ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنان ضد و نقيض درباره "عفو" محمدشريف ملک‌زاده

<p>در حالی که مقام&zwnj;های قضايی ايران می&zwnj;گويند محمدشريف ملک&zwnj;زاده، معاون پيشين وزارت خارجه اين کشور از سوی آيت&zwnj;الله علی خامنه&zwnj;ای، رهبر جمهوری اسلامی &quot;عفو&quot; شده اما يک عضو دفتر رئيس&zwnj;جمهور ايران اين گفته را رد کرده است.</p> <!--break--> <p>&nbsp;</p> <p>محمدجعفر بهداد، معاون سياسی دفتر رئيس&zwnj;جمهور ايران روز دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ در روزنامه ايران نوشت: &quot;محمدشريف ملک&zwnj;زاده از جمله افرادی بود که در مسير اجرای پروژه برخورد با احمدی&zwnj;نژاد و به بهانه&zwnj;های کاملاً مضحک مورد برخوردهای غيرمتعارف قرار گرفت و عناصر رسانه&zwnj;ای يک شبکه محفلی نيز در اتهام&zwnj;زنی و مجرم&zwnj;نمايی وی از هيچ کوششی فروگذار نکردند.&quot;</p> <p>وی افزود: &quot;اما به&zwnj;رغم همه اين تلاش&zwnj;ها، افراد متقی و مستقل رسيدگی کننده به پرونده، در مرحله قبل از دادگاه وی را بی&zwnj;گناه تشخيص دادند و بدين ترتيب منع تعقيب آقای ملک&zwnj;زاده صادر شد. با اين وصف ادعای برخی محافل رسانه&zwnj;ای مبنی بر &laquo;عفو&raquo; نامبرده، فقط نشانه بی&zwnj;اطلاعی نسبت به مسائل حقوقی است، زيرا &laquo;عفو&raquo; صرفاً پس از محکوميت معنا پيدا می&zwnj;کند حال آن که متهم اين پرونده حکم محکوميتی نگرفته و اصولاً کيفرخواستی عليه او صادر نشده است.&quot;</p> <p>عباس جعفری دولت&zwnj;آبادی، دادستان تهران روز يکشنبه ۱۷ ارديبهشت گفته بود: &quot;پرونده محمدشريف ملک&zwnj;زاده با صدور کيفر خواست در آستانه ارسال به دادگاه بود، که با توجه به گزارش&zwnj;هايی که به رهبری رسيده، مورد عفو نظام و رأفت رهبری قرار گرفت.&quot;</p> <blockquote> <p>محمدجعفر بهداد: ادعای برخی محافل رسانه&zwnj;ای مبنی بر عفو نامبرده (ملک&zwnj;زاده)، فقط نشانه بی&zwnj;اطلاعی نسبت به مسائل حقوقی است، زيرا عفو صرفاً پس از محکوميت معنا پيدا می&zwnj;کند حال آن که متهم اين پرونده حکم محکوميتی نگرفته و اصولاً کيفرخواستی عليه او صادر نشده است</p> </blockquote> <p>همچنين غلام&zwnj;حسين محسنی اژه&zwnj;ای، دادستان کل و سخنگوی قضائيه ايران نيز گفته است ملک&zwnj;زاده از سوی آيت&zwnj;الله خامنه&zwnj;ای مورد عفو قرار گرفته است.</p> <p>منتقدان دولت ايران از ملک&zwnj;زاده به عنوان عضو &quot;جريان انحرافی&quot; نام می&zwnj;بردند. &quot;جريان انحرافی&quot; توصيفی است که اصول&zwnj;گرايان منتقد دولت درباره اسفنديار رحيم مشايی و هم&zwnj;فکران وی به کار می&zwnj;برند.</p> <p>بر پايه همين اتهام، ملک&zwnj;زاده سال گذشته بازداشت شد. وی چند روز پس از آن بازداشت شد که از سوی علی&zwnj;اکبر صالحی، وزير خارجه ايران به عنوان معاون مالی و ادارای اين وزارت&zwnj;خانه منصوب گرديد.</p> <p>با اين حال ملک&zwnj;زاده پيش از آنکه بازداشت شود با فشار نمايندگان مجلس و تهديد به استيضاح صالحی، از سمتش در وزارت خارجه استعفا کرد.</p> <p>ملک&zwnj;زاده در هفته&zwnj;های اخير از سوی محمود احمدی&zwnj;نژاد، رئيس&zwnj;جمهور ايران و آيت&zwnj;الله محمود هاشمی شاهرودی، رئيس هيأت عالی حل اختلاف و تنظيم روابط قوای سه گانه به عنوان مشاور منصوب شده است.</p> <p>&nbsp;</p>

