ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا: کانال مالی با ایران کاربرد چندانی نخواهد داشت

گوردون ساندلند به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که اگر از کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران استفاده کنند، تحت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار خواهند گرفت.

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا اعلام کرد که شرکت‌هایی که از کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران استفاده کنند، تحت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار خواهند گرفت. گوردون ساندلند از اقدام اروپا در ایجاد کانال مالی برای حفظ برجام به عنوان «برگ درخت انجیری» برای پوشاندن برهنگی از روی شرم یاد کرد.

بزرگ‌ کنید
گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا

به گزارش بلومبرگ، گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا جمعه 8 فوریه/ 19 بهمن در گفت‌وگویی به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که چنانچه از کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران استفاده کنند، آمریکا آن‌ها را شناسایی می‌کند و تحت تحریم قرار می‌دهد.

پنجشنبه ۳۱ ژانویه کانال مالی برای تراکنش‌های مالی با ایران موسوم به «Instex» رسماً آغاز به کار کرد. به گفته صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و سید حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی «اینستکس» دو شرط گذاشته‌اند: یکی پذیرش FATF و دوم مذاکره درباره برنامه موشکی سپاه. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران شامگاه گذشته در گفت‌وگو با روسیا الیوم با  اشاره به کانال مالی اروپا با ایران گفت:

«مکانیزم ایجاد شده، مکانیزم مالی واقعی نیست. این مکانیزم زمینه را برای ارتباط بین تجار ایرانی و اروپایی مهیا می‌کند و قرار است گسترش پیدا کرده و کشورهای غیر اروپایی را نیز در بر بگیرد.»

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در ادامه سخنانش بر همین معنا تأکید کرد:

«اقدامات آمریکا علیه ایران به این معنی است که کانال به اصلاح مالی اروپا وجود خواهد داشت اما استفاده اندکی از آن خواهد شد.»

ساندلند در این گفت‌وگو از ایجاد کانال مالی برای تجارت برای ایران به عنوان «برگ درخت انجیری» یاد کرد که اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته‌ای در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است. کنایه‌ای از داستان آدم و حوا در کتاب مقدس درباره پوشاندن برهنگی از روی شرم.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی همزمان با این اظهارات در دیدار با پرسنل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی توصیه کرد که مسئولان به اروپایی‌ها هم اعتماد نکنند:

«نمی‌گویم با آن‌ها ارتباط نداشته باشیم، بحث سر اعتماد است. به این‌ها نمی‌شود اعتماد کرد و احترام گذاشت؛ بارها این را دیده‌ایم؛ فرانسه یک‌جور، انگیس یک‌جور و هر کدام یک جور دیگر بدانیم با چه کسی قرار می‌بندیم و سر چه می‌بندیم.»

قرار است کشورهای اروپایی عضو ناتو کانال مالی برای تجارت با ایران موسوم به «اینستکس» را هفته آینده در اجلاس ناتو در بروکسل به بحث بگذارند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها از کشورهای اروپایی انتقاد کرده که سهم ناچیزی از بودجه دفاعی ناتو را به عهده گرفته‌اند. ترامپ اروپا را تهدید کرده بود که اگر وضع به همین منوال باشد، آمریکا از پیمان آتلانتیک شمالی خارج می‌شود.

ساندلند گفت حضور آمریکا در ناتو یک امر بدیهی نیست. او در پاسخ به این پرسش که آیا اتفاقی در راه است، گفت: «نه. اما هیچ تضمینی برای آینده وجود ندارد.»

سفارت سوئیس در تهران ۴ فوریه/ ۱۵ بهمن با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که قصد دارد یک کانال مالی مستقل برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند و در این زمینه با همه طرف‌ها از جمله با ایالات متحده آمریکا در حال رایزنی و گفت‌وگوست.

این کانال مالی با کانال مالی اتحادیه اروپا موسوم به «اینستکس» تفاوت دارد و به طور مستقل عمل می‌کند. هدف از ایجاد این کانال ارسال دارو، وسایل پزشکی و مواد غذایی به ایران عنوان شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.