ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شهادت وکیل پیشین ترامپ در کنگره علیه او

مایکل کوهن در کنگره رئیس‌جمهوری آمریکا را فردی «نژادپرست»، «شیاد» و «متقلب» توصیف کرد که از وکیل سابقش خواسته به نفع او دروغ بگوید.

مایکل کوهن، وکیل پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا به کنگره رفت تا درباره پرونده‌های مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و روابط جنسی دونالد ترامپ با یک پورن‌استار شهادت دهد. او در این اعترافات رئیس‌جمهوری آمریکا را فردی «نژادپرست»، «شیاد» و «متقلب» توصیف کرد که از وکیل سابقش خواسته بود به نفع او دروغ بگوید.

بزرگ‌ کنید
مایکل کوهن،‌ وکیل شخصی ترامپ در حال آماده‌شدن برای ارائه شهادت در کنگره، ۲۷ فوریه ــ منبع: AFP

به گزارش روزنامه «نیویورک‌تایمز»، وکیل پیشین ترامپ این شهادت بی‌سابقه را چهارشنبه ۲۷ فوریه در برابر کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان انجام داد. پیش‌نویس سخنان او سه‌شنبه‌شب همزمان با آغاز دیدار دوجانبه ترامپ و کیم جونگ اون در هانوی، پایتخت ویتنام به خبرگزاری‌های مختلف ارسال شده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این رویداد با انتشار بیانیه‌ای کوهن را «مجرمی بی‌آبرو» توصیف کرده است:

«خیلی مضحک است اگر کسی برای حرف‌های دروغگوی محکوم‌شده‌ای مثل کوهن اعتبار قائل شود.»

اداره فدرال تحقیقات پلیس آمریکا (اف بی آی) وکیل سابق ترامپ را سال گذشته میلادی بازداشت کرد. هرچند کوهن ابتدا می‌گفت که در حمایت از ترامپ حتی «سینه را ‌سپر گلوله خواهد کرد»، بالاخره به همکاری در تحقیقات علیه او پرداخت و از سوی دادگاه نیز گناهکار شناخته و به زندان محکوم شد.

کوهن چه گفت؟

کوهن روایتی توام با پشیمانی از یک‌دهه کار به عنوان نزدیک‌ترین وکیل ترامپ ارائه داد. بخش‌هایی از این روایت به همکاری او با کارزار تبلیغاتی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ مربوط بود که در مرکز تحقیقات بازرس روبرت مولر و بازرس‌های فدرال در نیویورک قرار دارد. کوهن در کنگره دو شهادت پشت درهای بسته داد و یکی از نشست‌های پرسش و پاسخ نمایندگان از او نیز عمومی بود. این نخستین شهادت عمومی کوهن در کنگره است، هرچند پیش از این دفتر بازرس مولر از او مجموعاً ۷۰ ساعت بازجویی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز کوهن سخنانش در کنگره را با این جملات آغاز کرد:

«شرمگین‌ام زیرا می‌دانم که آقای ترامپ یک نژادپرست، یک متقلب و یک فریبکار است. ترامپ کاندید ریاست جمهوری آمریکا شد که نام خودش را بزرگ جلوه دهد، نه اینکه آمریکا را بزرگ کند. او نمی‌خواست رهبری این ملت را به عهده بگیرد. او فقط قصد داشت خودش را عرضه کند و بر ثروت و قدرتش بیفزاید.»

 هک‌کردن دموکرات‌ها و رابطه با ویکی‌لیکس

هک‌کردن کمیته ملی دموکرات‌ها و انتشار ایمیل‌های به‌سرقت‌رفته در وب‌سایت ویکی‌لیکس یکی از موارد مهم در تحقیقات بازرس مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا است.

راجر استون، مشاور و دوست قدیمی ترامپ به ارتباط با ویکی‌لیکس پیش از انتشار ایمیل‌ها متهم شده است. او چند هفته پیش به‌طور موقت بازداشت شد. پرسش تعیین‌کننده بر سر میزان آگاهی ترامپ از این فرآیند بود.

کوهن چهارشنبه به کنگره گفت که ترامپ می‌دانست راجر استون با ویکی‌لیکس درباره انتشار ایمیل‌های به‌سرقت‌رفته در ارتباط است. او ادعا کرده که مکالمه تلفنی استون و ترامپ دراین‌باره را شنیده است. به گفته او، مکالمه استون و ترامپ در دفتری در برج ترامپ روی بلندگو بود و استون در آن مکالمه گزارشی از صحبت‌هایش با جولیان آسانژ، بنیان‌گذار و رئیس ویکی‌لیکس ارائه داد و گفت که تا چند روز دیگر ایمیل‌هایی منتشر خواهند شد که صدمه زیادی به کارزار هیلاری کلینتون،‌ رقیب دموکرات ترامپ وارد می‌کنند.