در حالی که مقام‌های قضايی ايران می‌گويند محمدشريف ملک‌زاده، معاون پيشين وزارت خارجه اين کشور از سوی آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی "عفو" شده اما يک عضو دفتر رئيس‌جمهور ايران اين گفته را رد کرده است.

محمدجعفر بهداد، معاون سياسی دفتر رئيس‌جمهور ايران روز دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ در روزنامه ايران نوشت: "محمدشريف ملک‌زاده از جمله افرادی بود که در مسير اجرای پروژه برخورد با احمدی‌نژاد و به بهانه‌های کاملاً مضحک مورد برخوردهای غيرمتعارف قرار گرفت و عناصر رسانه‌ای يک شبکه محفلی نيز در اتهام‌زنی و مجرم‌نمايی وی از هيچ کوششی فروگذار نکردند."

وی افزود: "اما به‌رغم همه اين تلاش‌ها، افراد متقی و مستقل رسيدگی کننده به پرونده، در مرحله قبل از دادگاه وی را بی‌گناه تشخيص دادند و بدين ترتيب منع تعقيب آقای ملک‌زاده صادر شد. با اين وصف ادعای برخی محافل رسانه‌ای مبنی بر «عفو» نامبرده، فقط نشانه بی‌اطلاعی نسبت به مسائل حقوقی است، زيرا «عفو» صرفاً پس از محکوميت معنا پيدا می‌کند حال آن که متهم اين پرونده حکم محکوميتی نگرفته و اصولاً کيفرخواستی عليه او صادر نشده است."

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز يکشنبه ۱۷ ارديبهشت گفته بود: "پرونده محمدشريف ملک‌زاده با صدور کيفر خواست در آستانه ارسال به دادگاه بود، که با توجه به گزارش‌هايی که به رهبری رسيده، مورد عفو نظام و رأفت رهبری قرار گرفت."

محمدجعفر بهداد: ادعای برخی محافل رسانه‌ای مبنی بر عفو نامبرده (ملک‌زاده)، فقط نشانه بی‌اطلاعی نسبت به مسائل حقوقی است، زيرا عفو صرفاً پس از محکوميت معنا پيدا می‌کند حال آن که متهم اين پرونده حکم محکوميتی نگرفته و اصولاً کيفرخواستی عليه او صادر نشده است

همچنين غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قضائيه ايران نيز گفته است ملک‌زاده از سوی آيت‌الله خامنه‌ای مورد عفو قرار گرفته است.

منتقدان دولت ايران از ملک‌زاده به عنوان عضو "جريان انحرافی" نام می‌بردند. "جريان انحرافی" توصيفی است که اصول‌گرايان منتقد دولت درباره اسفنديار رحيم مشايی و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

بر پايه همين اتهام، ملک‌زاده سال گذشته بازداشت شد. وی چند روز پس از آن بازداشت شد که از سوی علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران به عنوان معاون مالی و ادارای اين وزارت‌خانه منصوب گرديد.

با اين حال ملک‌زاده پيش از آنکه بازداشت شود با فشار نمايندگان مجلس و تهديد به استيضاح صالحی، از سمتش در وزارت خارجه استعفا کرد.

ملک‌زاده در هفته‌های اخير از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران و آيت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئيس هيأت عالی حل اختلاف و تنظيم روابط قوای سه گانه به عنوان مشاور منصوب شده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.