ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۱۶ ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

شکایت فرمانداران ۱۶ ایالت به این دلیل که رئیس جمهوری آمریکا اعلام وضعیت اضطراری کرده است تقدیم دادگاهی در کالیفرنیا شد.

۱۶ ایالت آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و اعضای ارشد دولت او، به خاطر اعلام وضعیت اضطراری شکایت کرده‌اند.

این شکایت دوشنبه ۱۸ فوریه تقدیم دادگاهی در ایالت کالیفرنیا شد. دونالد ترامپ، جمعه هفته گذشته از اختیار خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا استفاده و وضعیت اضطراری اعلام کرد، تا بودجه ساخت دیواری در امتداد مرز ایالات متحده آمریکا با مکزیک را تامین کند. ساخت دیوار مرزی برای جلوگیری از ورود مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا از جمله وعده‌های مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ بود.

کنگره آمریکا پیش از این، پیشنهاد تخصیص بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری دولت ترامپ برای ساخت این دیوار را رد کرده بود.

خاویر بسرا دادستان کل ایالت کالیفرنیا در بیانیه‌ای گفت: " امروز در روز رئیس جمهوری، ما از پرزیدنت ترامپ شکایت می‌کنیم تا مانع از سوءاستفاده او از اختیارات ریاست جمهوری‌اش شویم. "

کاخ سفید تاکنون واکنشی به این شکایت نشان نداده است.

در بودجه توافقی که اخیرا توسط کنگره برای ممانعت از تعطیلی دوباره دولت آمریکا تصویب شد، نزدیک به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای حصار حائل مرزی اختصاص داده شده است، اما اعلام وضعیت اضطراری به ترامپ اجازه می‌دهد تا ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار دیگر اضافه بر آنچه کنگره تصویب کرده در اختیار دولت او قرار گیرد.

پیش از این و دراولین مورد شکایت از اعلام وضعیت اضطراری سه زمین‌دار اهل تگزاس و یک گروه زیست‌محیطی از ترامپ شکایت کردند، در این شکایت دونالد ترامپ به نقض قانون اساسی و نقض حقوق مالکیت متهم شده است.

در شکایت اخیر، ۱۶ ایالت شامل ایالت‌های کلورادو، کانتیکت، دلاور، هاوایی، ایلینویز، مین، مریلند، مینه سوتا، نوادا، نیوجرسی، نیومکزیکو، اورگان، نیویورک، ویرجینیا، میشیگان و کالیفرنیا به صورت مشترک از رئیس جمهوری آمریکا شکایت کرده‌اند.

این ایالت‌ها می‌گویند، فرمان ترامپ باعث از دست دادن میلیون‌ها دلاربودجه فدرالی می‌شود که گارد ملی باید برای فعالیتهای مبارزه با موارد مخدر از آن استفاده کند و همچنین تخصیص این بودجه به پروژه‌های ساخت و ساز نظامی به اقتصاد این ایالتها ضربه خواهد زد.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه همزمان با اعلام وضعیت اضطراری در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که نیازی به اعلام وضعیت اضطراری ندارد اما برای تسریع روند ساخت دیوار این کار را انجام می‌دهد. برخی تحلیلگران می‌گویند، این عبارت می‌تواند پایه و اساسی برای به چالش کشیدن " اضطراری" بودن وضعیت محسوب شود.

وضعیت اضطراری در قوانین آمریکا از جمله اختیارات رئیس جمهوری این کشور است و برای مواقعی که کشور با بحران ملی روبرو است پیش‌بینی شده است.

اعلام این وضعیت به رئیس جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد با استفاده از قدرت و اختیارات ویژه روند سیاسی معمول را نادیده بگیرد.

رئیسان جمهوری پیشین آمریکا معمولا از "وضعیت اضطراری" در موارد بحران‌های سیاست خارجی از جمله مسدود کردن منابع مالی نهادهای در ارتباط با تروریسم و یا ممنوع کردن سرمایه‌گذاری در کشورهای ناقض حقوق بشر استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.