Share

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده توری اروپایی را آغاز کرده است تا نسبت به افزایش نفوذ چین و روسیه در اروپای مرکزی هشدار دهد. او در اولین سفر از تور اروپایی خود به مجارستان رفت و با وجود انتقادهای گروه های حقوق بشری، با نخست‌وزیر ملی‌گرای این کشور دیدار کرد. پمپئو در جریان سفرش به اروپای مرکزی در لهستان توقف خواهد کرد تا در اجلاس ورشو که تمرکزش بر آرایش قدرت در خاورمیانه و مقابله با ایران است، شرکت کند.

سفر پمپئو به اروپای مرکزی با هدف هشدار درباره افزایش نفوذ چین و روسیه و همچنین شرکت در اجلاس لهستان علیه ایران انجام می‌شود- عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس»، پمپئو دوشنبه با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر ملی‌گرای مجارستان و سایر مقامات بلندپایه این کشور دیدار کرد تا بر اهمیت «اشاعه دموکراسی» و «حکومت قانون» تاکید کند و جلوی تلاشهای چین و روسیه برای جدایی افکندن در اتحادیه اروپا و تضعیف ناتو را بگیرد.

به گفته برخی مقامات آمریکایی که به علت محرمانه بودن این اطلاعات نخواستند نامشان فاش شود، پمپئو توجه خاصی به اروپای مرکزی نشان می‌دهد زیرا کشورهای این منطقه به انرژی روسیه و شرکت فناوری مخابراتی هوآوِی وابسته هستند.

مقامات ایالات متحده به شدت نگران افزایش نفوذ هوآوی در اروپا و به خصوص کشورهای عضو ناتو هستند و معتقدند این موضع یک تهدید امنیتی جدی برای بخش اطلاعات و ارتباطات این کشورها است.

پمپئو سه‌شنبه پیام مشابهی را به ایستگاه بعدی خود یعنی اسلوواکی خواهد رساند. بعد از آن به لهستان خواهد رفت تا در اجلاس لهستان درباره خاورمیانه شرکت کند. انتظار می‌رود این اجلاس بر مقابله با نفوذ ایران در منطقه تمرکز کند.

بعد از کنفرانس او به بلژیک خواهد رفت و با سفر به ایسلند تور خود را به پایان خواهد رساند.

مقامات ایالات متحده فاش کردند که پمپئو قبل سفرش به بوداپست و براتیسلاوا امیدوار بود که به یک دهه عدم دخالت آمریکا در اروپای مرکزی پایان دهد، زیرا چین و روسیه از این فضای خالی استفاده کرده اند تا حوزه نفوذ خود را گسترش دهند.

یکی از این مقامات به آسوشیتدپرس گفته است که هدف پمپئو غافلگیر کردن رقبای آمریکا در نقاط قوت استراتژیک آن‌ها است.

دولت دونالد ترامپ برای دیدار اول ویکتور اوربان را انتخاب کرده است. او همچون ترامپ خواهان محدود کردن مهاجرت به کشورش است. اوربان همچنین در کشورش به اقدامات استبدادی دیگر از جمله سرکوب اپوزیسیون، اتحادیه‌های کارگری، رسانه‌های مستقل و نیروهای دانشگاهی متوسل شده است.

اقدامات راست‌گرایانه دولت فعلی لهستان با اعتراضات خیابانی و نگرانی‌های زیادی در اروپا همراه شده است. باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده نیز روابطش با دولت او را محدود کرده بود.

اوربان یکشنبه ۱۰ فوریه / ۲۱ بهمن اعلام کرد که برنامه‌ای برای تشویق زنان به باروری بیشتر و جبران جمعیت رو به کاهش کشورش را آغاز کرده است. او گفت که این اقدامی برای «تضمین ادامه حیات ملت مجار» است. اوربان افزود: «این اقدام، برخلاف مهاجرت، یک پاسخ از نوع مجار است.»

این سیاستمدار راست‌گرا ماه گذشته نیز گفته بود که می‌خواهد نیروهای ضدمهاجرت نهادهای اتحادیه اروپا را به دست بگیرند و پیش‌بینی کرد که به زودی در اروپا دو تمدن اصلی وجود خواهد داشت، یکی «آینده‌اش را بر اساس همزیستی مسلمانان و مسیحیان می‌سازد» و دیگری که فقط مسیحی است در اروپای مرکزی محقق خواهد شد.

گروه های حقوق بشری از پمپئو به خاطر دیدار با اوربان به سختی انتقاد کرده اند و از او خواستند در برابر سیاست‌های نگران‌کننده دولت مجارستان موضع سختی بگیرد.

مقامات آمریکایی از این اقدام دفاع کرده و گفته اند که نمی‌توانند عرصه را به رقبای خود واگذار کنند، زیرا ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سال گذشته دو بار از مجارستان دیدار کرده است.


در همین زمینه:

پیشرفت مذاکرات چین و آمریکا برای پایان جنگ تجاری

وزارت خارجه ایران: اجلاس لهستان اقدامی آمریکایی برای ایجاد اختلاف در اروپاست

 

Share