Share

رئیس جمهوری آمریکا از نظامیان ونزوئلا خواست که اگر مایل‌اند آینده‌ای داشته باشند، دست از حمایت از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری سوسیالیست این کشور بردارند.

دوشنبه ۱۹ فوریه/۳۰ بهمن،  فلوریدا- میامی : دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هنگام سخنرانی در جمع گروهی از مهاجران کوبایی و ونزوئلایی

به گزارش خبرگزاری رویترز، شامگاه گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جمع گروهی از شهروندان مهاجر کوبایی و ونزوئلایی در میامی در سخنانی که با تشویق‌های شنوندگان همراه بود، به نظامیان ونزوئلا هشدار داد که به فکر آینده خودشان باشند و از حمایت از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا دست بردارند. ترامپ خطاب به نظامیان ونروئلا گفت چنانچه به حمایت‌های خود از مادورو ادامه دهند «همه چیز را از دست خواهند داد»:

«راه خروج برای شما آسان نخواهد بود. شما همه چیز را از دست خواهید داد. شما نمی‌توانید از انتخاب پیش روی خود روی برگردانید. شما می‌توانید پیشنهاد سخاوتمندانه عفو خوان گوایدو را بپذیرید و در کنار خانواده و مردم کشورتان در صلح زندگی کنید.»

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا چهارشنبه ۲۴ ژانویه/ ۴ بهمن در برابر جمعیت عظیمی از معترضان ضد دولتی سخنرانی کرد و خود را رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا نامید. او خواهان برگزاری انتخابات آزاد و برکناری نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری فعلی شده است. دولت ترامپ بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت. حدود سه هفته قبل خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که دولت ترامپ در خفا و در پشت پرده با برخی از مقامات ارتش ونزوئلا در گفت‌وگوست.

ترامپ در سخنان خود در میامی از فرماندهان نظامی ونزوئلا خواست به رأی پارلمان برای برکناری مادورو احترام بگذارند و اجازه دهند مواد غذایی، دارو و سایر اقلام انسانی وارد کشور شود. ارسال این اقلام اکنون در مرز ونزوئلا با کلمبیا متوقف مانده. روز گذشته ارتش ونزوئلا در یک اقدام نمادین در نواحی مرزی در کلمبیا در بین فقرا مواد غذایی پخش کرد. مادورو ارسال اقلام انسانی از سوی آمریکا را یک نمایش خوانده و اعلام کرده که شهروندان ونزوئلایی به دارو و غذای کافی دسترسی دارند. رئیس جمهوری ونزوئلا در یک نطق تلویزیونی که روز گذشته پخش شد گفته است:

«ما اجازه نمی‌دهیم که ونزوئلایی‌ها را به  مردمانی گدا تبدیل کنند. این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در میامی گفت:

«ما دنبال انتقال صلح‌آمیز قدرت هستیم و با این‌ حال همه گزینه‌ها روی میز است.»

ترامپ از فرصت استفاده کرد و سخنانی هم علیه سوسیالیسم ایراد کرد. ترامپ گفت سوسیالیسم یک ایدئولوژی مرده است و دیگر جایی در قاره آمریکا ندارد. رئیس جمهوری آمریکا مادورو را متهم کرد که عروسک خیمه‌شب‌بازی در دست حاکمان کوباست. ترامپ برخلاف نطق‌های انتخاباتی‌اش این بار حزب دموکرات آمریکا را به گرایش‌های سوسیالیستی متهم نکرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت:

« به کسانی که سعی در تحمیل سوسیالیسم در آمریکا دارند می گویم که آمریکا هرگز یک کشور سوسیالیست نخواهد شد.»

ترامپ برای پیروزی در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به حمایت فلوریدا نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا با ارتش ونزوئلا تماس مستقیم برقرار کرده است

Share