ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کارگران هفت‌تپه خواهان ثبت شکایتشان علیه شکنجه و سرکوب در سازمان جهانی کار شدند

کارگران هفت‌تپه با تاکید بر فشارهای موجود علیه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از دستگاه قضایی به دلیل بررسی نکردن شکایت‌های این دو درباره شکنجه‌ شدنشان، انتقاد کرده‌اند.

جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از شکنجه‌ اسماعیل بخشی و سپیده‌ قلیان، دو فعال کارگری و مدنی برای تکذیب گفته‌هایشان در فاصله‌ دو بازداشت، از تشکل‌های کارگری، رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری در ایران و جهان خواسته‌اند شکایت آن‌ها علیه سرکوب و شکنجه را در سازمان جهانی کار و دیگر نهادهای بین‌المللی ثبت و پیگیری کنند.

تصویری از اعتراضات کارگران هفت تپه- عکس از آرشیو

این کارگران خواهان ثبت و پیگیری شکایت از دولت ایران در سازمان جهانی کار و سازمان ملل متحد به دلیل سرکوب کارگران و اعمال شکنجه علیه آن‌ها شده‌اند.

در بخشی از این بیانیه که در کانال مستقل کارگران هفت‌تپه خطاب به «کارگران، تشکل‌های کارگری، رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری در ایران و جهان» منتشر شده، آمده است:

«پس از پخش فیلمی از اعترافات اجباری چند تن از کارگران هفت‌تپه که برای سرکوب کارگران و خاموش کردن صدای حق‌طلبی مطالبات کارگران هفت‌تپه و تهمت زدن به نمایندگان کارگری انجام شد و در عوض با انزجار کارگران هفت‌تپه و افکار عمومی مواجه شد، مجددا اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت‌تپه توسط نیروهای امنیتی و با توحش و خشونت دستگیر شد. همچنین در همان روزها، یک شهروند به نام خانم سپیده قلیان که از مطالبات کارگران هفت‌تپه دفاع کرده بود مجددا بازداشت شد. آقای علی نجاتی، کارگر بازنشسته و عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، در دوره بازداشت تحت فشار قرار گرفت به نحوی که اکنون به طور اضطراری و با مرخصی پزشکی تحت مداوای قلب آسیب‌دیده خود است. همچنین چند تن از مدافعان کارگران هفت‌تپه، مانند آقایان [امیرحسین] محمدی‌فر و [امیر] امیر‌قلی و خانم [ساناز] الهیاری کماکان در بازداشت و تحت فشار هستند.»

در ادامه‌ این بیانیه بر فشارهای وارد آمده و شکنجه‌های صورت گرفته علیه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در زمان بازداشت آنان تاکید و از دستگاه قضایی به دلیل بررسی نکردن شکایت این افراد و تحت فشار قرار دادن خود آنها انتقاد شده است. این در حالی‌ست که بر اساس این بیانیه بخشی و قلیان تنها قسمت‌هایی از آزار و اذیت انجام شده را بازگو کرده‌اند:

«ما مطلعیم که این دو نفر هم‌اکنون تحت فشار شدید هستند تا از آگاهی‌گری درباره شکنجه اعلام پشیمانی کنند. مطلعیم که در روزهای گذشته و در زمان بازداشت مجدد از آنها خواسته شده تا آنها به دروغ و به اجبار و جلوی دوربین اعتراف کنند که شکنجه‌ای در کار نبوده و به دروغ اعتراف کنند که تمامی این موارد توسط به اصطلاح معاندین و رسانه‌های مخالف نظام به آنها دیکته شده بوده است. ما مطلعیم که در دوره بازداشت دوم و اکنون، آنها تحت فشار شدید برای اظهار پشیمانی و سپردن تعهد‌نامه‌های مکتوب متعدد علیه خود هستند. مطلعیم که از سوی نهادهای مختلف قضایی و امنیتی علیه آنها شکایت شده و اتهامات واهی جدید به آنها زده‌اند. تمامی این موارد تنها و تنها برای خاموش کردن صدای حق‌طلبی و مبارزات مسالمت‌آمیز و قانونی ما کارگران هفت‌تپه و در راستای حمایت از دزدان و اختلاس‌گران انجام گرفته است.»

کارگران هفت‌تپه اما بر دفاع از اسماعیل بخشی و سپیده قلیان تاکید کرده و برای آزادی آنان ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند:

«ما به هیچ وجه از دفاع از این دوستان دست برنداشته و چنانچه تا روز چهارشنبه ۲۴ بهمن، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان آزاد نشوند، اقدامات دیگری را در دستور کار قرار خواهیم داد که متعاقبا در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»

آنان از تشکل‌های کارگری، رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری در ایران و جهان خواسته‌اند متن بیانیه‌شان را به عنوان شکایت نزد سازمان جهانی کار، تشکل‌های جهانی کارگری و سازمان ملل متحد ثبت و پیگیری کنند.

شکایت کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از دولت جمهوری اسلامی به طور مشخص به این دلایل است:

«نقض حقوق بدیهی کارگری از سوی جمهوری اسلامی ایران و نقض حقوق اولیه‌ای مانند تحصن، تشکل، اعتراض، تجمع و آزادی بیان و عقیده و اقدام مکرر در شکنجه و آزار و اذیت آقایان بخشی و نجاتی و نیز خانم قلیان و نیز حامیان کارگری مانند آقایان محمدی‌فر، امیر‌قلی و خانم الهیاری که از مطالبات ما کارگران هفت‌تپه دفاع کرده‌اند.»

در این بیانیه از تمامی فعالان کارگری، حقوق بشری و رسانه‌ها تقاضا شده است ضمن ترجمه این شکایت‌نامه، آن را در نهادهای ذی‌ربط ثبت و شکایت کارگران هفت‌تپه را از طرق لازم پیگیری کنند:

«ما خواهان اعمال فشار و گشودن پرونده علیه دولت ایران درباره نقض حقوق کارگری هستیم. ما قویا خواهان پایان دادن به اعمال فشار به اسماعیل بخشی و سپیده قلیان برای اعتراف اجباری مجدد و تعهدهای اجباری هستیم. ما خواهان آزادی بی‌قید و شرط اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و مختومه شدن پرونده‌های گشوده شده علیه آنها و نیز علیه آقایان علی نجاتی، محمد خنیفر و مهدی قلیان هستیم.»

  • در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.