ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سفر بن‌سلمان به اسلام‌آباد زیر سایه بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند

همزمان با سفر بن‌سلمان به اسلام‌آباد، دهلی نو اعلام کرده که برای تنبیه پاکستان از هر اقدامی برای منزوی کردن این کشور از جامعه جهانی استفاده خواهد کرد.

محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی به زودی وارد پاکستان خواهد شد. ممکن است سفر او که به جنوب شرقی آسیا و چین ادامه پیدا خواهد کرد،‌ تحت شعاع بالاگرفتن درگیری‌ها بین پاکستان و هند، رقبای مسلح به سلاح‌‌های اتمی قرار بگیرد. هند و پاکستان ده‌ها سال است که بر سر مالکیت بر منطقه کشمیر با هم درگیر هستند.

هند و پاکستان ده‌ها سال است که بر سر مالکیت بر منطقه کشمیر با هم درگیر هستند.

سفر بن‌سلمان شنبه ۱۷ فوریه/۲۸ بهمن یک روز بعد از حمله انتحاری گروه «جیش محمد» در کشمیر انجام می‌شود. در این حمله یک بمب‌گذار انتحاری جان ۴۴ مامور واحد شبه‌نظامی پلیس هند را در منطقه مورد مناقشه کشمیر گرفت. دهلی نو پاکستان را متهم به دست‌داشتن در بمب‌گذاری کرد و گفت که برای تنبیه پاکستان از هر اقدامی برای منزوی کردن این کشور از جامعه جهانی استفاده خواهد کرد.

هند پاکستان را متهم به حمایت از گروه جیش محمد می‌کند اما پاکستان این مسئله را رد کرده و اعلام کرد که در مورد این حمله تحقیق خواهد کرد. هند به دنبال حمله تروریستی پاکستان را از لیست کشورهای دارای روابط نزدیک خارج کرد و به دنبال آن تعرفه واردات تمام کالاهای پاکستان را بالا برد.

در شرایطی که پاکستان برای فرار از انزوا و نجات اقتصاد خود  پول نقد و حامی احتیاج دارد، با آغوشی باز پذیرای بن‌سلمان خواهد بود. اسلام‌آباد با لغو پروازها و بالابردن امنیت در فرودگاه و شهر آماده ورود بن‌سلمان، مهمان ویژه عمران خان، نخست وزیر پاکستان است.

قرار است در جریان سفر بن‌سلمان قراردادهای بزرگترین سرمایه‌گذاری تاریخ عربستان در قالب یک پروژه پالایشگاهی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار امضا شود. عربستان این پالایشگاه را در شهر گوادر پاکستان خواهد ساخت. جایی که چین در حال ساختن یک بندر است. عربستان سعودی در ماه‌های گذشته نیز با تزریق وامی ۶ میلیارد دلاری به ذخایر ارزی روبه کاهش پاکستان، به این کشور فرصت داد تا بتواند در این حین با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت یک کمک مالی مذاکره کند.

تحلیلگران سفر بن‌سلمان را مهمترین ملاقات رئیس یک دولت از پاکستان بعد از سال ۲۰۱۵ ارزیابی می‌کنند. در ۲۰۱۵ رئیس جمهور چین بعد از اعلام اختصاص ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های پاکستان، به اسلام‌آباد سفر کرد.

روابط پاکستان و عربستان از پیشتر برپایه حمایت حکومت ثروتمند عربستان از اقتصاد پاکستان در شرایط نابه‌سامان و در ازای آن حمایت ارتش قدرتمند پاکستان از عربستان سعودی و خانواده سلطنتی بنا شده است. یکی از تحلیلگران پاکستانی می‌گوید چیزی که دارد اتفاق می‌افتند بازسازی تعهد پاکستان به حفاظت از خانواده سلطنتی عربستان است. از سوی دیگر عربستان نقش خود را نه تنها به عنوان یک حامی استراتژیک که در مواقع سختی به کمک پاکستان می‌آید بلکه به عنوان یک هم‌پیمان در یک سرمایه‌گذاری گسترده‌تر در پاکستان تثبیت می‌کند.

بن‌سلمان از اسلام‌آباد به هند سفر خواهد کرد. او به دعوت نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور و به همراه جمعی از تجار و سرمایه‌گذاران سعودی به دهلی خواهد رفت.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.