به گفته کوهن،‌ ترامپ چنین واکنش نشان داده است: «آیا این محشر نیست؟» ترامپ اما چنین مکالمه‌ای را انکار می‌کند.

ویکی‌لیکس در واکنش به انتشار پیش‌نویس اظهارات کوهن در توئیتی بر موضع پیشین خود پای فشرد و اعلام کرد که این گروه «به صورت عمومی پیشاپیش از انتشار ایمیل‌ها خبر داده بود و همواره سخن‌گفتن با راجر استون را انکار کرده است.»

— WikiLeaks (@wikileaks) February 27, 2019

 پروژه برج ترامپ در مسکو

یکی از موضوعات جنجالی در تحقیقات بازرس مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به پروژه ناکام ساخت «برج ترامپ» در مسکو بازمی‌گردد که مذاکرات آن بین کوهن و مقام‌های روسی در سال ۲۰۱۶،‌ همزمان با انتخابات آمریکا ادامه داشت - حتی پس از تعیین ترامپ به عنوان نماینده جمهوری‌خواهان. کوهن در شهادت پیشین در کنگره درباره زمان‌بندی مذاکرات دروغ گفته بود.

خود ترامپ در توضیح این پروژه بارها سخنان ضدونقیض بر زبان آورده است. او در دوران کارزارهای انتخاباتی تأکید کرده بود که هیچ پروژه‌ ساخت‌وسازی در روسیه ندارد. درباره رابطه شخصی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز سخنانش پیش از رسیدن به کاخ سفید متناقض بود و طیفی از ادعاها را در برمی‌گرفت: از داشتن رابطه شخصی با پوتین تا انکار هرگونه رابطه شخصی با او.

 پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار

استورمی دانیلز نام هنری یک بازیگر زن فیلم‌های پورنو است که ادعا کرده با رئیس‌جمهوری آمریکا رابطه جنسی داشته و ترامپ و کوهن برای فاش‌نشدن این رابطه پیش از انتخابات ۲۰۱۶ به او حق‌السکوت پرداخته و حتی تهدیدش کرده‌اند. حق‌السکوتی که مخفیانه پرداخت شد، می‌تواند نوعی کمک مالی غیرقانونی به کارزار ترامپ محسوب شود.

کوهن در شهادت خود در نشست کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان گفت که ترامپ مستقیماً به او دستور پرداخت پول به دانیلز را داده و گفته درباره رابطه با پورن‌استار جنجالی به ملانیا، بانوی اول کاخ سفید دروغ بگوید. کوهن کپی فیش انتقال ۱۳۰ هزار دلار پول به وکیل وقت دانیلز و نیز یک چک ۳۵ هزار دلاری با امضای ترامپ مربوط به حساب شخصی او را به کنگره تحویل داد. چک ۳۵ هزار دلاری یکی از پرداخت‌های ترامپ به کوهن برای جبران آن ۱۳۰ هزار دلار به صورت قسطی است.

بزرگ‌ کنید
کوهن این سند مالی را در جریان اظهاراتش به کنگره تحویل داده است ــ منبع: AFP

کوهن درباره تخطی از قوانین تأمین مالی کارزارهای انتخاباتی جرم خود را پذیرفته است. ترامپ اما مدعی است که هرگز مستقیماً‌ به کوهن دستور چنین کاری را نداده بود.

علاوه بر این تخلف مالی، بخش دیگری از پرسش‌ها به وام‌های مشکوک به کارزار ترامپ از بانک آلمانی «دویچه‌بانک» و نیز تعارض منافع فعالیت‌های تجاری ترامپ و نقش او به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا مربوط می‌شود. پولشویی مهم‌ترین اتهام واردشده به کارزار ترامپ در این بخش از تحقیقات است.

بنا به شهادت کوهن،‌ ترامپ برای گرفتن وام از دویچه بانک ــ تنها بانکی که به گزارش نیویورک‌تایمز در دو دهه اخیر همکاری مستمر با رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا داشته ــ ارزش اموالش را بیش از واقعیت نشان داده است. یک منبع آگاه نیز به نیویورک‌تایمز گفته است که مقام‌های دویچه بانک همواره میزان اموال واقعی اعلام‌شده ترامپ را تنها هفتاد درصد رقم اعلام‌شده از سوی خود او ارزیابی می‌کرده‌اند.

