ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«نافرمانی و مبارزات زنان علیه بی‌عدالتی جرم‌انگاری می‌شود»

گفت‌و‌گو با شکوفه منتظری، از گروه سازمان‌دهنده ائتلاف فمینیست‌های بین‌الملل برلین

شکوفه منتظری، از سازمان‌دهندگان تظاهرات ائتلاف فمینیست‌های بین‌الملل برلین در ۸ مارس در گفت‌و‌گو با زمانه از مبارزه زنان علیه نظام مردسالار سخن می‌گوید: «شعار سال‌های قبل‌ این بود: قدرت را پس می‌گیریم».

جمعه ۸ مارس، روز جهانی زن است؛ روزی که با خاطره و اکنونِ مبارزه زنان علیه بی‌عدالتی و تبعیض گره خورده. در برلین پایتخت آلمان به سیاق هر سال چند تظاهرات انجام خواهد شد،‌ اما تفاوت ۸ مارس امسال برای برلینی‌ها بدل‌شدن آن به تعطیلی رسمی است.

یکی از ائتلاف‌هایی که در پایتخت آلمان تظاهرات برپا می‌کنند، «ائتلاف فمینیست‌های بین‌الملل» است. آنها راهپیمایی را از برابر یک زندان زنان برلین آغاز می‌کنند. «زمانه» درباره چشم‌انداز و ایده‌های فمینیست‌های بین‌الملل با شکوفه منتظری، از گروه سازمان‌دهنده این ائتلاف گفت‌و‌گو کرده است. به گفته او، دلیل انتخاب زندان زنان لیشتنبرگ (Lichtenberg) بی‌عدالتی فراگیر در دستگاه‌های کیفری علیه زنان است.

فضای بین‌المللی زنان در فراخوان خود برای تظاهرات هشت مارس در برلین می‌نویسد:

«ما دستانمان را در همبستگی دراز می‌کنیم، و با یکدیگر مبارزه می‌کنیم زیرا "هیچ زنی* آزاد نیست اگر یک زن* در بند باشد." ما همه زنان، لزبین، ترنس* و اینتر، به خصوص زنان ترنس، زنان* طبقه کارگر، زنان* پناهجو، زنان سیاه و زنانی* که در معرض تبعیض نژادپرستی هستند را با یکدیگر به خیابان‌ها فرامی‌خوانیم تا مصمم‌بودن و همبستگی خود را فرای مرزها نشان دهیم.»

وجود ستاره [*] در کنار اسم «زنان» در فراخوان فضای بین‌المللی زنان و اتحاد فمینیست‌های بین‌الملل علتی مشخص دارد که منتظری معنای آن را چنین توضیح می‌دهد: «فمینیسمی که ما از آن صحبت می‌کنیم، کوئیر‌ـ‌فمینیسم است و قرار است فمینیسمی باشد دربرگیرنده هویت‌های جنسی گوناگون و متفاوت به جز هویت مردان هم‌سو»

او توضیح می‌دهد که چگونه فضای بین‌المللی زنان به عنوان یک گروه خودسازماندهنده با جنبش اشغال پناهجویان در آلمان پس از خودکشی یک پناهجوی ایرانی در ایالت بایرن شکل گرفت. به گفته او، مبارزه زنان یک مبارزه بینابخشی است و تلاش آنها نیز «واردکردن مسئله نژادپرستی به حیطه مسائل زنان».

پرونده زمانه به مناسبت روز جهانی زنان: ۸ مارس: بر سکوی مبارزه ایستاده‌ایم

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.