Share

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که تنش‌های میان ایران و غرب می‌تواند قیمت نفت را همچنان بالا نگه دارد.

به گزارش رویترز، این آژانس در گزارش ماهانه خود که امروز جمعه، ۲۲ اردیبهشت (۱۱ ماه مه) منتشر شد به بهبود چشمگیر اوضاع تولید جهانی نفت اشاره کرد به‌طوری که حجم تولید نفت اکنون از میزان تقاضای جهانی پیشی گرفته ‌است، اما با این حال تأکید کرد اختلافات ایران و غرب ممکن است باعث شود قیمت نفت همچنان بالا بماند.

آژانس اعلام کرد در ماه آوریل تولید جهانی نفت ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرد و به ۹۱ میلیون بشکه در روز رسید که از میزان تولید سال گذشته ۳.۹ میلیون بشکه بیشتر است.

بر اساس این گزارش، کشورهای عضو اوپک تا ۹۰ درصد در افزایش تولید جهانی نفت نقش داشته‌اند.

عربستان سعودی گفته ‌است تولید نفت این کشور در ماه گذشته بالاترین میزان تولید نفت عربستان در طول ۳۰ گذشته بود

عربستان سعودی گفته ‌است که این کشور در ماه گذشته ۱۰.۱ میلیون بشکه نفت در هر روز تولید کرده ‌است که این بالاترین میزان تولید نفت عربستان در طول ۳۰ گذشته محسوب می‌شود.

اما آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد که تردیدهایی جدی نسبت به این شرایط وجود دارد و اگر لازم باشد، آژانس برای انجام اقدامات لازم آمادگی دارد، همان‌طور که سال گذشته برای مقابله با بحران‌های ناشی از توقف تولید نفت لیبی، اجازه داد ذخایر استراتژیک نفتی وارد بازار شود.

در گزارش آژانس آمده‌است: "جریان کلی بازار در ماه‌های باقی‌مانده سال به شدت مبهم و نامطمئن است و مخاطرات ژئوپلیتیک می‌تواند باعث شود که دوباره قیمت نفت افزایش پیدا کند."

آژانس پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در طول سال همچنان افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین به‌گفته آژانس بین‌المللی انرژی مصرف جهانی نفت نیز امسال به حدود ۹۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

 

Share