کوهن همچنین مدرکی ارائه کرد و مدعی شد که ترامپ برای قرار گرفتن در فهرست ثروتمندترین‌های مجله فوربس ثروت خود را بیش از واقعیت نشان داده و برای کاستن از میزان مالیات املاکش ارزش واقعی آنها را کمتر گزارش کرده است.

 دیدار مشکوک در برج ترامپ

یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که در مرکز تحقیقات بازرس مولر قرار دارد، ملاقات روز نهم ژوئیه سال ۲۰۱۶ است که در برج ترامپ صورت گرفت. در آن روز دونالد ترامپ جونیور (فرزند ترامپ)، پل مانافورت و جرد کوشنر (داماد ترامپ) که همگی از اعضای ارشد کارزار بودند با یک تیم روسی ملاقات کردند.

در پیش‌نویس اظهارات کوهن اشاره‌ای به دیدار ترامپ با پسرش دونالد جونیور در اوایل ژوئن ۲۰۱۶، کمی پیش از ملاقات جنجالی در برج ترامپ وجود دارد که شاید نشان‌دهنده اطلاع ترامپ از آن باشد. کوهن درباره ارتباط تجاری ترامپ با روسیه گفت:

«او [درباره رابطه تجاری با روسیه] دروغ گفت چون گمان نمی‌کرد در انتخابات برنده شود. دروغ گفت زیرا صدها میلیون دلار عایدش می‌شد.»

سپس روایت زیر را ارائه داد:

«به خاطر دارم دان جونیور به سمت پدرش خم شد و با صدای آهسته، درحالی‌که من به روشنی می‌شنیدم، گفت: "ملاقات جور شده است". یادم می‌آید آقای ترامپ گفت: "خیلی خوب... خبرش را بده". وقتی بعداً بار دیگر به رد و بدل شدن این سخنان بین ترامپ و فرزندش فکر کردم، دو چیز توجهم را جلب کرد. یکی اینکه آقای ترامپ بارها به من و دیگران گفته بود که دان بدترین قوه تشخیص را در جهان دارد. و دوم اینکه دان هرگز ملاقات مهمی را به تنهایی و بدون اطلاع پدرش ترتیب نمی‌داد.»

  نژادپرستی

کوهن در اظهارات چهارشنبه در کنگره گفت که ترامپ نژادپرست است و به یک مکالمه‌ی خصوصی اشاره کرد:

«یک‌بار از من پرسید که آیا می‌توانم کشوری به رهبری یک سیاه‌پوست مثال بزنم که "چاه‌ فاضلاب" نباشد. این اتفاق زمانی افتاد که باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا بود.»

ترامپ پیش از این نیز به خاطر «چاه فاضلاب» خواندن کشورهای آفریقایی به نژادپرستی متهم شده بود. کوهن اما نتوانست مدرک مستدلی از نژادپرستی ترامپ ارائه دهد.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تا آنجا که به تحقیقات بازرس مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا مربوط می‌شود، کوهن در شهادت خود تأکید کرد که از هماهنگی احتمالی بین کارزار ترامپ و دولت مسکو هیچ اطلاعی ندارد.

بازرس مولر قرار است در آینده نزدیک گزارش خود را به دادستان کل ایالات متحده آمریکا ارائه دهد. شهادت کوهن ممکن است به افزایش فشارها از سوی دموکرات‌ها برای انتشار این گزارش و تحویل آن به کنگره یاری برساند. رسوایی‌های دیگر از جمله نژادپرستی و دروغ‌گویی و رابطه جنسی خارج از ازدواج تاکنون پایه‌های ریاست‌جمهوری ترامپ را شاید لرزانده اما خطری جدی برای آن نیافریده است.

این جلسه همزمان با نشست ترامپ و کیم جونگ اون، دیکتاتور کره شمالی برگزار می‌شود و می‌تواند تلاش ترامپ برای ارائه تصویری خوب از خود به واسطه مذاکرات با پیونگ یانگ را تحت الشعاع قرار دهد.

وکیل سابق ترامپ اما خود در نهایت به زندان خواهد رفت.

پانویس:

این گزارش با اطلاعات تازه به روز شد و تیتر آن هم تغییر کرد

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.