارت نباشد. نه این که چهل سال کشور را غارت کنید، مردم به جان آمده را بکشید ، زندانی و شکنجه کنید، به جوانان مردم برای اعتراض به تقلب در انتخابات تجاوز کنید، سرمایه های مردم را به دشمنان ایران ببخشید، تریلی تریلی سرمایه های مردم را بار کنید و به جنوب لبنان بفرستید، خانه ها و مدرسه ها و کشتزارها و کارخانه ها ویران شوند و حوزه های آخوندی و خانه های شماباشکوهتر از کاخ شاهان شود و .... ! شرم ندارید !

  • امیر راست گفتار

    اقا یوسف : یراحی توی اهنگش اصلا نگفته دفاع از زن و بچه و حتی دفاع از سگ و گربه کار بدیه " جنگ وقتی پیش اومد مردان هر مملکتی خودشون رو برای جنگیدن و نبرد اماده میکنند و در تاریخ هم این مختص به مسلمانها نبوده " اما جنگ ایران مسئله قابل اجتنابی بود که اگر ادعاهای صدور انقلاب یا تحریک مردم عراق برای شوریدن برعلیه حکومت صدام نبود هیچوقت اتفاق نمی افتاد " جنگ خانمان براندازه و هیچوقت هم از جنگ نمیشه نتایج دلخواه را بدست اورد " اقا یوسف " جنگ یکی از وحشتناکترین ابزار کشتار جمعیست و نتایجش بسیار اسفبار ! شما فقط دلت برای زن و بچه ها میسوزد یا مردان جوان و پیران هم قابل دلسوزی هستند؟ امروزه عقل بشریت به انجا رسیده که حتی الممکن از جنگ پرهیز کند " عقاید جمهوری اسلامی امروزه روز حتی برای ما مردمی که چهل سال پیش برای برقراریش انقلاب کردیم دیگر جذاب نیست " این ادعای ما مردم که شاید همه مردم را در بر بگیرد اگر صد در صد درست نباشد لااقل اکثریت مردم را در بر میگیرد و اوضاع به گونه ای رقم خورده که متاسفانه حرف اکثریت در رو ندارد و این اقلیت است که با در دست داشتن اکثر ابزار قدرت حکم میراند " اعتراض شما به تخطئه جنگ که حاکمیت سعی در مقدس جلوه دادنش دارد اب ریختن به اسیاب دشمن است !

  • یوسف

    یکی نیست به این الاغ یراحی بگه مردک اگه بیان به زن و بچه ات تجاوز کنن تو کاری نکن و بگو جنگ چیز بدی شما مشغول کارتان باشید . مردک بدان که در سایه همان مردانی که جنگیدند و پیروز شدند الان تو میتونی عرعر کنی و برای چند تا خری میل خودت ترانه چرت وپرت بسازی کمی عقل هم خوب چیزی اگه بعضی ها داشته باشن